
Medische misstanden in vrouwengevangenissen aan orde van de dag
AMSTERDAM (ANP) - De medische zorg in vrouwengevangenissen schiet structureel tekort. Dat meldt Bureau Clara Wichmann (BCW) op basis van verhalen van vrouwelijke (ex-)gedetineerden. Het gevangenispersoneel neemt de klachten van vrouwen vaak niet serieus, met alle gevolgen van dien.
Daarnaast is onder meer specialistische zorg binnen de vrouwengevangenis niet toereikend en is er een gebrek aan gendersensitieve zorg. Ook krijgen vrouwen soms de verkeerde medicatie aangereikt door onoplettend gevangenispersoneel en vindt er overmatige toediening van kalmerende middelen plaats. De juridische stichting constateert verder dat er te weinig medisch personeel is in de gevangenis, vooral buiten kantooruren.
In de publicatie komen verschillende gedetineerde vrouwen en ex-gedetineerden aan het woord. Een van hen vertelt dat ze ondanks een ernstige darmaandoening alleen maar paracetamol kreeg en uiteindelijk in kritieke toestand op de operatietafel belandde.
Oplossingen
Een ander vroeg constant om hulp, maar vond geen gehoor bij bewaarders. "Ze komen niet. Bij het uitsluiten 's morgens lig ik al halfdood in mijn cel." De vrouw blijkt een abces te hebben en wordt daarna met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Een derde vertelt dat er geen rekening werd gehouden met haar voedselallergieën waardoor ze dagen niets kon eten.
Om de problemen binnen de medische zorg in vrouwengevangenissen op te lossen, adviseert BCW onder meer om niet-noodzakelijke zorg niet langer uit te stellen en gekwalificeerd personeel in te zetten voor het bereiden en uitdelen van medicijnen aan gevangenen.
BCW gaat met het "misstandenboek" naar staatssecretaris Ingrid Coenradie van Justitie.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien Nederlanders vinden dat medicatie tegen obesitas vanuit het basispakket moet worden vergoed. Dat staat in een peiling die minister Daniëlle Jansen (Volksgezondheid) maandag met de Tweede Kamer heeft gedeeld. Driekwart stelt daar wel voorwaarden aan, bijvoorbeeld dat een specialist het medicijn voorschrijft en dat de ontvanger zelf ook veel heeft gedaan om af te vallen.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - De luchtkwaliteit in een deel van het land is de komende dagen slecht, waarschuwt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Vooral in Noord-Brabant en het midden van het land kan dinsdag en woensdag lokaal smog ontstaan. Mensen die daar gevoelig voor zijn, krijgen het advies om binnen te blijven en "zware lichamelijke inspanning te beperken", vooral in de namiddag en vroeg op de avond. Dan is de luchtkwaliteit het slechtst.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Op tientallen zwemlocaties gelden momenteel gezondheidsrisico's vanwege de waterkwaliteit. Op 87 buitenzwemlocaties is momenteel een waarschuwing of negatief zwemadvies van kracht. Op 2 locaties is zwemmen zelfs verboden en op een aantal locaties wordt nog verder onderzoek gedaan. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van Zwemwater.nl.
1 dag geledenEDE (ANP) - Een veelbesproken Italiaans onderzoek dat een verband legde tussen het bestrijdingsmiddel glyfosaat en kanker bij proefdieren, vertoont volgens Nederlandse deskundigen diverse gebreken. Het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb) is door de studie niet anders gaan denken over de stof, die in het onkruidbestrijdingsmiddel Roundup zit.
5 dagen geledenDEN BOSCH (ANP) - Mezen, bloemen en klimop helpen om het aantal eikenprocessierupsen op een natuurlijke manier onder controle te houden. Dat is de conclusie van een vijfjarig Nederlands-Vlaams onderzoek, waarbij onder meer de provincies Noord-Brabant en Gelderland zijn betrokken. De onderzoekers hebben diverse adviezen opgesteld om te voorkomen dat ergens grote hoeveelheden overlastgevende rupsen ontstaan.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 360.000 werknemers in Nederland ervaren "hittestress" op het werk. Dat is ongeveer 4 procent van de beroepsbevolking, meldt TNO op basis van onderzoek. Koks, politieagenten, bakkers en lassers behoren tot de beroepsgroepen die het meest te lijden hebben onder ernstige hitteklachten.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Hero roept een partij blikjes fruitsap appel terug omdat er cafeïne in kan zitten, meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) zaterdag. Het gaat om blikjes appelsap die ten minste houdbaar zijn tot 28-04-2026. Volgens Hero is er geen acuut gezondheidsrisico, "maar uit voorzorg roepen we deze batch terug".
1 week geleden