Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media VS: Biden op 264 kiesmannen, Trump op 213

Media VS: Biden op 264 kiesmannen, Trump op 213

WASHINGTON (ANP) - De Democraat Joe Biden heeft grote stappen gezet richting het Witte Huis. Amerikaanse media voorspellen dat hij gaat winnen in belangrijke staten als Michigan en Wisconsin, twee staten die in 2016 nog naar Donald Trump gingen. Die zag zijn kansen op herverkiezing daardoor slinken.

Oud-vicepresident Biden heeft volgens sommige voorspellingen al 264 kiesmannen achter zich. Dat betekent dat hij net onder de cruciale grens zit van 270 van de 538 kiesmannen die een kandidaat nodig heeft om te winnen. Trump staat volgens uiteenlopende voorspellingen op 213 (CNN) of 214 (Fox News) kiesmannen.

Sommige media zijn voorzichtiger en schatten dat Biden nu kan rekenen op 253 kiesmannen. Dat komt omdat sommige media al voorspellen dat de staat Arizona (11 kiesmannen) naar de Democraat gaat, terwijl andere nieuwszenders zich nog niet durven te wagen aan zo'n voorspelling. Biden zou de eerste Democratische presidentskandidaat sinds 1996 zijn die wint in de zuidelijke staat.

In de meeste staten is al duidelijk wie er gaat winnen. Het is nog spannend in Pennsylvania (20 kiesmannen), North Carolina (15), Georgia (16) en Nevada (6). Ook in Alaska (3) is formeel nog onduidelijk wie er gaat winnen, maar die staat gaat al tientallen jaren steevast naar de Republikeinen.

Trump heeft de overwinning al uitgeroepen. Hij deed dat in de verkiezingsnacht, toen het beeld voor hem een stuk rooskleuriger was. De president wist zich tot teleurstelling van de Democraten staande te houden in belangrijke staten als Florida (29 kiesmannen), Texas (38) en Ohio (18).

De president zei ook dat een poging wordt gedaan de verkiezingen te "stelen" en klaagde op Twitter dat zijn voorsprong in belangrijke staten "op magische wijze" verdween. Twitter plaatste vervolgens een waarschuwing bij dat bericht. Daar stond in dat de inhoud mogelijk misleidend is.

Het campagneteam van de president wil nu via de rechter gedaan krijgen dat het tellen van de stemmen tijdelijk wordt gestaakt in cruciale 'swing states' Pennsylvania en Michigan. Ook vraagt het team van Trump een hertelling in Wisconsin.

Ook Biden toont zich optimistisch over zijn kansen. "Het is duidelijk dat we winnen in genoeg staten om de 270 kiesmannen te bereiken die we nodig hebben om het presidentschap binnen te halen", zei de Democraat in Delaware. Hij benadrukte de overwinning nog niet uit te roepen.

Kandidaten winnen presidentsverkiezingen niet door landelijk de meeste stemmen te krijgen, maar door voldoende kiesmannen achter zich te krijgen. Als Trump de verkiezingen verliest, zou hij de eerste president sinds 1992 zijn die geen tweede termijn krijgt. Toen verloor zijn partijgenoot George H.W. Bush van de Democraat Bill Clinton.

Meer uit Buitenland

Schutter Bondi Beach aangeklaagd voor onder meer terrorisme

SYDNEY (ANP/RTR) - De politie in de Australische deelstaat New South Wales heeft de man aangeklaagd die samen met zijn vader het vuur opende op een joods evenement op Bondi Beach in Sydney. De vader werd bij de aanslag doodgeschoten, de zoon raakte zwaar gewond. De zoon wordt beschuldigd van 59 misdrijven, waaronder een terroristische daad.

3 minuten geleden
Trump: kosten balzaal Witte Huis mogelijk 400 miljoen dollar

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorgestelde balzaal in het Witte Huis zal naar schatting 400 miljoen dollar (zo'n 340 miljoen euro) kosten en volgens president Donald Trump zal de zaal ook geschikt zijn om inauguraties te huisvesten. Trump voorspelde tegelijkertijd dat het project uiteindelijk minder zal kosten.

1 uur geleden
Trump: volledige blokkade gesanctioneerde olietankers Venezuela

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "totale en volledige" blokkade bevolen van alle gesanctioneerde olietankers die Venezuela binnenvaren of verlaten. Dat heeft hij op Truth Social bekendgemaakt.

2 uur geleden
Parlement Curaçao wil hulp Nederland voor veiliger luchtverkeer

WILLEMSTAD (ANP) - Het parlement van Curaçao wil militaire bijstand van Nederland die kan bijdragen aan de veiligheid van het vliegverkeer van Curaçao en heeft daarover twee moties aangenomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de 'bijna-botsingen' onlangs in het Curaçaose luchtruim.

2 uur geleden
Israël weigert Canadese parlementsleden toegang tot Westoever

AMMAN (ANP) - Israël heeft zes Canadese parlementsleden die vanuit Jordanië de Westelijke Jordaanoever wilden bezoeken de toegang tot het Palestijnse gebied geweigerd. Israëlische autoriteiten gaven als reden voor de weigering dat de Canadese delegatie wordt "gesponsord door een terroristische organisatie".

6 uur geleden
VS leggen inreisverbod op aan nog eens 7 landen en Palestijnen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.

9 uur geleden
Trump blijft stafchef steunen na spraakmakend artikel Vanity Fair

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".

9 uur geleden