Medisch-techbedrijf Onward stijgt op beurs na goedkeuring VS
AMSTERDAM (ANP) - Onward Medical behoorde vrijdag tot de winnaars op de Europese beursvloeren. Het Eindhovense medisch-technologische bedrijf heeft voor het eerst toestemming gekregen om zijn technologie voor mensen met een dwarslaesie te verkopen. De Amerikaanse toezichthouder FDA staat het systeem ARC-EX toe op de Amerikaanse markt. Dit product moet mensen die na een dwarslaesie zijn verlamd weer helpen met bewegen. Onward, dat een beursnotering heeft in Brussel, werd daarop 6 procent hoger gezet.
De FDA staat de verkoop van het systeem van Onward vooralsnog alleen toe voor gebruik in klinieken. De toelating voor thuisgebruik wordt medio 2025 verwacht. Onward is van plan om begin volgend jaar ook goedkeuring aan te vragen in de Europese Unie.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent lager op 872,04 punten. De hoofdindex zakte een dag eerder al 1,6 procent en koerst af op een weekverlies van ruim 2 procent. De MidKap daalde 0,7 procent tot 825,98 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 1,2 procent. Londen hield het verlies beperkt tot 0,5 procent, na een stijging van de Britse winkelverkopen in november.
Schaarse stijgers
De stemming op de Europese beurzen werd gedrukt door het dreigement van aankomend president Donald Trump om importheffingen voor de Europese Unie in te voeren als de EU-lidstaten niet meer Amerikaanse olie en gas gaan inkopen. Ook het vooruitzicht dat de Amerikaanse centrale bank de rente volgend jaar minder sterk gaat verlagen dan gehoopt, bleef de aandelenkoersen onder druk zetten.
Staalconcern ArcelorMittal was de grootste daler in de AEX, met een verlies van ruim 2 procent. AkzoNobel, Adyen, Aegon, ASR, ING en NN Group verloren meer dan 1 procent. Chipbedrijf Besi voerde de schaarse stijgers aan, met een plus van 1,7 procent.
Air France-KLM
In de MidKap stond TKH bovenaan met een winst van 4 procent, nadat bekend werd dat investeringsmaatschappij HAL een belang van 3,5 procent heeft in de technologiegroep. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM sloot de rij, met een min van 3 procent.
De euro was 1,0394 dollar waard, tegen 1,0384 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 68,99 dollar. Brentolie werd ook 0,6 procent goedkoper, op 72,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/RTR) - Restaurants en hotels in India waarschuwen voor verstoringen en mogelijke sluitingen, aangezien de Iranoorlog de levering van kookgas in het Aziatische land belemmert. Het brandstoftekort komt doordat de oorlog het scheepvaartverkeer in de Perzische Golf en de Straat van Hormuz heeft stilgelegd. India importeert normaal veel van zijn gas uit die regio. De horeca gebruikt er veel vloeibaar petroleumgas (lpg).
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een stevige winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de stemming werd gesteund door uitlatingen van Donald Trump. Volgens de Amerikaanse president zal de oorlog met Iran "snel voorbij" zijn. De angst voor een langdurige strijd in het olierijke Midden-Oosten nam daardoor af en zorgde voor een forse daling van de olieprijs.
24 minuten geledenWOLFSBURG (ANP/DPA/AFP) - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft vorig jaar flink minder winst geboekt, mede door hoge kosten voor de Amerikaanse importheffingen. De winst na belastingen kelderde met 44 procent tot 6,9 miljard euro. Dat is het laagste niveau sinds 2016, toen het bedrijf miljardenvoorzieningen trof vanwege het dieselschandaal. Volkswagen maakte ook bekend de komende jaren nog meer banen in Duitsland te schrappen.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs laat dinsdagochtend net als de olieprijzen een stevige daling zien. Daarmee reageert de handel op de gasmarkt eveneens op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Die heeft gezegd dat de oorlog met Iran mogelijk snel voorbij kan zijn.
56 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Dura Vermeer heeft vorig jaar flink meer omzet behaald dankzij een sterke vraag naar nieuwe woningen en infrastructuurprojecten. Volgens het familiebedrijf uit Rotterdam, dat vorig jaar zijn 170-jarig bestaan vierde, steeg de jaaromzet met 24 procent tot 2,6 miljard euro. Daarbij ging de nettowinst met bijna 50 procent omhoog tot ruim 90 miljoen euro.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in februari verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten waren volgens het CBS in de maand voorafgaand aan de oorlog in het Midden-Oosten vooral minder positief over de verwachte bedrijvigheid. Ook het oordeel over de orderpositie verslechterde, terwijl het oordeel over de voorraden gereed product verbeterde.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen voor diesel in Nederland is dinsdagochtend voor het eerst tot boven de 2,50 euro per liter gestegen. Door de oorlog in het Midden-Oosten lopen de prijzen aan de pomp al ongeveer een week hard op. Ook benzine is weer een stuk duurder geworden.
1 uur geleden