Media: Duitsland voldoet na decennia aan NAVO-norm van 2 procent
BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Duitsland voldoet voor het eerst in decennia aan de huidige NAVO-doelstelling om 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) uit te geven aan defensie. Dat komt naar voren uit onderzoek van het Duitse persbureau dpa.
De Duitse regering trekt volgens dpa dit jaar een recordbedrag van ruim 73 miljard dollar (68 miljard euro) uit voor defensie. Dat zou neerkomen op 2,01 procent van het bbp. De laatste keer dat Duitsland boven de 2 procent zat, zou 1992 zijn geweest.
NAVO-landen spraken in 2014 formeel af dat ieder land moet streven naar de '2 procent' voor defensie. Duitsland zat tijdens de Koude Oorlog vaak boven de 3 procent. Dat veranderde na de val van de Sovjet-Unie in de jaren negentig.
Uitspraken Trump
Sinds de Russische invasie van Oekraïne staat defensie in Europa weer hoger op de politieke agenda. NAVO-topman Jens Stoltenberg zei woensdag dat dit jaar waarschijnlijk 18 van de 31 NAVO-bondgenoten aan de doelstelling gaan voldoen.
Binnen de NAVO zorgen ook uitspraken van de Amerikaanse oud-president Donald Trump de laatste dagen voor onrust. Hij liet doorschemeren dat hij zou weigeren bondgenoten te beschermen die niet aan hun financiële verplichtingen voldoen.
Landen in het bondgenootschap hebben afgesproken dat ze elkaar militair te hulp komen bij een aanval op NAVO-grondgebied. Trump, die weer president wil worden, zei afgelopen weekend dat hij Rusland zou "aanmoedigen" om te doen wat het wil in landen die te weinig bijdragen.
Meer uit Buitenland
TAMPA (ANP) - Een vierde Amerikaanse militair is omgekomen door Iraanse tegenaanvallen na de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. De Amerikaan was eerder zwaargewond geraakt en is nu aan die verwondingen bezweken, zegt het Amerikaanse commando in het Midden-Oosten.
8 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël claimt de dood van het hoofd van Hezbollahs inlichtingendienst, Hoessein Moukalled. Dat meldt de Israëlische strijdmacht op X. Moukalled zou zijn omgekomen bij een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het zuidelijke deel van die stad, Dahieh, geldt als uitvalsbasis van Hezbollah.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is "heel teleurgesteld" in de Britse premier Keir Starmer, omdat die in eerste instantie weigerde om de Amerikanen gebruik te laten maken van Britse militaire bases bij de aanvallen op Iran. Het Verenigd Koninkrijk besloot pas op zondag dat de Amerikanen de bases mochten gebruiken, maar dan wel alleen voor "defensieve" acties.
18 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft de inwoners verboden om bijeen te komen voor de joodse feestdag Poerim, die maandagavond begint. Dat schrijft nieuwssite Times of Israel. Het is traditie dat joden tijdens Poerim samenkomen om te luisteren naar een rabbijn die voorleest uit de Tenach, het heilige joodse boek. Maar door de oorlog met Iran is dat dit jaar niet toegestaan.
30 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA/AFP) - De scholen in Iran blijven de komende weken gesloten, door de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op het land. Het onderwijs zal volledig online doorgaan, meldt het Iraanse persbureau Tasnim.
34 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Israël is maandag een nieuwe "brede aanval" op de Iraanse hoofdstad Teheran begonnen, zei het leger. Ooggetuigen meldden zware bombardementen in de stad, die ongeveer 15 miljoen inwoners telt. Er zou onder meer in de buurt van het parlementsgebouw zijn gebombardeerd.
1 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Griekenland stuurt twee fregatten en twee gevechtstoestellen naar Cyprus om het eiland te beschermen tegen droneaanvallen. Dat meldt het Griekse ministerie van Defensie. Het ministerie zegt erbij Cyprus "met alle mogelijke middelen" te zullen beschermen. Cyprus huisvest onder meer de door de VS gebruikte Britse luchtmachtbasis Akrotiri.
1 uur geleden