Media noemen centrumpoliticus en vertrouweling Macron als premier
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Franse media speculeren in de aanloop naar een toespraak tot de natie van president Emmanuel Macron dat hij donderdagavond al een kandidaat voor het premierschap heeft. Het zou gaan om een centrumpoliticus, François Bayrou of een centrumrechtse vertrouweling van de president, Sébastien Lecornu.
De regering van de centrumrechtse premier Michel Barnier is woensdagavond met een motie van wantrouwen in het parlement gevallen over Barniers begrotingsvoorstellen voor 2025. Macron wil desondanks snel een begroting voor 2025 om de onrustbarende begrotingsproblemen te boven te komen. Hij hoopt bovendien op een daadkrachtige regering in het weekend wanneer hij tientallen staatshoofden en regeringsleiders ontvangt voor de heropening van de kathedraal Notre-Dame in Parijs.
Volgens de krant Le Parisien is de politieke veteraan François Bayrou donderdag met Macron gaan lunchen. De 73-jarige Bayrou is in het parlement een bondgenoot van Macrons beweging, maar wordt ook door Marine Le Pen van het radicaalrechtse Rassemblement National gewaardeerd. Hij zou kandidaat kunnen zijn om Barnier op te volgen.
Alle regeringen
Volgens de krant Le Parisien is de politieke veteraan François Bayrou donderdag met Macron gaan lunchen. De 73-jarige Bayrou is in het parlement een bondgenoot van Macrons beweging, maar wordt ook door Marine Le Pen van het radicaalrechtse Rassemblement National gewaardeerd. Hij zou kandidaat kunnen zijn om Barnier op te volgen.
Een andere naam die als premier genoemd wordt is die van Sébastien Lecornu. Deze 38-jarige minister heeft goede banden met conservatieve rechtse parlementariërs. Hij is een vertrouweling van Macron. Hij is de enige bewindsman die in alle regeringen is blijven dienen sinds Macron in 2017 aan de macht kwam. Hij was ook mee op het staatsbezoek van de president aan Saudi-Arabië. Ze keerden een uur voor de val van de regering-Barnier terug.
Macron zou een premier willen die aanvaardbaar is voor de Rassemblement National van Le Pen die 124 zetels in de Franse Kamer heeft. Die partij stemde wel tegen Barnier en diens begroting, maar zou bereid tot compromissen zijn, in tegenstelling tot de linkse coalitie van het Nieuwe Volksfront. Le Pen zei donderdag nog dat ze de bezuinigingen anders en voorzichtiger wil doen dan Barnier. Le Pen heeft ook niet om het aftreden van Macron geroepen zoals de linkse alliantie dat veelvuldig doet. Macrons coalitie in de Kamer telt slechts 210 van de 577 zetels.
Meer uit Buitenland
BEDFORD (ANP) - Bij een treinongeluk bij het Britse Bedford is één dode gevallen. Dat meldt de verkeerspolitie in een statement. Twee treinen botsten vrijdag op elkaar ten noorden van Londen. Meerdere andere mensen raakten gewond.
1 uur geledenBEDFORD (ANP) - Nabij het Britse Bedford, ten noorden van Londen, zijn twee treinen op elkaar gebotst. Dat meldt onder meer de Britse transportpolitie. Volgens de eerste berichten zouden enkele inzittenden ernstige verwondingen hebben opgelopen, schrijft The Telegraph op basis van een getuige.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki ontneemt zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky de Orde van de Witte Adelaar, de hoogste civiele onderscheiding in Polen. Nawrocki had eerder al die intentie aangekondigd, nadat Polen en Oekraïne verzeild waren geraakt in een diplomatieke rel over een in Polen omstreden Oekraïense legereenheid.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens een Amerikaans inlichtingenrapport kan Israël het gesloten bestand tussen Iran en de Verenigde Staten in gevaar brengen, meldt The Washington Post. De Amerikaanse krant concludeert op basis van het rapport dat premier Benjamin Netanyahu in zijn eigen land onder druk staat om de oorlog voort te zetten en dat dit zijn relatie met de VS op het spel zet.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer neemt dit weekend een besluit over een eventueel aftreden. Dat meldt de Britse krant The Times. Meerdere ministers zouden hem daar vrijdag toe hebben opgeroepen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU zal geen bemiddelaar zijn in gesprekken tussen Oekraïne en Rusland, herhaalde voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de EU-top. Costa kreeg chagrijn over zich heen nadat zijn team eerder deze week had geprobeerd contact te zoeken met Rusland.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Bij de volgende EU-top in oktober moet duidelijk worden waar het geld van de EU-meerjarenbegroting vandaan komt. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na afloop van een bijeenkomst van EU-leiders in Brussel.
6 uur geleden