Media: VS hebben discreet militairen getraind op Taiwan
TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben discreet militairen naar Taiwan gestuurd om lokale grondtroepen te trainen. Het eiland moet zo beter worden voorbereid op mogelijke agressie door China, bericht de krant The Wall Street Journal, die zich baseert op anonieme bronnen uit de VS. Ingewijden hebben het bericht ook bevestigd tegenover andere internationale media.
De krant schrijft dat de trainingsmissie wordt uitgevoerd door een twintigtal militairen uit de VS. De Amerikaanse troepen zouden volgens bronnen van de krant al zeker een jaar actief zijn op het eiland. Dat de VS helpen bij het trainen van de strijdkrachten op Taiwan ligt gevoelig in het communistische China. Dat ziet het democratisch bestuurde eiland voor de kust als eigen grondgebied.
Taiwanese media schreven afgelopen november al over de komst van Amerikaanse troepen. Die moesten mariniers en speciale eenheden trainen om amfibische operaties uit te voeren. De autoriteiten op Taiwan en in de Verenigde Staten hielden toen nog vol dat de berichtgeving niet klopte. Het Taiwanese ministerie van Defensie wilde dit keer niet reageren op het bericht over de trainingsmissie in The Wall Street Journal.
Militaire spanningen
Het eiland Taiwan is sinds 1949 in handen van nationalistische, anti-communistische Chinezen. Die waren het Chinese vasteland ontvlucht nadat zij een burgeroorlog hadden verloren van de communisten. De spanning met China loopt inmiddels weer steeds verder op.
De minister van Defensie van het eiland waarschuwde deze maand dat de militaire spanningen tussen Taiwan en China de ergste zijn in zeker veertig jaar. Hij deed zijn uitspraak nadat in korte tijd circa 150 militaire vliegtuigen uit China in de luchtverdedigingszone van Taiwan waren waargenomen. Het ging onder meer om gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers.
Taiwan denkt dat China in 2025 de mogelijkheid heeft om met minimale verliezen een grootschalige invasie uit te voeren. Het eiland kocht de afgelopen jaren voor miljarden aan wapentuig in de Verenigde Staten.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un een officiële uitnodiging gestuurd om Rusland te komen bezoeken. Dat meldt de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken tegen het staatspersbureau TASS.
27 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De ontploffing voor een synagoge in Luik en een brand in een auto in de Joodse wijk in Antwerpen afgelopen maart waren een reactie op de Iraanse oproep om Joodse doelwitten aan te vallen. Dat zegt Gert Vercauteren, de directeur van de Belgische veiligheidsdienst OCAD, de overheidsinstantie die terrorismedreigingen analyseert.
1 uur geledenMEKELLE (ANP/AFP) - Opstandelingen uit Tigray zijn naar eigen zeggen verwikkeld in een "regelrechte oorlog" met de Ethiopische regering. Er worden onder meer zware artillerieaanvallen gemeld. Woensdag namen de opstandelingen nog drie vliegvelden in van de federale politie en werden aanvallen uitgevoerd in de aangrenzende regio's Afar en Amhara.
2 uur geledenKANDAHAR (ANP/AFP) - Pakistan heeft in de nacht van woensdag op donderdag tien doelen in Afghanistan aangevallen met gevechtsvliegtuigen en drones. Dat heeft de Pakistaanse minister van Informatie, Attaullah Tarar, bekendgemaakt. Onder meer de zuidelijke stad Kandahar werd getroffen. Afghanistan zegt dat burgers zijn omgekomen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Onderdelen van F-35-gevechtsvliegtuigen die helpen ze voor radars onzichtbaar te maken, zijn in handen gevallen van China, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. De Chinese autoriteiten hebben de onderdelen volgens de ingewijden nog niet teruggegeven.
2 uur geledenRABAT (ANP/AFP/RTR) - De Marokkaanse Partij voor Authenticiteit en Moderniteit (PAM) heeft bij de parlementsverkiezingen van woensdag de meeste zetels behaald. De partij, die deel uitmaakt van de huidige regeringscoalitie, komt op 97 zetels, blijkt uit voorlopige resultaten die minister van Binnenlandse Zaken Abdelouafi Laftit donderdagochtend vroeg bekendmaakte.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump moet journalisten van CNN, MS NOW en Politico weer toelaten tot het Witte Huis. Trump had de media laten weren omdat hij het niet eens was met de inhoud van hun berichtgeving, maar de rechter heeft dat besluit geblokkeerd.
5 uur geleden