Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media noemen centrumpoliticus en vertrouweling Macron als premier

Media noemen centrumpoliticus en vertrouweling Macron als premier

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Franse media speculeren in de aanloop naar een toespraak tot de natie van president Emmanuel Macron dat hij donderdagavond al een kandidaat voor het premierschap heeft. Het zou gaan om een centrumpoliticus, François Bayrou of een centrumrechtse vertrouweling van de president, Sébastien Lecornu.

De regering van de centrumrechtse premier Michel Barnier is woensdagavond met een motie van wantrouwen in het parlement gevallen over Barniers begrotingsvoorstellen voor 2025. Macron wil desondanks snel een begroting voor 2025 om de onrustbarende begrotingsproblemen te boven te komen. Hij hoopt bovendien op een daadkrachtige regering in het weekend wanneer hij tientallen staatshoofden en regeringsleiders ontvangt voor de heropening van de kathedraal Notre-Dame in Parijs.

Volgens de krant Le Parisien is de politieke veteraan François Bayrou donderdag met Macron gaan lunchen. De 73-jarige Bayrou is in het parlement een bondgenoot van Macrons beweging, maar wordt ook door Marine Le Pen van het radicaalrechtse Rassemblement National gewaardeerd. Hij zou kandidaat kunnen zijn om Barnier op te volgen.

Alle regeringen

Volgens de krant Le Parisien is de politieke veteraan François Bayrou donderdag met Macron gaan lunchen. De 73-jarige Bayrou is in het parlement een bondgenoot van Macrons beweging, maar wordt ook door Marine Le Pen van het radicaalrechtse Rassemblement National gewaardeerd. Hij zou kandidaat kunnen zijn om Barnier op te volgen.

Een andere naam die als premier genoemd wordt is die van Sébastien Lecornu. Deze 38-jarige minister heeft goede banden met conservatieve rechtse parlementariërs. Hij is een vertrouweling van Macron. Hij is de enige bewindsman die in alle regeringen is blijven dienen sinds Macron in 2017 aan de macht kwam. Hij was ook mee op het staatsbezoek van de president aan Saudi-Arabië. Ze keerden een uur voor de val van de regering-Barnier terug.

Macron zou een premier willen die aanvaardbaar is voor de Rassemblement National van Le Pen die 124 zetels in de Franse Kamer heeft. Die partij stemde wel tegen Barnier en diens begroting, maar zou bereid tot compromissen zijn, in tegenstelling tot de linkse coalitie van het Nieuwe Volksfront. Le Pen zei donderdag nog dat ze de bezuinigingen anders en voorzichtiger wil doen dan Barnier. Le Pen heeft ook niet om het aftreden van Macron geroepen zoals de linkse alliantie dat veelvuldig doet. Macrons coalitie in de Kamer telt slechts 210 van de 577 zetels.

Meer uit Buitenland

Polen na uitnodiging Trump: we willen bij G20

WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."

53 minuten geleden
Ministerie VS: onjuiste informatie over Trump in Epstein Files

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.

2 uur geleden
Greta Thunberg opgepakt bij pro-Palestijnse demonstratie Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.

2 uur geleden
CBS: VS willen duizenden migranten naar derde landen sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.

3 uur geleden
Zelensky: meerdere conceptdocumenten opgesteld na gesprekken VS

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.

3 uur geleden
Israëlische minister zegt dat leger in Gaza zal blijven

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zal in de Gazastrook aanwezig blijven, stelt minister van Defensie Israel Katz. Hij zei dat er een aantal buitenposten moeten worden opgezet in het noorden van het Palestijnse gebied, ondanks dat in het plan van het staakt-het-vuren staat dat Israël zich volledig zou terugtrekken uit Gaza.

3 uur geleden
Houthi's en regering Jemen ruilen bijna 3000 gevangenen

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische regering en de Houthi's hebben bijna 3000 gevangenen geruild, melden beide kanten. Die deal kwam tot stand na onderhandelingen tussen beide partijen in buurland Oman.

4 uur geleden