Media: VS hebben discreet militairen getraind op Taiwan
TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben discreet militairen naar Taiwan gestuurd om lokale grondtroepen te trainen. Het eiland moet zo beter worden voorbereid op mogelijke agressie door China, bericht de krant The Wall Street Journal, die zich baseert op anonieme bronnen uit de VS. Ingewijden hebben het bericht ook bevestigd tegenover andere internationale media.
De krant schrijft dat de trainingsmissie wordt uitgevoerd door een twintigtal militairen uit de VS. De Amerikaanse troepen zouden volgens bronnen van de krant al zeker een jaar actief zijn op het eiland. Dat de VS helpen bij het trainen van de strijdkrachten op Taiwan ligt gevoelig in het communistische China. Dat ziet het democratisch bestuurde eiland voor de kust als eigen grondgebied.
Taiwanese media schreven afgelopen november al over de komst van Amerikaanse troepen. Die moesten mariniers en speciale eenheden trainen om amfibische operaties uit te voeren. De autoriteiten op Taiwan en in de Verenigde Staten hielden toen nog vol dat de berichtgeving niet klopte. Het Taiwanese ministerie van Defensie wilde dit keer niet reageren op het bericht over de trainingsmissie in The Wall Street Journal.
Militaire spanningen
Het eiland Taiwan is sinds 1949 in handen van nationalistische, anti-communistische Chinezen. Die waren het Chinese vasteland ontvlucht nadat zij een burgeroorlog hadden verloren van de communisten. De spanning met China loopt inmiddels weer steeds verder op.
De minister van Defensie van het eiland waarschuwde deze maand dat de militaire spanningen tussen Taiwan en China de ergste zijn in zeker veertig jaar. Hij deed zijn uitspraak nadat in korte tijd circa 150 militaire vliegtuigen uit China in de luchtverdedigingszone van Taiwan waren waargenomen. Het ging onder meer om gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers.
Taiwan denkt dat China in 2025 de mogelijkheid heeft om met minimale verliezen een grootschalige invasie uit te voeren. Het eiland kocht de afgelopen jaren voor miljarden aan wapentuig in de Verenigde Staten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de BBC aangeklaagd voor smaad wegens een montage van zijn toespraak uit 2021 voorafgaand aan de bestorming van het Capitool. Die zou de misleidende indruk wekken dat Trump zijn aanhangers direct had opgedragen het Capitool te bestormen.
46 minuten geledenMIAMI (ANP) - Het investeringsbedrijf van Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, heeft de plannen voor een hotelcomplex in de Servische hoofdstad Belgrado laten vallen. Op de plek van een voormalig overheidsgebouw dat in 1999 door de NAVO werd gebombardeerd zou een luxehotel met het merk Trump komen.
47 minuten geledenSYDNEY (ANP) - De vermeende schutters die in de Australische stad Sydney afgelopen weekend een aanslag pleegden, reisden vorige maand nog naar de Filipijnen. Dat melden politiebronnen aan de Australische krant The Sydney Morning Herald. Politieonderzoek moet uitwijzen wat de twee aanslagplegers, een vader (50) en zoon (24), daar deden, aldus de krant.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er ligt nog geen "ideaal vredesplan" op tafel, zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na overleg met de belangrijkste Europese leiders en Amerikaanse onderhandelaars in Berlijn. Zelensky noemt de huidige ontwerptekst van het vredesplan een "werkversie", meldt persbureau Reuters.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de zware pijnstiller fentanyl, die verslavend is en ook als drug wordt gebruikt, bestempeld als massavernietigingswapen. "Want dat is het ook", zei Trump tijdens een evenement in het Witte Huis.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Europese leiders willen Oekraïne na het einde van de oorlog tegen Rusland beschermen met een troepenmacht die ook in het land zelf kan opereren. De "multinationale troepenmacht" is een van de "robuuste" veiligheidsgaranties die Oekraïne zou krijgen, stellen premier Dick Schoof en zijn belangrijkste Europese collega's na overleg in Berlijn.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat een vredesdeal tussen Oekraïne en Rusland "dichterbij is dan ooit". Zijn opmerking volgt na contact met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en andere Europese leiders.
5 uur geleden