Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: Zweden wil onderzoek naar explosies Nord Stream stoppen

Media: Zweden wil onderzoek naar explosies Nord Stream stoppen

STOCKHOLM/MÜNCHEN (ANP/RTR) - Het Zweedse Openbaar Ministerie wil volgens mediaberichten ophouden met het onderzoek naar de explosies die in 2022 olie- en gaspijpleidingen op de bodem van de Oostzee onbruikbaar hebben gemaakt. Het gaat om pijpleidingen van het project Nord Stream, waarmee Duitsland gas uit Rusland wilde halen. Rusland verwierf daarmee veel inkomsten en grote invloed in de Europese Unie. In 2021 kwam 45 procent van het in Europa geïmporteerde gas uit Rusland.

Het is volgens Duitse media voor de Zweedse justitie onmogelijk gebleken verdachten te vinden. Een Zweedse openbaar aanklager zou woensdag met meer informatie over het onderzoek komen.

De aanleg van de pijpleidingen was lange tijd een doorn in het oog van de VS, die eerder met sancties dreigden tegen bedrijven die aan de bouw deelnamen. In 2021 zag de regering-Biden echter van sancties tegen Duitse bedrijven af. Dat was omdat de pijpleidingen al bijna af waren toen de regering van Biden aan de macht kwam en naar betere relaties met Duitsland streefde. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zeiden destijds dat ze andere maatregelen zouden nemen.

Begin 2022 zei de Amerikaanse president Joe Biden dat Nord Stream zou ophouden te bestaan als Rusland Oekraïne zou binnenvallen. Die inval kwam korte tijd later in februari 2022. De explosies troffen Nord Stream eind september van dat jaar. Dat was in een gebied van de Oostzee bij het Deense eiland Bornholm. Denemarken, Zweden en Duitsland hebben elk een eigen onderzoek ingesteld, maar zoeken geen samenwerking met Rusland dat ook maar een eigen onderzoek gestart is. Rusland zegt dat het om terroristische aanslagen gaat waar mogelijk de VS en andere westerse landen achter zitten.

Meer uit Buitenland

Ruim 3000 ontheemden na Israëlische operatie in Palestijns Hebron

HEBRON (ANP/AFP) - Israël heeft inmiddels meer dan 3000 Palestijnen verdreven uit Hebron, meldt het stadsbestuur. De Israëlische krijgsmacht (IDF) begon vrijdag met een omvangrijke operatie in Hebron, de grootste stad op de bezette Westelijke Jordaanoever.

18 minuten geleden
Coalitiegesprekken in Zweden opnieuw mislukt

STOCKHOLM (ANP) - In Zweden is een nieuwe poging om een coalitie te vormen mislukt. Partijleider Elisabeth Thand Ringqvist van de Centrumpartij ziet onvoldoende steun voor de vorming van een centrumregering.

33 minuten geleden
Rusland staat open voor meer humanitaire wapenstilstanden

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland staat open voor meer korte humanitaire wapenstilstanden langs de frontlinie, zei Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov tegen verslaggevers. Hij verwijst naar het humanitaire bestand dat naar verwachting in de nacht van maandag op dinsdag ingaat rond de stad Olesjky. Maar Rusland zegt het offensief tegen Oekraïne niet te zullen afremmen.

2 uur geleden
Britse premier ziet nieuwe EU-toetreding wel zitten

LONDEN (ANP) - De Britse premier Andy Burnham hoopt dat zijn land uiteindelijk weer toetreedt tot de Europese Unie. "Ik denk niet dat het is gelopen zoals mensen zeiden dat het zou gaan", zei hij tijdens een interview met ITV over de Brexit.

2 uur geleden
Franse avondklok blijft komende dagen van kracht

PARIJS (ANP/AFP) - De avondklok in Frankrijk blijft de komende dagen van kracht, meldt de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Deze geldt op verschillende plekken vanwege de onrust in het land. Volgens de minister kunnen burgemeesters zelf bepalen of ze van de mogelijkheid gebruik willen maken. Zo geldt er al dagen een avondklok in delen van Parijs.

3 uur geleden
Axios: Netanyahu vroeg Trump om meer verkiezingssteun

WASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bij de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op meer zichtbare steun voor zijn campagne in aanloop naar de parlementsverkiezingen van dinsdag. Dat schrijft nieuwssite Axios, die zich baseert op anonieme bronnen.

4 uur geleden
EU-topvrouw Von der Leyen: democratie heeft gewonnen in Brazilië

BRUSSEL (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen heeft opgetogen gereageerd op de verkiezingsoverwinning van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva. "De democratie en het multilateralisme hebben gewonnen in Brazilië", schreef ze in een bericht op X.

5 uur geleden