Media VS: ruime zege Joe Biden in voorverkiezingen South Carolina
COLUMBIA (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de voorverkiezingen van zijn Democratische Partij gewonnen in South Carolina, zo melden Amerikaanse media. CNN en andere zenders riepen Biden uit als winnaar toen nog geen tien procent van de stemmen was geteld. De president stond toen met een kleine 97 procent flink voor op zijn tegenstanders, politicus Dean Phillips en auteur Marianne Williamson. Toen even na middernacht (lokale tijd) 97 procent van de stemmen was geteld, stond Biden op 96,2 procent.
Biden blikte na zijn voorspelde overwinning in een verklaring terug op de voorverkiezingen in South Carolina van 2020, toen de steun van met name zwarte stemmers in de staat zijn campagne nieuw leven in blies. "In 2020 waren het de stemmers in South Carolina die ons op weg hielpen naar het presidentschap. Nu in 2024 hebben de stemmers in South Carolina opnieuw van zich laten horen, en ik twijfel er niet aan dat zij ons weer op weg hebben geholpen naar het presidentschap", aldus de 81-jarige, die daarbij opmerkte dat een zege in november Donald Trump "opnieuw een 'loser'" zou maken. Trump won tijdens de verkiezingen van 2020 wel van Biden in de staat South Carolina.
Amerikanen krijgen bij de voorverkiezingen een stem over wie de presidentskandidaat wordt van hun partij. Winst in staten levert kandidaten de steun op van zogenoemde gedelegeerden. Dat zijn mensen die hun staat of gebied vertegenwoordigen op de Democratische partijconventie in augustus. Daar wordt de presidentskandidaat dan officieel aangewezen. Biden gaat op voor herverkiezing en wordt gezien als vrijwel zekere winnaar.
Het was de eerste keer dat Democraten de voorverkiezingen aftrapten in South Carolina. Die staat wordt gezien als diverser dan staten die traditioneel eerst komen. De keuze voor South Carolina viel slecht in de staat New Hampshire, waar vorige maand alsnog een eigen Democratische voorverkiezing was georganiseerd. Die is niet erkend door de Democratische Partij en Biden stond er ook niet op het stembiljet. Omdat stemmers ook een naam bij konden schrijven op hun biljet, won de huidige president evengoed.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft naar eigen zeggen inderdaad een verhit gesprek gevoerd met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. "Ik zou niet zeggen boos, ik was een beetje ontsteld over zijn voortdurende gevecht met Libanon", aldus de president in een interview met de podcast Pod Force One. Hij zegt wel graag samen te werken met Netanyahu.
6 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een hotel aan de zuidrand van New Delhi in India zijn volgens de politie 21 mensen om het leven gekomen en raakten tientallen mensen gewond. Onder de slachtoffers zijn buitenlanders. Veel gasten van het hotel waren volgens media uit Afrika gekomen voor een medische behandeling in de Indiase hoofdstad.
57 minuten geledenBEIROET/JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische aanvallen op Libanon zijn voortgezet met onder meer luchtaanvallen op Tyrus, waarbij zes mensen zijn gedood volgens het Libanese nieuwsagentschap NNA. Ook is er een Israëlische droneaanval geweest op een auto bij Beiroet.
1 uur geledenKYIV (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt woensdag Oekraïne met de ambassadeurs van alle 32 NAVO-landen. Ze beleggen in Kyiv voor het eerst een vergadering van de NAVO-Oekraïne-raad, waarin het bondgenootschap en Oekraïne overleggen, zeggen NAVO-diplomaten.
3 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - Oekraïne heeft in de Russische regio Sint-Petersburg een olieterminal en een militaire basis aangevallen, zegt president Volodymyr Zelensky. Volgens hem is ook een wapenproducent in de regio Tambov, ten zuidoosten van Moskou, getroffen. Die plekken liggen honderden kilometers van de Oekraïense grens. In Sint-Petersburg begint deze woensdag een economisch forum, georganiseerd door de Russische president Vladimir Poetin.
3 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR) - De luchthaven van Koeweit is tot nader order gesloten door een Iraanse aanval met drones en raketten. Er zijn volgens het leger gewonden gevallen en er is veel schade aangericht aan terminal 1 van de luchthaven.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn "volledige en absolute" steun uitgesproken voor de uiterst rechtse presidentskandidaat in Colombia, Abelardo de la Espriella. Die zakenman neemt het op 21 juni in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op tegen de linkse kandidaat Iván Cepeda, een mensenrechtenactivist.
8 uur geleden