Media VS: ruime zege Joe Biden in voorverkiezingen South Carolina
COLUMBIA (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de voorverkiezingen van zijn Democratische Partij gewonnen in South Carolina, zo melden Amerikaanse media. CNN en andere zenders riepen Biden uit als winnaar toen nog geen tien procent van de stemmen was geteld. De president stond toen met een kleine 97 procent flink voor op zijn tegenstanders, politicus Dean Phillips en auteur Marianne Williamson. Toen even na middernacht (lokale tijd) 97 procent van de stemmen was geteld, stond Biden op 96,2 procent.
Biden blikte na zijn voorspelde overwinning in een verklaring terug op de voorverkiezingen in South Carolina van 2020, toen de steun van met name zwarte stemmers in de staat zijn campagne nieuw leven in blies. "In 2020 waren het de stemmers in South Carolina die ons op weg hielpen naar het presidentschap. Nu in 2024 hebben de stemmers in South Carolina opnieuw van zich laten horen, en ik twijfel er niet aan dat zij ons weer op weg hebben geholpen naar het presidentschap", aldus de 81-jarige, die daarbij opmerkte dat een zege in november Donald Trump "opnieuw een 'loser'" zou maken. Trump won tijdens de verkiezingen van 2020 wel van Biden in de staat South Carolina.
Amerikanen krijgen bij de voorverkiezingen een stem over wie de presidentskandidaat wordt van hun partij. Winst in staten levert kandidaten de steun op van zogenoemde gedelegeerden. Dat zijn mensen die hun staat of gebied vertegenwoordigen op de Democratische partijconventie in augustus. Daar wordt de presidentskandidaat dan officieel aangewezen. Biden gaat op voor herverkiezing en wordt gezien als vrijwel zekere winnaar.
Het was de eerste keer dat Democraten de voorverkiezingen aftrapten in South Carolina. Die staat wordt gezien als diverser dan staten die traditioneel eerst komen. De keuze voor South Carolina viel slecht in de staat New Hampshire, waar vorige maand alsnog een eigen Democratische voorverkiezing was georganiseerd. Die is niet erkend door de Democratische Partij en Biden stond er ook niet op het stembiljet. Omdat stemmers ook een naam bij konden schrijven op hun biljet, won de huidige president evengoed.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij Rusland waarschijnlijk extra sancties oplegt als de Russische president Vladimir Poetin weigert te onderhandelen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Zeker vier mensen zijn gewond geraakt door een steekpartij in Tel Aviv. De hulpdiensten zeggen dat de dader is gedood. Een journalist zag iemand levenloos op straat liggen. De politie spreekt van een "terrorist met een mes" die op twee plaatsen instak op burgers.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben opnieuw een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de verdreven Syrische leider Bashar al-Assad, zegt een bron rond de zaak tegen persbureau AFP. Hij wordt als toenmalig opperbevelhebber van de Syrische strijdkrachten verantwoordelijk gehouden voor een bombardement uit 2017.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kort na zijn aantreden de beveiliging van zijn voormalige topmedewerker John Bolton geschrapt. Dat heeft de voormalige Nationale Veiligheidsadviseur bevestigd tegenover CNN.
8 uur geledenBOLU (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de grote brand in een hotel in het Turkse skioord Kartalkaya is verder opgelopen. Zeker 77 mensen zijn om het leven gekomen, verklaarde de minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya nadat eerder 66 doden waren gemeld. 52 van de slachtoffers zijn inmiddels geïdentificeerd.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe Amerikaanse regering heeft een hoge militair uit haar functie ontheven. Het gaat volgens de krant The Washington Post om admiraal Linda Fagan, de hoogste officier binnen de kustwacht.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft dinsdag samen met zijn vicepresident J.D. Vance een gebedsdienst in de Washington National Cathedral bijgewoond. Daarmee zijn de activiteiten rond zijn inauguratie officieel afgerond.
10 uur geleden