Media: VS willen dat NAVO-baas nog een jaar blijft
OSLO (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft NAVO-baas Jens Stoltenberg gevraagd nog een jaar aan te blijven. Volgens Noorse media heeft dat te maken met de Russische oorlog tegen Oekraïne en de nog niet afgeronde toetreding van Zweden tot het bondgenootschap.
Biden, die een beslissende stem heeft in de kwestie, zou deze week tijdens een ontmoeting in het Witte Huis de Noor Stoltenberg opnieuw hebben verzocht op diens post te blijven. Bij een eerder verzoek in februari zou Stoltenberg hebben geweigerd. Nu was "het machtigste land in het bondgenootschap nog duidelijker: deze keer accepteert de Amerikaanse president geen nee", aldus de krant Dagens Naeringsliv (DN).
De 64-jarige Stoltenberg werd op 1 oktober 2014 benoemd als secretaris-generaal voor een termijn van vier jaar. Hij heeft er inmiddels twee termijnen opzitten en zijn functie is verlengd tot 30 september dit jaar. De 31 lidstaten van het bondgenootschap zijn op zoek naar een opvolger, maar hebben nog geen overeenstemming bereikt. "De oorlog in Oekraïne en het nog onvoltooide NAVO-lidmaatschap van Zweden zijn zwaarwegende argumenten om nu niet van secretaris-generaal te wisselen", meldt DN.
Volgens de Noorse publieke omroep NRK en DN, die anonieme bronnen citeren, zou Stoltenberg moeten aanblijven tot de NAVO-top volgend jaar in Washington, die in het teken staat van de 75e verjaardag van het Atlantisch bondgenootschap.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
5 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
7 uur geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.
8 uur geleden