Media: schutter Trump half uur voor aanslag gespot op dak gebouw
BUTLER (ANP) - Thomas Crooks, de man die zaterdag in de Amerikaanse staat Pennsylvania een aanslag pleegde op oud-president Donald Trump, werd ongeveer een half uur voor hij schoten loste door agenten gespot op een dak. Dat meldt de lokale nieuwszender Channel 11 op basis van politiebronnen. Trump raakte bij de aanslag lichtgewond, maar een omstander en later ook de schutter zelf werden gedood.
Volgens Channel 11 was een speciale politie-eenheid aanwezig bij het campagne-evenement van Trump, onder wie sluipschutters en spotters. Een van hen zag om 17.45 uur lokale tijd een verdachte man op het dak van een nabijgelegen gebouw en maakte een foto van hem. Volgens de bronnen van Channel 11 is de man op de foto de 20-jarige Crooks. Het was niet duidelijk of hij op dat moment een wapen bij zich had.
De spotter meldde aan de eenheid dat er een verdacht persoon op het dak was en stuurde foto van hem door. Een van de agenten ging naar Crooks op zoek, maar trof hem niet aan op de plek waar hij gefotografeerd was, aldus Channel 11. 26 minuten nadat de foto was gemaakt en de informatie was verspreid, werden er schoten afgevuurd vanaf het dak van het American Glass Research-gebouw. Enkele seconden later schoot een sluipschutter van de geheime dienst terug en doodde Crooks.
Grote veiligheidsfout
Getuigen waarschuwden de politie minstens 86 seconden voordat Crooks begon te schieten, zo blijkt uit videobeelden die de Washington Post heeft gezien. Volgens de krant ondersteunt de video eerdere mediaberichten over getuigen die zeiden dat ze geprobeerd hadden de politie te waarschuwen voordat er schoten klonken.
De berichtgeving van Channel 11 en de Washington Post zet de Secret Service onder extra druk om te weerleggen wat diverse analisten al een grote veiligheidsfout hebben genoemd. Zondag maakte de Amerikaanse senaat bekend een onderzoek te hebben geopend naar de veiligheidssituatie rondom het evenement in Butler.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft laten weten ook te zijn uitgenodigd voor de door de Amerikaanse president Donald Trump beoogde vredesraad. Het Vaticaan gaat de uitnodiging overwegen voordat een antwoord wordt verstuurd. Trump heeft zo'n zestig landen uitgenodigd. Er hebben twintig of misschien wel 25 landen ingestemd, aldus de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.
21 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in Kyiv en niet in Davos. Dat meldt het presidentiële kantoor. President Trump suggereerde eerder in zijn toespraak op het World Economic Forum, dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, dat Zelensky "in het publiek zou kunnen zitten". Ook zei de Amerikaanse president dat hij de Oekraïense leider later op woensdag zou ontmoeten. Na zijn toespraak kwam hij daarop terug en noemde hij donderdag als de dag waarop hij Zelensky zou treffen.
58 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet noodplannen maken om voorbereid te zijn op een eventuele terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa, zo wil het Europees Parlement. Zo moeten concrete afspraken worden gemaakt over hoe lidstaten elkaar te hulp schieten als een EU-lidstaat militair wordt bedreigd. Hiertoe moet artikel 42.7 van het Europees Verdrag worden aangescherpt. Daarnaast moet een EU-troepenmacht worden gevormd.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - Canada kan de Verenigde Staten maar beter wat dankbaarder zijn, waarschuwt de Amerikaanse president Donald Trump. "Canada bestaat dankzij de VS", zei Trump op het World Economic Forum. Hij reageerde op een veelgeprezen toespraak van de Canadese premier Mark Carney, die middelgrote landen opriep de krachten te bundelen om grootmachten van zich af te kunnen houden.
1 uur geledenADAMUZ (ANP) - Sinds de dodelijke treinbotsing zondag in Zuid-Spanje zijn uit de wrakstukken van de treinen 43 doden geborgen. Op twee lichamen na zijn alle stoffelijke resten geïdentificeerd, aldus de autoriteiten.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bevestigd dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump woensdag zal ontmoeten in Davos. In zijn toespraak op het World Economic Forum (WEF) dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, zei Trump al Zelensky woensdag te ontmoeten.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement laakt het gebruik van "economische intimidatie tegen Denemarken en andere EU-lidstaten" door de Amerikaanse president Donald Trump. Ook veroordeelt het de extra importheffingen die Trump oplegt aan EU-landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat staat in een gezamenlijke verklaring die het Europees Parlement woensdag heeft aangenomen.
2 uur geleden