Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media VS: ruime zege Joe Biden in voorverkiezingen South Carolina

Media VS: ruime zege Joe Biden in voorverkiezingen South Carolina

COLUMBIA (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de voorverkiezingen van zijn Democratische Partij gewonnen in South Carolina, zo melden Amerikaanse media. CNN en andere zenders riepen Biden uit als winnaar toen nog geen tien procent van de stemmen was geteld. De president stond toen met een kleine 97 procent flink voor op zijn tegenstanders, politicus Dean Phillips en auteur Marianne Williamson. Toen even na middernacht (lokale tijd) 97 procent van de stemmen was geteld, stond Biden op 96,2 procent.

Biden blikte na zijn voorspelde overwinning in een verklaring terug op de voorverkiezingen in South Carolina van 2020, toen de steun van met name zwarte stemmers in de staat zijn campagne nieuw leven in blies. "In 2020 waren het de stemmers in South Carolina die ons op weg hielpen naar het presidentschap. Nu in 2024 hebben de stemmers in South Carolina opnieuw van zich laten horen, en ik twijfel er niet aan dat zij ons weer op weg hebben geholpen naar het presidentschap", aldus de 81-jarige, die daarbij opmerkte dat een zege in november Donald Trump "opnieuw een 'loser'" zou maken. Trump won tijdens de verkiezingen van 2020 wel van Biden in de staat South Carolina.

Amerikanen krijgen bij de voorverkiezingen een stem over wie de presidentskandidaat wordt van hun partij. Winst in staten levert kandidaten de steun op van zogenoemde gedelegeerden. Dat zijn mensen die hun staat of gebied vertegenwoordigen op de Democratische partijconventie in augustus. Daar wordt de presidentskandidaat dan officieel aangewezen. Biden gaat op voor herverkiezing en wordt gezien als vrijwel zekere winnaar.

Het was de eerste keer dat Democraten de voorverkiezingen aftrapten in South Carolina. Die staat wordt gezien als diverser dan staten die traditioneel eerst komen. De keuze voor South Carolina viel slecht in de staat New Hampshire, waar vorige maand alsnog een eigen Democratische voorverkiezing was georganiseerd. Die is niet erkend door de Democratische Partij en Biden stond er ook niet op het stembiljet. Omdat stemmers ook een naam bij konden schrijven op hun biljet, won de huidige president evengoed.

Meer uit Buitenland

Trump: Amerikaanse vloot is op weg naar Iran

AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.

1 uur geleden
Von der Leyen: snel meer investeren in Arctische veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."

1 uur geleden
Costa na top: EU zal lidstaten blijven verdedigen tegen dwang

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.

3 uur geleden
Trump over blauwe plekken: hand gestoten aan tafel

AIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.

4 uur geleden
Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

7 uur geleden
EU-buitenlandchef: onze betrekkingen met VS hebben klap gekregen

BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.

8 uur geleden
Trump kijkt terug op 'ongelooflijke tijd' in Davos

DAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.

8 uur geleden