Medisch-techbedrijf Onward stijgt op beurs na goedkeuring VS
AMSTERDAM (ANP) - Onward Medical behoorde vrijdag tot de winnaars op de Europese beursvloeren. Het Eindhovense medisch-technologische bedrijf heeft voor het eerst toestemming gekregen om zijn technologie voor mensen met een dwarslaesie te verkopen. De Amerikaanse toezichthouder FDA staat het systeem ARC-EX toe op de Amerikaanse markt. Dit product moet mensen die na een dwarslaesie zijn verlamd weer helpen met bewegen. Onward, dat een beursnotering heeft in Brussel, werd daarop 6 procent hoger gezet.
De FDA staat de verkoop van het systeem van Onward vooralsnog alleen toe voor gebruik in klinieken. De toelating voor thuisgebruik wordt medio 2025 verwacht. Onward is van plan om begin volgend jaar ook goedkeuring aan te vragen in de Europese Unie.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent lager op 872,04 punten. De hoofdindex zakte een dag eerder al 1,6 procent en koerst af op een weekverlies van ruim 2 procent. De MidKap daalde 0,7 procent tot 825,98 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 1,2 procent. Londen hield het verlies beperkt tot 0,5 procent, na een stijging van de Britse winkelverkopen in november.
Schaarse stijgers
De stemming op de Europese beurzen werd gedrukt door het dreigement van aankomend president Donald Trump om importheffingen voor de Europese Unie in te voeren als de EU-lidstaten niet meer Amerikaanse olie en gas gaan inkopen. Ook het vooruitzicht dat de Amerikaanse centrale bank de rente volgend jaar minder sterk gaat verlagen dan gehoopt, bleef de aandelenkoersen onder druk zetten.
Staalconcern ArcelorMittal was de grootste daler in de AEX, met een verlies van ruim 2 procent. AkzoNobel, Adyen, Aegon, ASR, ING en NN Group verloren meer dan 1 procent. Chipbedrijf Besi voerde de schaarse stijgers aan, met een plus van 1,7 procent.
Air France-KLM
In de MidKap stond TKH bovenaan met een winst van 4 procent, nadat bekend werd dat investeringsmaatschappij HAL een belang van 3,5 procent heeft in de technologiegroep. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM sloot de rij, met een min van 3 procent.
De euro was 1,0394 dollar waard, tegen 1,0384 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 68,99 dollar. Brentolie werd ook 0,6 procent goedkoper, op 72,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland telt opnieuw meer huishoudens met een vermogen van 1 miljoen euro of meer. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Op 1 januari 2025 telde Nederland ruim 574.000 miljonairshuishoudens, ruim 81.000 meer dan een jaar eerder. Dat is een stijging van ruim 23 procent.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) presenteert dinsdag in Brussel een plan om klimaatschade beter te verzekeren via Europese wetgeving. Dat zegt Hoekstra in het AD. Hij spreekt van een "historisch pakket". Het is voor het eerst dat er een plan ligt voor Europese wetgeving op dit gebied, aldus de Eurocommissaris tegen de krant.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Cryptomiljardair Jean-Louis van der Velde onttroont Charlene de Carvalho-Heineken als rijkste Nederlander. In de dinsdag verschenen nieuwe editie van rijkenlijst Quote 500 wordt het vermogen van de 62-jarige geschat op 26 miljard euro. Daarmee is hij twee keer zo rijk als de Heineken-erfgename, die jarenlang de eerste plaats innam.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Extreem weer heeft de afgelopen tien jaar gezorgd voor honderdduizenden gevallen van schade aan woningen die zijn verzekerd bij Centraal Beheer. In ongeveer zes op de tien gevallen heeft de verzekeraar de schade vergoed.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bitcoinbedrijf Bitonic is gehackt, waarbij bitcoins van drie klanten zijn gestolen. Volgens het bedrijf gaat het om "een klein bedrag" en zijn de klanten inmiddels volledig gecompenseerd. Bij andere accounts zijn de inloggegevens gewijzigd.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag hoger gesloten, aangevoerd door chipbedrijven. De aanvraag voor een beursgang van AI-bedrijf Anthropic wakkerde het enthousiasme onder beleggers voor investeringen in kunstmatige intelligentie opnieuw aan. Beleggers hopen dat de beursgang de kwakkelende technologiesector een nieuwe impuls geeft.
9 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De Nijmeegse chipfabrikant Nexperia, die vorig jaar onderwerp was van een diplomatieke rel tussen Nederland en China, boekte in het derde kwartaal opnieuw omzetgroei. Het concern verwacht dat de groei de rest van het jaar verder aantrekt, gesteund door een aanhoudend sterke vraag en een uitbreiding van de productiecapaciteit.
10 uur geleden