Media: Duitsland voldoet na decennia aan NAVO-norm van 2 procent
BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Duitsland voldoet voor het eerst in decennia aan de huidige NAVO-doelstelling om 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) uit te geven aan defensie. Dat komt naar voren uit onderzoek van het Duitse persbureau dpa.
De Duitse regering trekt volgens dpa dit jaar een recordbedrag van ruim 73 miljard dollar (68 miljard euro) uit voor defensie. Dat zou neerkomen op 2,01 procent van het bbp. De laatste keer dat Duitsland boven de 2 procent zat, zou 1992 zijn geweest.
NAVO-landen spraken in 2014 formeel af dat ieder land moet streven naar de '2 procent' voor defensie. Duitsland zat tijdens de Koude Oorlog vaak boven de 3 procent. Dat veranderde na de val van de Sovjet-Unie in de jaren negentig.
Uitspraken Trump
Sinds de Russische invasie van Oekraïne staat defensie in Europa weer hoger op de politieke agenda. NAVO-topman Jens Stoltenberg zei woensdag dat dit jaar waarschijnlijk 18 van de 31 NAVO-bondgenoten aan de doelstelling gaan voldoen.
Binnen de NAVO zorgen ook uitspraken van de Amerikaanse oud-president Donald Trump de laatste dagen voor onrust. Hij liet doorschemeren dat hij zou weigeren bondgenoten te beschermen die niet aan hun financiële verplichtingen voldoen.
Landen in het bondgenootschap hebben afgesproken dat ze elkaar militair te hulp komen bij een aanval op NAVO-grondgebied. Trump, die weer president wil worden, zei afgelopen weekend dat hij Rusland zou "aanmoedigen" om te doen wat het wil in landen die te weinig bijdragen.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese regering is niet op de hoogte van een gepland contact tussen Israëlische en Libanese leiders, zegt een functionaris tegen persbureau AFP en nieuwszender Al Jazeera. De Amerikaanse president Donald Trump schreef op Truth Social dat zo'n gesprek deze donderdag nog plaats zou vinden, maar Libanon zegt daar niet over te zijn geïnformeerd.
9 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn in de nacht van woensdag op donderdag minstens veertien mensen om het leven gekomen. Dat melden de lokale autoriteiten donderdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donderdag vinden gesprekken tussen Israël en Libanon plaats. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft drie "mannelijke drugsterroristen" gedood bij een aanval op een schip in de oostelijke Stille Oceaan. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft in de nacht van woensdag op donderdag melding gemaakt van diverse Russische aanvallen op het land. Daarbij is in Kyiv een kind van 12 jaar omgekomen, aldus burgemeester Vitali Klitsjko op Telegram.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben aangekondigd hun sancties tegen de Iraanse oliesector aan te scherpen. Dat verklaarde de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent in een persbericht.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben woensdag gedreigd sancties op te leggen aan kopers van Iraanse olie. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent tegen verslaggevers in het Witte Huis.
6 uur geleden