Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media noemen centrumpoliticus en vertrouweling Macron als premier

Media noemen centrumpoliticus en vertrouweling Macron als premier

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Franse media speculeren in de aanloop naar een toespraak tot de natie van president Emmanuel Macron dat hij donderdagavond al een kandidaat voor het premierschap heeft. Het zou gaan om een centrumpoliticus, François Bayrou of een centrumrechtse vertrouweling van de president, Sébastien Lecornu.

De regering van de centrumrechtse premier Michel Barnier is woensdagavond met een motie van wantrouwen in het parlement gevallen over Barniers begrotingsvoorstellen voor 2025. Macron wil desondanks snel een begroting voor 2025 om de onrustbarende begrotingsproblemen te boven te komen. Hij hoopt bovendien op een daadkrachtige regering in het weekend wanneer hij tientallen staatshoofden en regeringsleiders ontvangt voor de heropening van de kathedraal Notre-Dame in Parijs.

Volgens de krant Le Parisien is de politieke veteraan François Bayrou donderdag met Macron gaan lunchen. De 73-jarige Bayrou is in het parlement een bondgenoot van Macrons beweging, maar wordt ook door Marine Le Pen van het radicaalrechtse Rassemblement National gewaardeerd. Hij zou kandidaat kunnen zijn om Barnier op te volgen.

Alle regeringen

Volgens de krant Le Parisien is de politieke veteraan François Bayrou donderdag met Macron gaan lunchen. De 73-jarige Bayrou is in het parlement een bondgenoot van Macrons beweging, maar wordt ook door Marine Le Pen van het radicaalrechtse Rassemblement National gewaardeerd. Hij zou kandidaat kunnen zijn om Barnier op te volgen.

Een andere naam die als premier genoemd wordt is die van Sébastien Lecornu. Deze 38-jarige minister heeft goede banden met conservatieve rechtse parlementariërs. Hij is een vertrouweling van Macron. Hij is de enige bewindsman die in alle regeringen is blijven dienen sinds Macron in 2017 aan de macht kwam. Hij was ook mee op het staatsbezoek van de president aan Saudi-Arabië. Ze keerden een uur voor de val van de regering-Barnier terug.

Macron zou een premier willen die aanvaardbaar is voor de Rassemblement National van Le Pen die 124 zetels in de Franse Kamer heeft. Die partij stemde wel tegen Barnier en diens begroting, maar zou bereid tot compromissen zijn, in tegenstelling tot de linkse coalitie van het Nieuwe Volksfront. Le Pen zei donderdag nog dat ze de bezuinigingen anders en voorzichtiger wil doen dan Barnier. Le Pen heeft ook niet om het aftreden van Macron geroepen zoals de linkse alliantie dat veelvuldig doet. Macrons coalitie in de Kamer telt slechts 210 van de 577 zetels.

Meer uit Buitenland

Tientallen arrestaties in Parijs na afsteken illegaal vuurwerk

PARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.

1 uur geleden
Huisarrest voor tien handlangers bij couppoging Bolsonaro

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.

5 uur geleden
Junta Niger kondigt algehele mobilisatie af tegen jihadisten

NIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".

6 uur geleden
Poetin ziet geen haast in Kyiv om oorlog te beëindigen

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.

8 uur geleden
Miljoen mensen in Kyiv nog zonder stroom na aanvallen

KYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.

8 uur geleden
Canada komt met nieuw steunpakket van 1,6 miljard voor Oekraïne

HALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.

8 uur geleden
Aardbeving voor de noordoostkust van Taiwan

TAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.

10 uur geleden