Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media VS: Biden op 264 kiesmannen, Trump op 213

Media VS: Biden op 264 kiesmannen, Trump op 213

WASHINGTON (ANP) - De Democraat Joe Biden heeft grote stappen gezet richting het Witte Huis. Amerikaanse media voorspellen dat hij gaat winnen in belangrijke staten als Michigan en Wisconsin, twee staten die in 2016 nog naar Donald Trump gingen. Die zag zijn kansen op herverkiezing daardoor slinken.

Oud-vicepresident Biden heeft volgens sommige voorspellingen al 264 kiesmannen achter zich. Dat betekent dat hij net onder de cruciale grens zit van 270 van de 538 kiesmannen die een kandidaat nodig heeft om te winnen. Trump staat volgens uiteenlopende voorspellingen op 213 (CNN) of 214 (Fox News) kiesmannen.

Sommige media zijn voorzichtiger en schatten dat Biden nu kan rekenen op 253 kiesmannen. Dat komt omdat sommige media al voorspellen dat de staat Arizona (11 kiesmannen) naar de Democraat gaat, terwijl andere nieuwszenders zich nog niet durven te wagen aan zo'n voorspelling. Biden zou de eerste Democratische presidentskandidaat sinds 1996 zijn die wint in de zuidelijke staat.

In de meeste staten is al duidelijk wie er gaat winnen. Het is nog spannend in Pennsylvania (20 kiesmannen), North Carolina (15), Georgia (16) en Nevada (6). Ook in Alaska (3) is formeel nog onduidelijk wie er gaat winnen, maar die staat gaat al tientallen jaren steevast naar de Republikeinen.

Trump heeft de overwinning al uitgeroepen. Hij deed dat in de verkiezingsnacht, toen het beeld voor hem een stuk rooskleuriger was. De president wist zich tot teleurstelling van de Democraten staande te houden in belangrijke staten als Florida (29 kiesmannen), Texas (38) en Ohio (18).

De president zei ook dat een poging wordt gedaan de verkiezingen te "stelen" en klaagde op Twitter dat zijn voorsprong in belangrijke staten "op magische wijze" verdween. Twitter plaatste vervolgens een waarschuwing bij dat bericht. Daar stond in dat de inhoud mogelijk misleidend is.

Het campagneteam van de president wil nu via de rechter gedaan krijgen dat het tellen van de stemmen tijdelijk wordt gestaakt in cruciale 'swing states' Pennsylvania en Michigan. Ook vraagt het team van Trump een hertelling in Wisconsin.

Ook Biden toont zich optimistisch over zijn kansen. "Het is duidelijk dat we winnen in genoeg staten om de 270 kiesmannen te bereiken die we nodig hebben om het presidentschap binnen te halen", zei de Democraat in Delaware. Hij benadrukte de overwinning nog niet uit te roepen.

Kandidaten winnen presidentsverkiezingen niet door landelijk de meeste stemmen te krijgen, maar door voldoende kiesmannen achter zich te krijgen. Als Trump de verkiezingen verliest, zou hij de eerste president sinds 1992 zijn die geen tweede termijn krijgt. Toen verloor zijn partijgenoot George H.W. Bush van de Democraat Bill Clinton.

Meer uit Buitenland

Wandelaars met kinderwagens gered uit Oostenrijkse bergen

SÖLDEN (ANP) - Reddingswerkers hebben in de Oostenrijkse Alpen 36 wandelaars, onder wie kleine kinderen, uit de problemen geholpen. De groep was met kinderwagens op pad gegaan in de bergen op ruim 2300 meter hoogte. Niemand raakte gewond, meldde de Tiroolse politie.

4 minuten geleden
Gewonden en schade door aardbeving in Colombia

JOSE DEL PALMAR (ANP/RTR/AFP) - In de buurt van de plaats San José del Palmar in de provincie Chocó in Colombia heeft een aardbeving plaatsgevonden. De aardbeving had volgens de eerste berichten een kracht tussen de 6.6 en 7.4. Volgens de gouverneur van Chocó is er aanzienlijke schade en vielen er gewonden.

11 minuten geleden
Olievlek van lekkende tanker bij Oman breidt zich verder uit

MUSCAT (ANP/RTR) - Een olievlek voor de zuidoostelijke kust van Oman is verder uitgebreid. De olie, afkomstig van een lekkend schip, beslaat inmiddels een gebied van ongeveer 390 vierkante kilometer, meldt de Omaanse regering.

1 uur geleden
Aanval op Roemeense ambulance na verspreiding nepnieuws op TikTok

RECEA-CRISTUR (ANP/DPA) - Een Roemeense ambulance is in het weekend aangevallen met bijlen, knuppels en stenen nadat op TikTok nepnieuws was verspreid, melden Roemeense media. Volgens de berichten, die al langer rondgaan in het land, zouden ambulances worden gebruikt om kinderen te ontvoeren.

1 uur geleden
Situatie Høiby blijft onveranderd, voorarrest weer verlengd

OSLO (ANP) - De rechtbank van Oslo heeft het voorarrest van Marius Borg Høiby maandag opnieuw met vier weken verlengd. Net als afgelopen maand mag hij dat thuis uitzitten, melden Noorse media. Daarmee blijft zijn situatie onveranderd.

1 uur geleden
Spanje evenaart warmste maand ooit sinds begin metingen

MADRID (ANP/AFP) - Afgelopen juli was voor het vasteland van Spanje de warmste maand sinds het begin van de metingen in 1961. De gemiddelde temperatuur was 25,7 graden, aldus de Spaanse weerdienst AEMET. Zo warm werd het alleen eerder in juli 2022.

3 uur geleden
Vliegverkeer Sicilië opnieuw verstoord door vulkaan Etna

ROME (ANP/RTR) - Door een nieuwe uitbarsting van de vulkaan Etna op Sicilië zijn aankomende vluchten op de luchthaven van Catania geannuleerd. Vulkanische as in de lucht zorgt voor problemen rondom het vliegveld. De luchthaven verwacht dat het vliegverkeer maandag vanaf 17.00 uur geleidelijk volledig kan worden hervat.

4 uur geleden