Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media noemen centrumpoliticus en vertrouweling Macron als premier

Media noemen centrumpoliticus en vertrouweling Macron als premier

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Franse media speculeren in de aanloop naar een toespraak tot de natie van president Emmanuel Macron dat hij donderdagavond al een kandidaat voor het premierschap heeft. Het zou gaan om een centrumpoliticus, François Bayrou of een centrumrechtse vertrouweling van de president, Sébastien Lecornu.

De regering van de centrumrechtse premier Michel Barnier is woensdagavond met een motie van wantrouwen in het parlement gevallen over Barniers begrotingsvoorstellen voor 2025. Macron wil desondanks snel een begroting voor 2025 om de onrustbarende begrotingsproblemen te boven te komen. Hij hoopt bovendien op een daadkrachtige regering in het weekend wanneer hij tientallen staatshoofden en regeringsleiders ontvangt voor de heropening van de kathedraal Notre-Dame in Parijs.

Volgens de krant Le Parisien is de politieke veteraan François Bayrou donderdag met Macron gaan lunchen. De 73-jarige Bayrou is in het parlement een bondgenoot van Macrons beweging, maar wordt ook door Marine Le Pen van het radicaalrechtse Rassemblement National gewaardeerd. Hij zou kandidaat kunnen zijn om Barnier op te volgen.

Alle regeringen

Volgens de krant Le Parisien is de politieke veteraan François Bayrou donderdag met Macron gaan lunchen. De 73-jarige Bayrou is in het parlement een bondgenoot van Macrons beweging, maar wordt ook door Marine Le Pen van het radicaalrechtse Rassemblement National gewaardeerd. Hij zou kandidaat kunnen zijn om Barnier op te volgen.

Een andere naam die als premier genoemd wordt is die van Sébastien Lecornu. Deze 38-jarige minister heeft goede banden met conservatieve rechtse parlementariërs. Hij is een vertrouweling van Macron. Hij is de enige bewindsman die in alle regeringen is blijven dienen sinds Macron in 2017 aan de macht kwam. Hij was ook mee op het staatsbezoek van de president aan Saudi-Arabië. Ze keerden een uur voor de val van de regering-Barnier terug.

Macron zou een premier willen die aanvaardbaar is voor de Rassemblement National van Le Pen die 124 zetels in de Franse Kamer heeft. Die partij stemde wel tegen Barnier en diens begroting, maar zou bereid tot compromissen zijn, in tegenstelling tot de linkse coalitie van het Nieuwe Volksfront. Le Pen zei donderdag nog dat ze de bezuinigingen anders en voorzichtiger wil doen dan Barnier. Le Pen heeft ook niet om het aftreden van Macron geroepen zoals de linkse alliantie dat veelvuldig doet. Macrons coalitie in de Kamer telt slechts 210 van de 577 zetels.

Meer uit Buitenland

EU-lidstaten akkoord over voorwaarden lening 90 miljard Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben woensdag een akkoord bereikt over de bestedingsvoorwaarden van de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. In principe moet Oekraïne zijn defensiematerieel kopen bij bedrijven uit de EU, uit Oekraïne zelf of uit IJsland, Liechtenstein en Noorwegen. Alleen als Oekraïne met spoed defensieproducten nodig heeft die in de EU en de drie landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EER-EFTA) niet verkrijgbaar zijn, mogen die onder strikte voorwaarden elders worden aangekocht, zoals in de VS.

15 minuten geleden
700 medewerkers ICE en grenspolitie teruggeroepen uit Minnesota

MINNEAPOLIS (ANP/AFP/RTR) - Ruim zevenhonderd medewerkers van de federale immigratiediensten worden teruggehaald uit Minneapolis en het aangrenzende St. Paul. Dat meldt Tom Homan, die door president Donald Trump naar de staat Minnesota werd gestuurd om toe te zien op de immigratiedienst ICE en de grenspolitie aldaar.

55 minuten geleden
Organisaties willen uitleg over contact Epstein en Mette-Marit

OSLO (ANP) - Vier organisaties waarvan de Noorse kroonprinses Mette-Marit beschermvrouwe is, hebben het hof om tekst en uitleg gevraagd over het contact tussen de kroonprinses en de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Ze uitten hun zorgen in een gezamenlijke brief, die in handen is van het Noorse persbureau NTB.

1 uur geleden
Italië verijdelt Russische cyberaanval op locaties Winterspelen

MILAAN (ANP/AFP) - Italië heeft vlak voor het begin van de Olympische Spelen een cyberaanval weten te verijdelen, zegt minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani. Volgens hem zat Rusland achter de hackpoging, die onder meer gericht was op locaties in Cortina d'Ampezzo, waar de Winterspelen deels worden gehouden.

1 uur geleden
Høiby emotioneel bij eerste verklaring in proces

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby werd woensdag emotioneel tijdens zijn eerste verklaring in de rechtbank, waar hij terechtstaat voor onder meer verkrachting en mishandeling. De zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit stelt dat hij jarenlang door journalisten is "lastiggevallen en gepest".

2 uur geleden
Mandelson verliest na Epstein-rel ook plek in adviesraad koning

LONDEN (ANP) - De Britse politicus Peter Mandelson hangt nieuwe maatregelen boven het hoofd na de rel over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein. Premier Keir Starmer verklaarde in het parlement dat koning Charles en hij het erover eens zijn dat Mandelson verwijderd moet worden uit een koninklijke adviesraad, de Privy Council.

2 uur geleden
Xi: Rusland en China moeten groot plan maken voor nauwe relaties

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Chinese leider Xi Jinping heeft president Vladimir Poetin van Rusland gezegd dat de twee landen een groot plan moeten maken voor de verdere ontwikkeling van hun relaties. De twee hebben een videogesprek gevoerd. Poetin noemde de banden met China "een belangrijke stabiliserende factor in een turbulente wereld".

4 uur geleden