Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media VS: ruime zege Joe Biden in voorverkiezingen South Carolina

Media VS: ruime zege Joe Biden in voorverkiezingen South Carolina

COLUMBIA (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de voorverkiezingen van zijn Democratische Partij gewonnen in South Carolina, zo melden Amerikaanse media. CNN en andere zenders riepen Biden uit als winnaar toen nog geen tien procent van de stemmen was geteld. De president stond toen met een kleine 97 procent flink voor op zijn tegenstanders, politicus Dean Phillips en auteur Marianne Williamson. Toen even na middernacht (lokale tijd) 97 procent van de stemmen was geteld, stond Biden op 96,2 procent.

Biden blikte na zijn voorspelde overwinning in een verklaring terug op de voorverkiezingen in South Carolina van 2020, toen de steun van met name zwarte stemmers in de staat zijn campagne nieuw leven in blies. "In 2020 waren het de stemmers in South Carolina die ons op weg hielpen naar het presidentschap. Nu in 2024 hebben de stemmers in South Carolina opnieuw van zich laten horen, en ik twijfel er niet aan dat zij ons weer op weg hebben geholpen naar het presidentschap", aldus de 81-jarige, die daarbij opmerkte dat een zege in november Donald Trump "opnieuw een 'loser'" zou maken. Trump won tijdens de verkiezingen van 2020 wel van Biden in de staat South Carolina.

Amerikanen krijgen bij de voorverkiezingen een stem over wie de presidentskandidaat wordt van hun partij. Winst in staten levert kandidaten de steun op van zogenoemde gedelegeerden. Dat zijn mensen die hun staat of gebied vertegenwoordigen op de Democratische partijconventie in augustus. Daar wordt de presidentskandidaat dan officieel aangewezen. Biden gaat op voor herverkiezing en wordt gezien als vrijwel zekere winnaar.

Het was de eerste keer dat Democraten de voorverkiezingen aftrapten in South Carolina. Die staat wordt gezien als diverser dan staten die traditioneel eerst komen. De keuze voor South Carolina viel slecht in de staat New Hampshire, waar vorige maand alsnog een eigen Democratische voorverkiezing was georganiseerd. Die is niet erkend door de Democratische Partij en Biden stond er ook niet op het stembiljet. Omdat stemmers ook een naam bij konden schrijven op hun biljet, won de huidige president evengoed.

Meer uit Buitenland

Britse parlementsvoorzitter tipte politie vluchtgevaar Mandelson

LONDEN (ANP) - Lindsay Hoyle, de voorzitter van het Britse Lagerhuis, zegt dat hij naar de politie is gestapt met informatie over oud-minister Peter Mandelson voordat die gearresteerd werd om zijn banden met Jeffrey Epstein. Hij deelde niet om wat voor informatie het ging, maar volgens de BBC en Sky News heeft hij de politie gewaarschuwd dat Mandelson van plan zou zijn om naar de Britse Maagdeneilanden te vluchten.

52 minuten geleden
Brussel verdeeld over fonds voor toegankelijkheid abortus

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie neemt donderdag een besluit over het toegankelijk maken van abortus voor alle Europese vrouwen. De Commissie is verdeeld en daarmee is de uitkomst van de stemming onzeker.

1 uur geleden
Iran arresteert bekende journaliste Elaheh Mohammadi

TRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.

1 uur geleden
Ex-topman geheime dienst Sri Lanka opgepakt om bomaanslagen 2019

COLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.

3 uur geleden
EU zoekt driftig naar opties blokkade Hongarije te omzeilen

BRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.

3 uur geleden
Slachtoffers brand Crans-Montana krijgen elk bijna 55.000 euro

ZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.

3 uur geleden
Zelensky verwacht direct overleg met Rusland en VS begin maart

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.

3 uur geleden