Media: Filip Dewinter werkte jaren voor China
BRUSSEL (ANP) - De prominente radicaal-rechtse Belgische politicus Filip Dewinter werkte jarenlang voor China, stellen onderzoeksjournalisten. De coryfee van Vlaams Belang liet zich door een Chinese spion betalen voor lobbywerk, blijkt uit onder meer facturen die ze hebben bemachtigd.
De 61-jarige Dewinter hielp de Chinees Changchun Shao, die in 2017 België is uitgezet wegens spionage, contacten te leggen met andere politici, schrijven onderzoeksjournalisten van Humo en Apache. Dewinter regelde voor de China Association for International Friendly Contact (CAIFC) bijvoorbeeld etentjes met Europarlementariërs. Dat is volgens de beide Belgische media een inlichtingendienst vermomd als een lobbyclub.
Dewinter ontkent de meeste aantijgingen en zegt dat hij hooguit wat naïef is geweest. De duizenden euro's die hij opstreek waren niet meer dan vergoedingen voor de onkosten die hij maakte, stelt hij. Dewinter wist naar eigen zeggen niet dat de CAIFC de facto een inlichtingendienst is. De kijk op China was indertijd in heel Europa veel welwillender dan nu, tekent hij verder aan.
De rechts-nationalistische Antwerpenaar is niet de enige Vlaams Belang-politicus die in opspraak is om al te nauwe banden met China. De partij wees eind vorig jaar om dezelfde reden al een parlementariër de deur.
Meer uit Buitenland
KHAN YOUNIS (ANP) - De Palestijnse journalist Mahmoud Wadi is gedood bij een Israëlische droneaanval in de Gazastrook, meldt het Palestijnse persbureau WAFA. Een andere journalist raakte gewond bij dezelfde aanval, die plaatsvond in de zuidelijke stad Khan Younis.
30 minuten geledenKHARTOEM (ANP) - De aanvallen van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) op een vluchtelingenkamp in Soedan moeten worden onderzocht als oorlogsmisdaden, meldt Amnesty International in een rapport. Afgelopen april voerde de RSF de grootschalige aanval uit op een opvangkamp in de buurt van el-Fasher.
31 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en de Verenigde Staten hebben geen compromis bereikt over vrede in Oekraïne, en "vrede is niet dichterbij, maar ook niet verder weg". Dat zei Kremlin-functionaris Joeri Oesjakov na afloop van gesprekken die de Russische president Vladimir Poetin in Moskou voerde met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Trump.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het overleg tussen de Russische president Vladimir Poetin en de twee onderhandelaars van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump is afgelopen, meldt het Kremlin. De gesprekken met gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner hebben bijna vijf uur geduurd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een kabinetsoverleg uitgehaald naar Somalië en de mensen die daar vandaan komen. Hij noemde Somaliërs onder meer "uitschot" ("garbage") en zei dat ze niets toevoegen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft het besluit van admiraal Frank Bradley om een tweede aanval uit te voeren op een Venezolaanse boot "de juiste beslissing" genoemd. Hegseth was zelf niet aanwezig toen het bevel werd gegeven, maar staat daar wel achter.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een ei van de wereldberoemde Russische juwelier Fabergé heeft op een veiling in Londen een recordbedrag van bijna 23 miljoen pond (26 miljoen euro) opgebracht. Het gaat om het Winterei, dat tsaar Nicolaas II in 1913 met Pasen aan zijn moeder Maria Fjodorovna gaf.
5 uur geleden