Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: Newsom blijft gouverneur Californië na 'recall election'

Media: Newsom blijft gouverneur Californië na 'recall election'

SACRAMENTO (ANP/RTR) - De Democratische gouverneur van Californië, Gavin Newsom, heeft dinsdag een 'recall election' (herroepingsstemming) gewonnen, melden meerdere Amerikaanse media. Daarmee weerstond Newsom een Republikeinse campagne om hem ten val te brengen over zijn liberale beleid inzake immigratie, Covid-19 en misdaadbestrijding.

Ongeveer twee derde van de kiezers vindt dat Newsom aan moet blijven als gouverneur, blijkt uit de voorlopige resultaten. De definitieve uitslag wordt bekend op 22 oktober.

In zijn overwinningstoespraak bedankte Newsom "de miljoenen Californiërs die hun stemrecht gebruikten". Californië staat kiezers toe een referendum te houden over de vervanging van hun gouverneur als ze de handtekeningen van 12 procent van de eerdere kiezers kunnen verzamelen. Een door de Republikeinen gesteunde petitie leverde in april meer dan 1,6 miljoen handtekeningen op, voldoende om het referendum af te dwingen. Er waren ongeveer 1,5 miljoen handtekeningen nodig.

Larry Elder

Stemmers kregen bij de verkiezing ook de vraag wie gouverneur zou moeten worden mocht een meerderheid zich tegen het aanblijven van Newsom uitspreken. Die stemming werd volgens The New York Times met ongeveer 43 procent gewonnen door de 69-jarige Republikein Larry Elder, een presentator en aanhanger van voormalig president Donald Trump. Een andere opvallende tegenstander van Newsom was Olympisch goudwinnaar en televisiester Caitlyn Jenner.

Nog voordat de voorlopige uitslag bekend was, publiceerde Elder een meldpunt voor verkiezingsfraude. Hierbij is geen uitleg of bewijs gegeven over vermeende fraude in de staat. Trump beweerde maandag, ook zonder onderbouwing, dat verkiezingen in Californië "ontzettend vervalst" zijn. De voormalig president verwees hierbij ook naar zijn eigen presidentiële verkiezingsnederlaag in de staat.

Arnold Schwarzenegger

De 'recall' van Newsom is de tweede ooit in Californië. Na de eerste, in 2003, kwam Republikein Arnold Schwarzenegger aan de macht. Hij nam toen het stokje over van de Democratische senator Gray Davis die een jaar daarvoor net voor een tweede termijn was gekozen.

Newsom werd in 2018 gouverneur van Californië en kreeg destijds ruim 62 procent van de stemmen. In 2022 gaat hij op voor een tweede ambtsperiode als gouverneur.

Meer uit Buitenland

Nog bijna 20.000 huishoudens zonder stroom in Berlijn

BERLIJN (ANP) - Zo'n 19.900 huishoudens en 850 bedrijven zitten in Berlijn nog zonder stroom, melden de autoriteiten. De storing ontstond zaterdagochtend vroeg door een brand die vermoedelijk is aangestoken door links-extremisten. Tienduizenden mensen hebben daar dagenlang last van gehad, ook omdat het koud is in de Duitse hoofdstad.

18 minuten geleden
Belgische vrouw krijgt celstraf voor vasthouden man in hondenhok

TURNHOUT (ANP/BELGA) - In België is een 47-jarige vrouw veroordeeld tot zeven jaar cel voor het ernstig mishandelen en van vrijheid beroven van haar man. De man werd onder meer opgesloten in een hondenhok bij de woning in Grobbendonk (provincie Antwerpen). Afgelopen maart ontsnapte de man vanuit het hondenhok naar de buren om hulp te vragen.

22 minuten geleden
Frankrijk maakt plan voor Amerikaans dreigement rond Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk bespreekt met bondgenoten wat er moet gebeuren als de Verenigde Staten inderdaad Groenland overnemen, zegt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Hij spreekt er naar eigen zeggen later woensdag over met zijn ambtgenoten uit Duitsland en Polen.

1 uur geleden
Interim-leider Venezuela: week rouw voor slachtoffers VS-aanval

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een week van rouw afgekondigd voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval die leidde tot de gevangenneming en wegvoering van president Nicolás Maduro.

8 uur geleden
Dader schietpartij Brown University bekende misdaden in video

BOSTON (ANP/AFP) - De 48-jarige man die zichzelf een "beest" noemde en verantwoordelijk was voor een massale schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown University bekende zijn misdaden in een video die hij na de schietpartij maakte. Dat meldt het ministerie van Justitie. In de video gaf hij geen motief voor zijn daden. Ook toonde hij geen berouw over zijn daden.

8 uur geleden
Trump: Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten olie over aan VS

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten gesanctioneerde olie over aan de Verenigde Staten. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. De Venezolaanse "interim-autoriteiten" zouden akkoord zijn met de overdracht.

8 uur geleden
Witte Huis: militaire actie is optie voor verwerving Groenland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump onderzoekt hoe hij de controle over Groenland kan verkrijgen en het gebruik van het Amerikaanse leger is "altijd een optie", aldus het Witte Huis. Woordvoerster Karoline Leavitt zei dat "de verwerving van Groenland een prioriteit is voor onze nationale veiligheid".

10 uur geleden