Meer aandacht voor veiligheid tijdens dodenherdenking
DEN HAAG (ANP) - In heel Nederland zijn zaterdag bijeenkomsten en plechtigheden in verband met dodenherdenking. Om 20.00 uur is het twee minuten stil om mensen te herdenken die sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam gelden dit jaar extra veiligheidsmaatregelen om de kans op protestacties of verstoringen te verkleinen. Zo wordt er met een reserveringssysteem gewerkt en worden alle aanwezigen bij aankomst gefouilleerd.
Ook voor de herdenking op het Nationaal Ereveld in Loenen zijn aanvullende veiligheidsmaatregelen genomen. Het is onbekend welke dat zijn. De herdenkingsceremonie op de erebegraafplaats in de Gelderse plaats, waar bijna 4000 Nederlandse oorlogsslachtoffers begraven liggen, begint om 13.30 uur.
De Eerste en Tweede Kamer herdenken de oorlogsslachtoffers zoals ieder jaar op 4 mei bij de Erelijst van Gevallenen, waarop bijna 18.000 namen staan van in de oorlog gesneuvelde militairen en verzetsstrijders. Ook demissionair premier Mark Rutte en staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) leggen daar een krans, namens de Rijksministerraad.
Televisie-uitzending
Op het Militair Ereveld Grebbeberg in Rhenen is de nationale militaire dodenherdenking. Onder anderen prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en demissionair staatssecretaris van Defensie Christophe van der Maat zijn daarbij. Ook in de voormalige concentratiekampen Amersfoort, Westerbork en Vught zijn herdenkingsplechtigheden.
De jaarlijkse herdenking op de Waalsdorpervlakte bij Wassenaar is te zien op RTL 4. De NOS zendt op NPO 1 de Nationale Herdenking op de Dam uit, waar koning Willem-Alexander en koning Máxima de eerste krans leggen en burgemeester Femke Halsema een toespraak houdt. De 92-jarige Joodse oud-scout Bert Woudstra legt een krans voor de Joden, Roma en Sinti die in de Tweede Wereldoorlog zijn vermoord. Op 16 mei is het precies tachtig jaar geleden dat op de Roma en Sinti een grote razzia plaatsvond.
Roze verzetstrijders
Voorafgaand aan de plechtigheid op de Dam is de 4 mei-voordracht in de Nieuwe Kerk, dit jaar uitgesproken door schrijver Dido Michielsen.
Bij het Internationaal Homomonument in Den Haag krijgen de zogeheten roze verzetsstrijders Frieda Belinfante en Willem Arondéus dit jaar extra aandacht, maakte de organisatie afgelopen week bekend. Er is ook een herdenking speciaal voor kinderen in Madurodam. Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam wordt stilgestaan bij de sporters die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
30 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) denkt dat aan boord van het Nederlandse schip Hondius mensen elkaar kunnen hebben aangestoken met het hantavirus. Dat zou ook gebeurd kunnen zijn met het Nederlandse echtpaar dat is overleden, zei een deskundige van de WHO. Het staat nog niet vast; de WHO "werkt met die aanname".
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Alle dertien demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Dat meldt de politie dinsdag. De groep wordt verdacht van het overtreden van de wet openbare manifestaties, zo werd eerder bekendgemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twintig Nederlandse gevangenisbussen krijgen een tweede leven in Oekraïne. Het gevangeniswezen in het Oost-Europese land staat door de oorlog met Rusland onder druk en heeft de voertuigen nodig om het werk te blijven uitvoeren. Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) heeft de eerste vier bussen in Lviv overgedragen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
5 uur geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
11 uur geleden