Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: VK schrapt klimaatparagraaf uit handelsdeal Australië

Media: VK schrapt klimaatparagraaf uit handelsdeal Australië

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft er onder druk mee ingestemd verwijzingen naar het klimaatverdrag van Parijs af te zwakken in een handelsdeal met Australië. Dat komt volgens de Britse nieuwszender Sky News naar voren uit een gelekte e-mail.

Het Verenigd Koninkrijk verliet vorig jaar officieel de Europese Unie en sluit nu rechtstreeks handelsakkoorden met andere landen. De Britse premier Boris Johnson en zijn Australische ambtsgenoot Scott Morrison kondigden enkele maanden geleden al aan dat er een principeakkoord lag.

Sky News bericht dat op de valreep nog verwijzingen naar het klimaatverdrag van 2015 uit de tekst zijn gehaald. Het gaat onder meer om een "verwijzing naar doelstellingen op het gebied van temperatuur". Dat gebeurde naar verluidt op aandringen van Australië.

Klimaattop

Het nieuws is saillant omdat het Verenigd Koninkrijk de gastheer is van de volgende grote klimaattop, COP26. Die wordt in november gehouden in Glasgow. De Britse premier Boris Johnson had begin augustus bovendien toegezegd dat in het handelsakkoord zou worden verwezen naar klimaatafspraken, waaronder die in het verdrag van Parijs.

De belangrijkste afspraak uit dat klimaatverdrag is dat landen zich zullen inspannen om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad en maximaal 2 graden. Er zou nog wel naar dat akkoord worden verwezen in de Britse handelsovereenkomst met Australië, maar de specifieke afspraken over de opwarming van de aarde worden niet meer genoemd.

Kolen

De nieuwszender voorspelt dat Johnson zal volhouden dat hij zijn belofte niet heeft gebroken omdat nog steeds op enige wijze naar 'Parijs' wordt verwezen in de deal. Australië heeft het klimaatverdrag van Parijs ook getekend, maar heeft minder ambitieuze klimaatdoelen aangekondigd dan veel andere landen.

Australië is zwaar afhankelijk van kolengestookte energie en is daardoor per hoofd van de bevolking een van de grootste uitstoters van CO2 ter wereld. De Australische minister van Grondstoffen voorspelde onlangs nog dat steenkool ook na 2030 een belangrijke bijdrage zal leveren aan de Australische economie.

Meer uit Financieel

World Economic Forum in Davos begonnen met openingsconcert

DAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.

1 uur geleden
Kunstmestproducent OCI mag van rechter voorlopig niet fuseren

AMSTERDAM (ANP) - Kunstmestproducent OCI mag voorlopig niet fuseren met het Egyptische bouwbedrijf Orascom. De ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bepaald dat hierover niet mag worden gestemd op de aandeelhoudersvergadering van OCI donderdag.

4 uur geleden
Ministers eurolanden dragen Kroaat voor als vicepresident ECB

BRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.

5 uur geleden
ING: bouwsector in EU groeit komende jaren weer, ook in Nederland

AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.

5 uur geleden
Bloomberg: defensiebedrijf CSG wil nog deze week debuut op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil nog deze week debuteren op het Damrak. De in Praag gevestigde wapenproducent hoopt volgens bronnen van persbureau Bloomberg donderdag de laatste formaliteiten af te ronden, waarna vrijdag de handel moet beginnen. Dat zou uitzonderlijk snel zijn voor een beursgang van het formaat van CSG.

5 uur geleden
AEX-index verliest flink na heffingsdreiging Trump over Groenland

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag flink lager gesloten. Beleggers reageerden geschrokken op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 februari een extra importheffing van 10 procent op te leggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland. Ook wil Trump de heffing op 1 juni verhogen naar 25 procent als een deal over Groenland uitblijft.

6 uur geleden
Bessent noemt mogelijke tegenheffingen Europa onverstandig

DAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.

6 uur geleden