Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: VS willen dat NAVO-baas nog een jaar blijft

Media: VS willen dat NAVO-baas nog een jaar blijft

OSLO (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft NAVO-baas Jens Stoltenberg gevraagd nog een jaar aan te blijven. Volgens Noorse media heeft dat te maken met de Russische oorlog tegen Oekraïne en de nog niet afgeronde toetreding van Zweden tot het bondgenootschap.

Biden, die een beslissende stem heeft in de kwestie, zou deze week tijdens een ontmoeting in het Witte Huis de Noor Stoltenberg opnieuw hebben verzocht op diens post te blijven. Bij een eerder verzoek in februari zou Stoltenberg hebben geweigerd. Nu was "het machtigste land in het bondgenootschap nog duidelijker: deze keer accepteert de Amerikaanse president geen nee", aldus de krant Dagens Naeringsliv (DN).

De 64-jarige Stoltenberg werd op 1 oktober 2014 benoemd als secretaris-generaal voor een termijn van vier jaar. Hij heeft er inmiddels twee termijnen opzitten en zijn functie is verlengd tot 30 september dit jaar. De 31 lidstaten van het bondgenootschap zijn op zoek naar een opvolger, maar hebben nog geen overeenstemming bereikt. "De oorlog in Oekraïne en het nog onvoltooide NAVO-lidmaatschap van Zweden zijn zwaarwegende argumenten om nu niet van secretaris-generaal te wisselen", meldt DN.

Volgens de Noorse publieke omroep NRK en DN, die anonieme bronnen citeren, zou Stoltenberg moeten aanblijven tot de NAVO-top volgend jaar in Washington, die in het teken staat van de 75e verjaardag van het Atlantisch bondgenootschap.

Meer uit Buitenland

Amnesty pleit voor afschaffing Amerikaanse immigratiedienst ICE

LONDEN (ANP) - Amnesty International heeft in een donderdag gepubliceerd rapport opgeroepen tot de afschaffing van de Amerikaanse immigratie- en douanedienst ICE. Die dienst is belast met de uitvoering van het harde optreden tegen immigranten van de regering van president Donald Trump.

3 uur geleden
Mamdani: Israël gebruikte VN als podium om genocide wit te wassen

NEW YORK (ANP) - De New Yorkse burgemeester Zohran Mamdani heeft fel uitgehaald naar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Die nam eerder op donderdag tegenover de Algemene Vergadering van de VN in New York ruim de tijd om Mamdani's vermeende vergoelijking van geweld tegen Joden te bespreken.

5 uur geleden
Macron: Frankrijk zendt militairen en materieel naar Saudi-Arabië

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is van plan militairen en defensiemateriaal naar Saudi-Arabië te sturen om daar de stad Yanbu te helpen beveiligen. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron donderdag in een tv-interview. Het gaat onder meer om radarsystemen en afweer, zei hij, zonder expliciet in te gaan op wat voor soort afweer.

6 uur geleden
Netanyahu: Joden in NYC niet veilig sinds Mamdani burgemeester is

NEW YORK (ANP) - Joden voelen zich volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet langer veilig in New York sinds Zohran Mamdani is aangetreden als burgemeester. Dat zei hij in een felle toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in diezelfde stad. Bewijzen voor zijn claims gaf hij niet.

7 uur geleden
Netanyahu hekelt critici in bijdrage op VN-top

NEW YORK (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de VN eens te meer de Israëlische oorlogsdoelen herhaald. In zijn felle betoog haalde hij niet alleen uit naar Hezbollah en Hamas, maar ook naar burgers in het Westen die Israël betichten van kolonialisme.

8 uur geleden
Xi vraagt VS zich te verzetten tegen onafhankelijkheid Taiwan

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen zich te "verzetten" tegen de onafhankelijkheid van Taiwan. Dit was tot nu toe zijn meest expliciete oproep aan president Donald Trump om zijn standpunt over het autonome eiland te veranderen.

8 uur geleden
Tientallen diplomaten lopen weg bij start speech Netanyahu bij VN

NEW YORK (ANP) - Vele tientallen diplomaten zijn de zaal uitgelopen bij de start van de speech van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Op webcambeelden is te zien hoe de zaal leegstroomt en er enkele tientallen mensen op hun plek blijven zitten. Tijdens zijn speech vorig jaar gebeurde hetzelfde. Het is onder meer een protest tegen de oorlog in Gaza.

8 uur geleden