Media: VS boeken voortgang in gesprek over terugtrekken Hezbollah
TEL AVIV (ANP) - Een deal over de terugtrekking van Hezbollah lijkt dichterbij te komen, schrijft de Israëlische nieuwssite The Times of Israel. De Amerikanen zouden progressie hebben geboekt in gesprekken met de Libanese militante beweging en Israël over de spanningen in het grensgebied. Bij een akkoord zou Hezbollah zich 8 tot 10 kilometer van de grens met Israël terugtrekken.
De Amerikaanse speciale gezant Amos Hochstein heeft dit weekend gesprekken gevoerd met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de minister van Defensie Yoav Gallant. Volgens Israëlische media zou hij positieve signalen krijgen over een mogelijke overeenkomst.
Die zou moeten bestaan uit drie fasen. Eerst moet Hezbollah zich terugtrekken van de grens. Daarna moeten er meer vredestroepen van de Verenigde Naties naar het grensgebied worden gestuurd en in de laatste fase kunnen de bewoners van het noorden van Israël en het zuiden van Libanon terugkeren naar hun huizen. The Times of Israel schrijft dat ook moet worden gepraat over een definitieve bepaling van waar de grens ligt. Ook zouden de Amerikanen mogelijk "beloningen" voor de regering in Beiroet in het vooruitzicht stellen zodat die akkoord gaat met de deal.
Oorlog in 2006
Hezbollah en Israël hebben veel conflicten uitgevochten, met als hoogtepunt de oorlog in 2006. Sinds op 7 oktober de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak is het ook in het Libanees-Israëlische grensgebied onrustig. Hezbollah steunt Hamas en vuurt daarom regelmatig raketten af op Israël, dat steevast reageert met raket- of droneaanvallen.
Israël en Libanon hebben nooit officieel vastgesteld waar de grens tussen de twee landen ligt en hebben daar conflicten over. In 2022 tekenden de landen wel een akkoord over waar de zeegrens ligt en ook bij die onderhandelingen speelde de Amerikaan Hochstein een grote rol. Maar in het zuiden van Libanon heeft Hezbollah de macht in handen en die beweging is net als Hamas uit op de vernietiging van de staat Israël. Meerdere Israëlische functionarissen hebben gedreigd een oorlog tegen Hezbollah te beginnen wanneer de oorlog met Hamas voorbij is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft een nieuwe reeks plakkaten gepresenteerd bij portretten van de presidenten. Op de bordjes wordt duidelijk de mening van de huidige president Donald Trump over zijn voorgangers uiteengezet, schrijft The New York Times.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Honderden en mogelijk duizenden boeren blokkeren met hun tractoren de straten van Brussel, waar donderdag een EU-top begint. Ze protesteren tegen het Europese landbouwbeleid en een mogelijk vrijhandelsakkoord tussen de EU en het Zuid-Amerikaanse handelsblok Mercosur.
21 minuten geledenLOS ANGELES (ANP) - Rob Reiner en zijn vrouw Michele Singer zijn overleden aan de gevolgen van "meerdere steekwonden". Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN, op basis van documenten die de lijkschouwer van Los Angeles heeft vrijgegeven.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een pakket wapenleveranties aan Taiwan ter waarde van maximaal 11,15 miljard dollar (zo'n 9,5 miljard euro) goedgekeurd. De stap leidt mogelijk tot een boze reactie uit China. Beijing beschouwt het autonoom bestuurde Taiwan als een afvallige provincie.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
13 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
15 uur geleden