Medisch-techbedrijf Onward centraal op beurs na goedkeuring VS
AMSTERDAM (ANP) - Op de beursvloeren gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar Onward Medical. Het Eindhovense medisch-technologische bedrijf, dat een beursnotering heeft in Brussel, heeft voor het eerst toestemming gekregen om zijn technologie voor mensen met een dwarslaesie te verkopen. De Amerikaanse toezichthouder FDA staat het systeem ARC-EX toe op de Amerikaanse markt. Dit product moet mensen die na een dwarslaesie zijn verlamd weer helpen met bewegen.
De FDA staat de verkoop van het systeem van Onward vooralsnog alleen toe voor gebruik in klinieken. De toelating voor thuisgebruik wordt medio 2025 verwacht. Onward is van plan om begin volgend jaar ook goedkeuring aan te vragen in de Europese Unie.
De AEX-index op het Damrak koerst af op een lager begin, na het flinke koersverlies van 1,6 procent een dag eerder. De Aziatische beurzen gingen overwegend omlaag, na het uitblijven van een herstel op Wall Street. De Nikkei in Tokio eindigde de week 0,3 procent lager. Een dag na het rentebesluit van de Bank of Japan werd bekendgemaakt dat de inflatie in Japan in november verder is opgelopen tot 2,9 procent. De Japanse centrale bank hield de rente donderdag nog onveranderd, maar gaat de leenkosten in het nieuwe jaar waarschijnlijk verhogen om de inflatie te bestrijden.
Verkoopgolf
De beurs in Hongkong won 0,2 procent en Shanghai daalde een fractie. De Chinese centrale bank hield zoals verwacht twee belangrijke rentetarieven, die gelden als maatstaven voor leningen aan bedrijven en consumenten en voor hypotheken, onveranderd. De Kospi in Seoul en de All Ordinaries in Sydney verloren ruim 1 procent.
De beurshandel stond in de laatste volledige handelsweek van het jaar vooral in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank verlaagde woensdag zoals verwacht de rente met een kwart procentpunt. Fed-voorzitter Jerome Powell zei echter dat de centrale bank nu voorzichtiger kan zijn met nieuwe aanpassingen van de rente. De beleidsmakers van de Fed schatten in dat ze volgend jaar maar twee keer de rente verlagen, in plaats van de eerder verwachte vier keer. Het vooruitzicht dat de leenkosten in de grootste economie ter wereld minder hard dalen dan verwacht, zorgde voor een verkoopgolf op de beurzen.
De euro was 1,0375 dollar waard, tegen 1,0384 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 69,11 dollar. Brentolie werd ook 0,4 procent goedkoper, op 72,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SARASOTA (ANP/RTR) - Nieuws- en dataorganisatie Bloomberg zou een van de klanten zijn die op socialmediaplatform Truth Social eerder toegang krijgen tot berichten van de president. Dat schrijft persbureau Reuters, dat op basis van ingewijden ook handelsondernemingen Susquehanna International Group en Jump Trading aanwijst als gebruikers van de dienst Truth API.
10 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - Ruim een kwart van de nieuwe woningen wordt de komende jaren in de vier grootste gemeenten van Nederland gebouwd. Dat meldt het Kadaster na onderzoek. Het aandeel appartementen wordt in de komende jaren ook een stuk groter, hoewel dit soort woningen wel iets kleiner wordt in oppervlakte. Het onderzoek baseert zich op woningen die al zijn vergund of in aanbouw zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.
4 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.
6 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.
6 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.
7 uur geleden