Medische misstanden in vrouwengevangenissen aan orde van de dag
AMSTERDAM (ANP) - De medische zorg in vrouwengevangenissen schiet structureel tekort. Dat meldt Bureau Clara Wichmann (BCW) op basis van verhalen van vrouwelijke (ex-)gedetineerden. Het gevangenispersoneel neemt de klachten van vrouwen vaak niet serieus, met alle gevolgen van dien.
Daarnaast is onder meer specialistische zorg binnen de vrouwengevangenis niet toereikend en is er een gebrek aan gendersensitieve zorg. Ook krijgen vrouwen soms de verkeerde medicatie aangereikt door onoplettend gevangenispersoneel en vindt er overmatige toediening van kalmerende middelen plaats. De juridische stichting constateert verder dat er te weinig medisch personeel is in de gevangenis, vooral buiten kantooruren.
In de publicatie komen verschillende gedetineerde vrouwen en ex-gedetineerden aan het woord. Een van hen vertelt dat ze ondanks een ernstige darmaandoening alleen maar paracetamol kreeg en uiteindelijk in kritieke toestand op de operatietafel belandde.
Oplossingen
Een ander vroeg constant om hulp, maar vond geen gehoor bij bewaarders. "Ze komen niet. Bij het uitsluiten 's morgens lig ik al halfdood in mijn cel." De vrouw blijkt een abces te hebben en wordt daarna met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Een derde vertelt dat er geen rekening werd gehouden met haar voedselallergieën waardoor ze dagen niets kon eten.
Om de problemen binnen de medische zorg in vrouwengevangenissen op te lossen, adviseert BCW onder meer om niet-noodzakelijke zorg niet langer uit te stellen en gekwalificeerd personeel in te zetten voor het bereiden en uitdelen van medicijnen aan gevangenen.
BCW gaat met het "misstandenboek" naar staatssecretaris Ingrid Coenradie van Justitie.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics, waar via een hack vorig jaar de medische gegevens van ongeveer een half miljoen vrouwen werden buitgemaakt, mag mogelijk weer bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gaan uitvoeren. De organisatie Bevolkingsonderzoek Nederland, die samenwerkte met Clinical Diagnostics, staat hiervoor open omdat er nu te weinig capaciteit is om het bevolkingsonderzoek op tijd uit te voeren. Wel moet het laboratorium een verbeterplan maken, zodat het de veiligheid van de gegevens kan garanderen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tot nu toe zes meldingen gekregen over baby's die ziek zijn geworden na het drinken van voeding van Nestlé waarvoor een veiligheidswaarschuwing geldt. Eerder deze maand werd cereulide in de voeding aangetroffen. Deze bacterie kan braken, buikpijn en diarree veroorzaken.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 3,5 miljoen Nederlanders merken de gevolgen van de tekorten aan geneesmiddelen in Nederland. Dat is een op de drie medicijngebruikers, meldt de beroepsorganisatie voor apothekers, de KNMP.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuw onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan helpen bij het oplossen van moordzaken waarbij pijnstillers zoals morfine zijn gebruikt, stelt het instituut. Rogier van der Hulst, toxicoloog bij het NFI, deed de afgelopen jaren onderzoek naar de verdeling van morfine in het menselijk lichaam na overlijden.
3 weken geledenUTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.
3 weken geledenUTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.
4 weken geledenAMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
1 maand geleden