Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Medisch-techbedrijf Onward centraal op beurs na goedkeuring VS

Medisch-techbedrijf Onward centraal op beurs na goedkeuring VS

AMSTERDAM (ANP) - Op de beursvloeren gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar Onward Medical. Het Eindhovense medisch-technologische bedrijf, dat een beursnotering heeft in Brussel, heeft voor het eerst toestemming gekregen om zijn technologie voor mensen met een dwarslaesie te verkopen. De Amerikaanse toezichthouder FDA staat het systeem ARC-EX toe op de Amerikaanse markt. Dit product moet mensen die na een dwarslaesie zijn verlamd weer helpen met bewegen.

De FDA staat de verkoop van het systeem van Onward vooralsnog alleen toe voor gebruik in klinieken. De toelating voor thuisgebruik wordt medio 2025 verwacht. Onward is van plan om begin volgend jaar ook goedkeuring aan te vragen in de Europese Unie.

De AEX-index op het Damrak koerst af op een lager begin, na het flinke koersverlies van 1,6 procent een dag eerder. De Aziatische beurzen gingen overwegend omlaag, na het uitblijven van een herstel op Wall Street. De Nikkei in Tokio eindigde de week 0,3 procent lager. Een dag na het rentebesluit van de Bank of Japan werd bekendgemaakt dat de inflatie in Japan in november verder is opgelopen tot 2,9 procent. De Japanse centrale bank hield de rente donderdag nog onveranderd, maar gaat de leenkosten in het nieuwe jaar waarschijnlijk verhogen om de inflatie te bestrijden.

Verkoopgolf

De beurs in Hongkong won 0,2 procent en Shanghai daalde een fractie. De Chinese centrale bank hield zoals verwacht twee belangrijke rentetarieven, die gelden als maatstaven voor leningen aan bedrijven en consumenten en voor hypotheken, onveranderd. De Kospi in Seoul en de All Ordinaries in Sydney verloren ruim 1 procent.

De beurshandel stond in de laatste volledige handelsweek van het jaar vooral in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank verlaagde woensdag zoals verwacht de rente met een kwart procentpunt. Fed-voorzitter Jerome Powell zei echter dat de centrale bank nu voorzichtiger kan zijn met nieuwe aanpassingen van de rente. De beleidsmakers van de Fed schatten in dat ze volgend jaar maar twee keer de rente verlagen, in plaats van de eerder verwachte vier keer. Het vooruitzicht dat de leenkosten in de grootste economie ter wereld minder hard dalen dan verwacht, zorgde voor een verkoopgolf op de beurzen.

De euro was 1,0375 dollar waard, tegen 1,0384 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 69,11 dollar. Brentolie werd ook 0,4 procent goedkoper, op 72,60 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Autoverkoop in China daalt fors door zwakke marktomstandigheden

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.

12 uur geleden
Rechter: geen onderzoek naar Philips in slaapapneu-affaire

AMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.

13 uur geleden
Tesla geeft rijassistent in Europa een nieuwe naam na kritiek

DEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.

14 uur geleden
Benzineprijs bereikt record en is nu even hoog als diesel

EINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.

17 uur geleden
Justitie in Brazilië klaagt Shell aan na overstromingen in 2024

BRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.

17 uur geleden
Meer loodgietersbedrijven, toch nog tekort aan vakmensen

DEN HAAG (ANP) - In de afgelopen tien jaar zijn er in Nederland ruim 4000 nieuwe loodgietersbedrijven bijgekomen. Dat blijkt uit een ANP-analyse van gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). In het derde kwartaal van dit jaar waren 11.500 loodgieters geregistreerd, bijna 60 procent meer dan in dezelfde periode in 2016.

19 uur geleden
Beurzen New York sluiten met winst, blik op cijferseizoen VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.

1 dag geleden