Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: Duitsland voldoet na decennia aan NAVO-norm van 2 procent

Media: Duitsland voldoet na decennia aan NAVO-norm van 2 procent

BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Duitsland voldoet voor het eerst in decennia aan de huidige NAVO-doelstelling om 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) uit te geven aan defensie. Dat komt naar voren uit onderzoek van het Duitse persbureau dpa.

De Duitse regering trekt volgens dpa dit jaar een recordbedrag van ruim 73 miljard dollar (68 miljard euro) uit voor defensie. Dat zou neerkomen op 2,01 procent van het bbp. De laatste keer dat Duitsland boven de 2 procent zat, zou 1992 zijn geweest.

NAVO-landen spraken in 2014 formeel af dat ieder land moet streven naar de '2 procent' voor defensie. Duitsland zat tijdens de Koude Oorlog vaak boven de 3 procent. Dat veranderde na de val van de Sovjet-Unie in de jaren negentig.

Uitspraken Trump

Sinds de Russische invasie van Oekraïne staat defensie in Europa weer hoger op de politieke agenda. NAVO-topman Jens Stoltenberg zei woensdag dat dit jaar waarschijnlijk 18 van de 31 NAVO-bondgenoten aan de doelstelling gaan voldoen.

Binnen de NAVO zorgen ook uitspraken van de Amerikaanse oud-president Donald Trump de laatste dagen voor onrust. Hij liet doorschemeren dat hij zou weigeren bondgenoten te beschermen die niet aan hun financiële verplichtingen voldoen.

Landen in het bondgenootschap hebben afgesproken dat ze elkaar militair te hulp komen bij een aanval op NAVO-grondgebied. Trump, die weer president wil worden, zei afgelopen weekend dat hij Rusland zou "aanmoedigen" om te doen wat het wil in landen die te weinig bijdragen.

Meer uit Buitenland

Hoofd van Amerikaanse inlichtingendiensten Tulsi Gabbard stapt op

WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.

1 uur geleden
Dodental instorting pand in Fez loopt op

FEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.

1 uur geleden
Cubanen demonstreren in Havana tegen aanklacht VS tegen Castro

HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.

2 uur geleden
Rubio: VS hebben hulp NAVO niet ingeroepen in Straat van Hormuz

HELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.

3 uur geleden
Europese landen: Israël moet stoppen met bouwen nederzettingen

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.

4 uur geleden
Oekraïense president Zelensky uitgenodigd voor NAVO-top Turkije

HELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.

5 uur geleden
Partijgenoot Macron stelt zich kandidaat bij presidentsverkiezing

RODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.

6 uur geleden