Media: Duitsland voldoet na decennia aan NAVO-norm van 2 procent
BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Duitsland voldoet voor het eerst in decennia aan de huidige NAVO-doelstelling om 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) uit te geven aan defensie. Dat komt naar voren uit onderzoek van het Duitse persbureau dpa.
De Duitse regering trekt volgens dpa dit jaar een recordbedrag van ruim 73 miljard dollar (68 miljard euro) uit voor defensie. Dat zou neerkomen op 2,01 procent van het bbp. De laatste keer dat Duitsland boven de 2 procent zat, zou 1992 zijn geweest.
NAVO-landen spraken in 2014 formeel af dat ieder land moet streven naar de '2 procent' voor defensie. Duitsland zat tijdens de Koude Oorlog vaak boven de 3 procent. Dat veranderde na de val van de Sovjet-Unie in de jaren negentig.
Uitspraken Trump
Sinds de Russische invasie van Oekraïne staat defensie in Europa weer hoger op de politieke agenda. NAVO-topman Jens Stoltenberg zei woensdag dat dit jaar waarschijnlijk 18 van de 31 NAVO-bondgenoten aan de doelstelling gaan voldoen.
Binnen de NAVO zorgen ook uitspraken van de Amerikaanse oud-president Donald Trump de laatste dagen voor onrust. Hij liet doorschemeren dat hij zou weigeren bondgenoten te beschermen die niet aan hun financiële verplichtingen voldoen.
Landen in het bondgenootschap hebben afgesproken dat ze elkaar militair te hulp komen bij een aanval op NAVO-grondgebied. Trump, die weer president wil worden, zei afgelopen weekend dat hij Rusland zou "aanmoedigen" om te doen wat het wil in landen die te weinig bijdragen.
Meer uit Buitenland
TUCSON (ANP) - In de Amerikaanse grensstaat Arizona is iemand ernstig gewond geraakt na een schietincident waar de grenspolitie bij betrokken was. Dat meldt de lokale politie aan NBC News. In de VS ontstond de afgelopen tijd grote onrust door fatale schietpartijen waarbij federale agenten betrokken waren. Over wat precies is voorgevallen in Pima County bestaat nog onduidelijkheid.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - President Donald Trump heeft beklemtoond dat de minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, niet aftreedt naar aanleiding van de schietpartij afgelopen weekend in Minneapolis in de staat Minnesota, waarbij een 37-jarige man door federale agenten werd doodgeschoten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse componist Philip Glass heeft de wereldpremière van zijn nieuwe stuk in het Kennedy Center in Washington geschrapt. Het National Symphony Orchestra zou in juni voor het eerst zijn stuk Symphony No. 15: Lincoln spelen. Maar Glass wil niet dat dit doorgaat nu president Donald Trump het culturele centrum heeft overgenomen.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De Amerikaanse federale autoriteiten beschuldigen twee vrouwen van geweld tegen federale agenten na de dood van Alex Pretti in de staat Minnesota. Ze zouden agenten in de vingers hebben gebeten, berichten lokale en landelijke media als NBC News en de Minnesota Star Tribune. In één geval zou een deel van de vinger zijn afgebeten.
1 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De conservatieve ondernemer en politicus Nasry Juan Asfura Zablah is na de gewonnen presidentsverkiezingen geïnstalleerd als president van Honduras. Asfura werd in zijn campagne geprezen door president Donald Trump.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum leek desgevraagd op een persconferentie te erkennen dat haar land olieleveranties aan Cuba heeft gestaakt, maar ze beklemtoonde dat dat niet was onder Amerikaanse druk.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Joe Biden heeft het overheidsoptreden in Minneapolis (Minnesota) scherp veroordeeld. "Geweld en terreur hebben geen plek in de Verenigde Staten van Amerika, vooral niet wanneer onze eigen overheid achter Amerikaanse burgers aangaat", meldt hij op X.
3 uur geleden