Media: premier Israël stopt omstreden hervormingen
JERUZALEM (ANP/RTR) - De rechtse Israëlische premier Benjamin Netanyahu stopt met de omstreden hervormingen op justitiegebied. Dat meldt de Israëlische publieke omroep, die rekening houdt met een opschorting van de plannen. Ook bronnen van de Likudpartij van Netanyahu uitten die verwachting. Netanyahu gaat naar verluidt maandag om 09.30 uur (Nederlandse tijd) een toespraak houden.
De geplande hervormingen zorgen al maanden voor grote demonstraties. Tegenstanders waarschuwen dat de regering haar macht wil vergroten ten koste van de onafhankelijke rechterlijke macht.
Omdat het nieuws nog niet officieel door Netanyahu is bevestigd, lijkt een parlementaire commissie gewoon door te gaan met het proces om de wetten aan te nemen. De zogenoemde Grondwetscommissie heeft de plannen goedgekeurd, zodat later op maandag een stemming plaats kan vinden in het parlement. Een oppositielid moest volgens nieuwssite The Times of Israel de zaal verlaten omdat hij schande sprak van het doorduwen van de wetten. Maar ook een lid van de Likudpartij zou zijn weggelopen uit de vergadering: "Wat heeft het voor zin?"
Diepe angst
Eerder maandag had de Israëlische president Herzog de regering opgeroepen meteen te stoppen met de omstreden hervormingen. Hij zei dat de veranderingen de eenheid van het Israëlische volk en daarmee de hele samenleving bedreigen.
Herzog richtte zich tot Netanyahu en alle coalitieleiders. "Mensen worden gegrepen door diepe angst." De president reageerde op het ontslag van de minister van Defensie die openlijk kritiek had geuit op de plannen en de regering had opgeroepen met haar critici te gaan praten.
Zondagavond waren in Tel Aviv tienduizenden mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen het ontslag van de defensieminister. Het kwam tot botsingen met de politie.
Meer uit Buitenland
TSJERKASY (ANP) - Bij een Russische droneaanval op de stad Tsjerkasy, in het hart van Oekraïne, is een achtjarige jongen om het leven gekomen. Er vielen ook veertien gewonden, meldt gouverneur Ihor Taboerets op Telegram. Diverse hoge gebouwen raakten beschadigd.
22 minuten geledenGAZA-STAD (ANP) - In verschillende delen van Gaza zijn dinsdag doden gevallen door Israëlische aanvallen, melden lokale autoriteiten. Onder de doden zou ook een 3-jarig kind zijn.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.
5 uur geledenTEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
5 uur geleden