Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: Macron overweegt alleenheerschappij bij politieke impasse

Media: Macron overweegt alleenheerschappij bij politieke impasse

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft volgens de Franse nieuwszender Europe 1 met medewerkers gesproken over een grondwetsartikel dat de president in noodsituaties vrijwel absolute macht geeft. Die zou hij misschien kunnen grijpen bij een complete politieke impasse. Het kantoor van Macron heeft dit bericht in een reactie tegengesproken.

Volgens artikel 16 van de grondwet kan de president op eigen houtje regeren en alle macht uitoefenen "indien het normale functioneren van de overheden uitvalt of indien er een opstandige dreiging is voor de integriteit van het land".

Aanleiding is de vraag of er een regering gevormd kan worden na de vervroegde parlementsverkiezingen die 30 juni en 7 juli worden gehouden. Radicale partijen lijken het gros van de kiezers te trekken met de rechtse Rassemblement National (RN) als grote winnaar en een linkse coalitie die zich Nieuw Volksfront noemt op de tweede plaats.

Impasse niet ondenkbaar

Maar beide zouden geen meerderheid in de volksvertegenwoordiging krijgen en onder geen beding samenwerken. Volgens recente opiniepeilingen wordt in de eerste verkiezingsronde de RN de grote winnaar met een derde van de stemmen. Het volksfront zou op 28 procent kunnen rekenen en de aanhang van Macron op slechts 18 procent. Gezien de meningsverschillen en de weigering door centrumpartijen en linkse partijen om met de RN in zee te gaan, lijkt een impasse niet ondenkbaar.

Macron hoopt op een akkoord met centrumrechtse en linkse partijen waarschijnlijk voor de tweede ronde van de verkiezingen. Maar links wil naar eigen zeggen het beleid van Macron volkomen terugdraaien, inclusief de omstreden hervorming van het pensioenstelsel.

Meer uit Buitenland

WHO: gezondheidssituatie in Cuba is diep verontrustend

GENÈVE (ANP/AFP) - De gezondheidssituatie in Cuba is "diep verontrustend", schreef directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) woensdag op X.

14 minuten geleden
Brazilië toont eerste in eigen land geassembleerde straaljager

GAVIÃO PEIXOTO (ANP/RTR) - Brazilië is het eerste Latijns-Amerikaanse land geworden dat een supersonische straaljager bouwt. Woensdag onthulde Brasília namelijk de eerste Gripen die in eigen land is geassembleerd. De Gripen is een door het Zweedse Saab ontworpen toestel. "Dit is de eerste keer sinds de oprichting van Saab dat een straaljager buiten Zweden wordt geproduceerd", aldus Saab-CEO Micael Johansson.

1 uur geleden
Tariq Ramadan krijgt in Parijs 18 jaar cel voor verkrachtingen

PARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.

6 uur geleden
Iraanse buitenlandminister: niet van plan met VS te onderhandelen

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.

6 uur geleden
Times of Israel: Iraans cadeau voor VS was doorgang voor tankers

WASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.

7 uur geleden
Verdachten van autobrand Antwerpen in gesloten instelling

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.

7 uur geleden
Zelensky: Rusland wilde VS chanteren door Iran te helpen

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.

7 uur geleden