Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: Macron overweegt alleenheerschappij bij politieke impasse

Media: Macron overweegt alleenheerschappij bij politieke impasse

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft volgens de Franse nieuwszender Europe 1 met medewerkers gesproken over een grondwetsartikel dat de president in noodsituaties vrijwel absolute macht geeft. Die zou hij misschien kunnen grijpen bij een complete politieke impasse. Het kantoor van Macron heeft dit bericht in een reactie tegengesproken.

Volgens artikel 16 van de grondwet kan de president op eigen houtje regeren en alle macht uitoefenen "indien het normale functioneren van de overheden uitvalt of indien er een opstandige dreiging is voor de integriteit van het land".

Aanleiding is de vraag of er een regering gevormd kan worden na de vervroegde parlementsverkiezingen die 30 juni en 7 juli worden gehouden. Radicale partijen lijken het gros van de kiezers te trekken met de rechtse Rassemblement National (RN) als grote winnaar en een linkse coalitie die zich Nieuw Volksfront noemt op de tweede plaats.

Impasse niet ondenkbaar

Maar beide zouden geen meerderheid in de volksvertegenwoordiging krijgen en onder geen beding samenwerken. Volgens recente opiniepeilingen wordt in de eerste verkiezingsronde de RN de grote winnaar met een derde van de stemmen. Het volksfront zou op 28 procent kunnen rekenen en de aanhang van Macron op slechts 18 procent. Gezien de meningsverschillen en de weigering door centrumpartijen en linkse partijen om met de RN in zee te gaan, lijkt een impasse niet ondenkbaar.

Macron hoopt op een akkoord met centrumrechtse en linkse partijen waarschijnlijk voor de tweede ronde van de verkiezingen. Maar links wil naar eigen zeggen het beleid van Macron volkomen terugdraaien, inclusief de omstreden hervorming van het pensioenstelsel.

Meer uit Buitenland

Nieuwe gevechten gemeld in Malinese stad Kidal

KIDAL (ANP/AFP) - Opstandelingen en troepen van de Malinese overheid zijn in de noordelijke stad Kidal weer met elkaar in gevecht geraakt. Zaterdag openden jihadisten en rebellen op verschillende plekken in Mali de aanval. Deze zondag claimen opstandelingen dat ze Kidal in handen hebben.

31 minuten geleden
Zelensky: wereld 40 jaar na Tsjernobyl weer op rand van een ramp

KYIV (ANP) - Rusland brengt de wereld veertig jaar na de ramp met de kerncentrale van Tsjernobyl weer op de rand van een nieuwe ramp, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Russische drones bedreigen volgens hem de centrale. "De wereld mag dit nucleaire terrorisme niet laten voortduren en de beste manier is door Rusland te dwingen om te stoppen met de roekeloze aanvallen."

2 uur geleden
CBS: regering-Trump was doel van verdachte Correspondents' Dinner

WASHINGTON (ANP) - De man die vastzit voor het schieten bij het Correspondents' Dinner in Washington, had het naar eigen zeggen gemunt op leden van de regering van president Donald Trump, meldt CBS News. De verdachte, Cole Allen, heeft dat volgens twee bronnen verklaard tegenover de opsporingsdiensten.

3 uur geleden
Trump: schietpartij zal me niet 'afschrikken' van Iran-oorlog

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner van het Witte Huis hem er niet van zal weerhouden de oorlog in Iran te winnen. Tijdens een persconferentie na de schietpartij zei Trump dat hij niet gelooft dat het incident gerelateerd is aan het conflict.

4 uur geleden
Verdachte van schietpartij media-gala maandag voor de rechter

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De verdachte die ervan wordt beschuldigd het Correspondents' Dinner in Washington te hebben bestormd met wapens, wordt maandag aangeklaagd. Dat heeft Jeanine Pirro, de federale aanklager van Washington DC, meegedeeld.

4 uur geleden
Meerdere doden door bomaanslag in Colombia

CAJIBÍO (ANP/AFP/RTR) - Bij een bomaanslag in het zuidwesten van Colombia zijn zaterdag 14 mensen om het leven gekomen. Zeventien anderen raakten gewond.

6 uur geleden
Trump plaatst video van verdachte online, man had meerdere wapens

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn sociale mediaplatform Truth Social video's en foto's gedeeld van de verdachte. Op een video van een bewakingscamera is te zien hoe de verdachte langs de beveiligingscontrole voor het evenement probeert te stormen.

6 uur geleden