Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Medisch-techbedrijf Onward centraal op beurs na goedkeuring VS

Medisch-techbedrijf Onward centraal op beurs na goedkeuring VS

AMSTERDAM (ANP) - Op de beursvloeren gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar Onward Medical. Het Eindhovense medisch-technologische bedrijf, dat een beursnotering heeft in Brussel, heeft voor het eerst toestemming gekregen om zijn technologie voor mensen met een dwarslaesie te verkopen. De Amerikaanse toezichthouder FDA staat het systeem ARC-EX toe op de Amerikaanse markt. Dit product moet mensen die na een dwarslaesie zijn verlamd weer helpen met bewegen.

De FDA staat de verkoop van het systeem van Onward vooralsnog alleen toe voor gebruik in klinieken. De toelating voor thuisgebruik wordt medio 2025 verwacht. Onward is van plan om begin volgend jaar ook goedkeuring aan te vragen in de Europese Unie.

De AEX-index op het Damrak koerst af op een lager begin, na het flinke koersverlies van 1,6 procent een dag eerder. De Aziatische beurzen gingen overwegend omlaag, na het uitblijven van een herstel op Wall Street. De Nikkei in Tokio eindigde de week 0,3 procent lager. Een dag na het rentebesluit van de Bank of Japan werd bekendgemaakt dat de inflatie in Japan in november verder is opgelopen tot 2,9 procent. De Japanse centrale bank hield de rente donderdag nog onveranderd, maar gaat de leenkosten in het nieuwe jaar waarschijnlijk verhogen om de inflatie te bestrijden.

Verkoopgolf

De beurs in Hongkong won 0,2 procent en Shanghai daalde een fractie. De Chinese centrale bank hield zoals verwacht twee belangrijke rentetarieven, die gelden als maatstaven voor leningen aan bedrijven en consumenten en voor hypotheken, onveranderd. De Kospi in Seoul en de All Ordinaries in Sydney verloren ruim 1 procent.

De beurshandel stond in de laatste volledige handelsweek van het jaar vooral in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank verlaagde woensdag zoals verwacht de rente met een kwart procentpunt. Fed-voorzitter Jerome Powell zei echter dat de centrale bank nu voorzichtiger kan zijn met nieuwe aanpassingen van de rente. De beleidsmakers van de Fed schatten in dat ze volgend jaar maar twee keer de rente verlagen, in plaats van de eerder verwachte vier keer. Het vooruitzicht dat de leenkosten in de grootste economie ter wereld minder hard dalen dan verwacht, zorgde voor een verkoopgolf op de beurzen.

De euro was 1,0375 dollar waard, tegen 1,0384 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 69,11 dollar. Brentolie werd ook 0,4 procent goedkoper, op 72,60 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Werkgeversorganisaties: ondernemers stellen investeringen uit

HILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.

3 uur geleden
Xi roept BRICS-landen op tot meer samenwerking, ook op AI-gebied

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.

4 uur geleden
OpenAI maakt dit jaar geen beursgang en richt zich op veiligheid

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.

5 uur geleden
Anthropic-topman roept op ontwikkeling AI-modellen te vertragen

SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.

21 uur geleden
Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

1 dag geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

1 dag geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

1 dag geleden