Medisch-techbedrijf Onward centraal op beurs na goedkeuring VS
AMSTERDAM (ANP) - Op de beursvloeren gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar Onward Medical. Het Eindhovense medisch-technologische bedrijf, dat een beursnotering heeft in Brussel, heeft voor het eerst toestemming gekregen om zijn technologie voor mensen met een dwarslaesie te verkopen. De Amerikaanse toezichthouder FDA staat het systeem ARC-EX toe op de Amerikaanse markt. Dit product moet mensen die na een dwarslaesie zijn verlamd weer helpen met bewegen.
De FDA staat de verkoop van het systeem van Onward vooralsnog alleen toe voor gebruik in klinieken. De toelating voor thuisgebruik wordt medio 2025 verwacht. Onward is van plan om begin volgend jaar ook goedkeuring aan te vragen in de Europese Unie.
De AEX-index op het Damrak koerst af op een lager begin, na het flinke koersverlies van 1,6 procent een dag eerder. De Aziatische beurzen gingen overwegend omlaag, na het uitblijven van een herstel op Wall Street. De Nikkei in Tokio eindigde de week 0,3 procent lager. Een dag na het rentebesluit van de Bank of Japan werd bekendgemaakt dat de inflatie in Japan in november verder is opgelopen tot 2,9 procent. De Japanse centrale bank hield de rente donderdag nog onveranderd, maar gaat de leenkosten in het nieuwe jaar waarschijnlijk verhogen om de inflatie te bestrijden.
Verkoopgolf
De beurs in Hongkong won 0,2 procent en Shanghai daalde een fractie. De Chinese centrale bank hield zoals verwacht twee belangrijke rentetarieven, die gelden als maatstaven voor leningen aan bedrijven en consumenten en voor hypotheken, onveranderd. De Kospi in Seoul en de All Ordinaries in Sydney verloren ruim 1 procent.
De beurshandel stond in de laatste volledige handelsweek van het jaar vooral in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank verlaagde woensdag zoals verwacht de rente met een kwart procentpunt. Fed-voorzitter Jerome Powell zei echter dat de centrale bank nu voorzichtiger kan zijn met nieuwe aanpassingen van de rente. De beleidsmakers van de Fed schatten in dat ze volgend jaar maar twee keer de rente verlagen, in plaats van de eerder verwachte vier keer. Het vooruitzicht dat de leenkosten in de grootste economie ter wereld minder hard dalen dan verwacht, zorgde voor een verkoopgolf op de beurzen.
De euro was 1,0375 dollar waard, tegen 1,0384 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 69,11 dollar. Brentolie werd ook 0,4 procent goedkoper, op 72,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager geëindigd, na recordstanden een dag eerder. Nervositeit over de nog altijd hoge energieprijzen kreeg de overhand. De vrees is dat dure brandstoffen de inflatie stuwen, wat ook tot hogere rentes leidt. Beleggers keken daarom ook met veel interesse naar de publicatie van de notulen van de recentste rentevergadering van de Federal Reserve.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Naar kunstmestproducent OCI hoeft geen diepgravend onderzoek te worden geopend, heeft de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam bepaald. Daarmee lijden minderheidsaandeelhouders van het bedrijf een nederlaag tegen Nassef Sawiris, een van de rijkste personen van Egypte. Zij meenden op verschillende manieren benadeeld te zijn door Sawiris, die het grootste deel van OCI bezit.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies geëindigd, daags nadat de AEX-index op recordhoogte was gesloten. Bij beleggers namen zorgen over stijgende energieprijzen en de aanhoudend hoge inflatie toe. Ook elders in Europa sloten de beurzen daardoor in de min.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) wil opheldering van de NAM over een uitkering van meer dan een miljard euro aan aandeelhouders Shell en ExxonMobil. Die storting roept vragen op over de "financiële positie en het nakomen van de afspraken", zegt de CDA-minister in een verklaring.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben na overleg beloofd om sneller olievoorraden vrij te geven onder afspraken die stammen uit maart. Daarmee hopen ze iets te doen tegen de sterk gestegen dieselprijzen, die onlangs in meerdere landen recordhoogtes bereikten.
8 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Vijf oud-handelaren van de Britse bank Barclays die waren veroordeeld in een reeks fraudezaken, hebben een overwinning behaald bij het hof van beroep in Londen. Eerder werden ze veroordeeld voor het manipuleren van rentetarieven. Rechters hebben die veroordelingen in hun hoger beroep nu vernietigd.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De lage waterstand heeft voor een flinke toename van het aantal riviercruiseschepen in Rotterdam gezorgd. In augustus en september kwamen er ruim twee keer zoveel schepen naar Rotterdam vergeleken met vorig jaar, meldt Havenbedrijf Rotterdam. Riviercruiseaanbieders hebben reizen naar onder meer Duitsland geschrapt om de uitzonderlijk lage waterstanden en kiezen voor andere bestemmingen.
9 uur geleden