Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Medisch-techbedrijf Onward stijgt op beurs na goedkeuring VS

Medisch-techbedrijf Onward stijgt op beurs na goedkeuring VS

AMSTERDAM (ANP) - Onward Medical behoorde vrijdag tot de winnaars op de Europese beursvloeren. Het Eindhovense medisch-technologische bedrijf heeft voor het eerst toestemming gekregen om zijn technologie voor mensen met een dwarslaesie te verkopen. De Amerikaanse toezichthouder FDA staat het systeem ARC-EX toe op de Amerikaanse markt. Dit product moet mensen die na een dwarslaesie zijn verlamd weer helpen met bewegen. Onward, dat een beursnotering heeft in Brussel, werd daarop 6 procent hoger gezet.

De FDA staat de verkoop van het systeem van Onward vooralsnog alleen toe voor gebruik in klinieken. De toelating voor thuisgebruik wordt medio 2025 verwacht. Onward is van plan om begin volgend jaar ook goedkeuring aan te vragen in de Europese Unie.

De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent lager op 872,04 punten. De hoofdindex zakte een dag eerder al 1,6 procent en koerst af op een weekverlies van ruim 2 procent. De MidKap daalde 0,7 procent tot 825,98 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 1,2 procent. Londen hield het verlies beperkt tot 0,5 procent, na een stijging van de Britse winkelverkopen in november.

Schaarse stijgers

De stemming op de Europese beurzen werd gedrukt door het dreigement van aankomend president Donald Trump om importheffingen voor de Europese Unie in te voeren als de EU-lidstaten niet meer Amerikaanse olie en gas gaan inkopen. Ook het vooruitzicht dat de Amerikaanse centrale bank de rente volgend jaar minder sterk gaat verlagen dan gehoopt, bleef de aandelenkoersen onder druk zetten.

Staalconcern ArcelorMittal was de grootste daler in de AEX, met een verlies van ruim 2 procent. AkzoNobel, Adyen, Aegon, ASR, ING en NN Group verloren meer dan 1 procent. Chipbedrijf Besi voerde de schaarse stijgers aan, met een plus van 1,7 procent.

Air France-KLM

In de MidKap stond TKH bovenaan met een winst van 4 procent, nadat bekend werd dat investeringsmaatschappij HAL een belang van 3,5 procent heeft in de technologiegroep. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM sloot de rij, met een min van 3 procent.

De euro was 1,0394 dollar waard, tegen 1,0384 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 68,99 dollar. Brentolie werd ook 0,6 procent goedkoper, op 72,46 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Australiƫ scherpt verbod op sociale media voor kinderen aan

SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australiƫ gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.

7 uur geleden
Experts: olieprijzen niet per se fors omhoog na nieuwe aanvallen

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.

8 uur geleden
Krant: Porsche wil deel productie terug naar Duitsland halen

STUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.

10 uur geleden
FT: Apple wil chips kopen van Chinese maker op zwarte lijst

CUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.

12 uur geleden
VS staan beperkte toegang tot AI-model van Anthropic toe

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.

13 uur geleden
Ook ChatGPT-maker beperkt toegang tot nieuwe AI op vraag van VS

SAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.

20 uur geleden
Kleine minnen op Wall Street, Apple toont wat herstel

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.

1 dag geleden