Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: Duitsland voldoet na decennia aan NAVO-norm van 2 procent

Media: Duitsland voldoet na decennia aan NAVO-norm van 2 procent

BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Duitsland voldoet voor het eerst in decennia aan de huidige NAVO-doelstelling om 2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) uit te geven aan defensie. Dat komt naar voren uit onderzoek van het Duitse persbureau dpa.

De Duitse regering trekt volgens dpa dit jaar een recordbedrag van ruim 73 miljard dollar (68 miljard euro) uit voor defensie. Dat zou neerkomen op 2,01 procent van het bbp. De laatste keer dat Duitsland boven de 2 procent zat, zou 1992 zijn geweest.

NAVO-landen spraken in 2014 formeel af dat ieder land moet streven naar de '2 procent' voor defensie. Duitsland zat tijdens de Koude Oorlog vaak boven de 3 procent. Dat veranderde na de val van de Sovjet-Unie in de jaren negentig.

Uitspraken Trump

Sinds de Russische invasie van Oekraïne staat defensie in Europa weer hoger op de politieke agenda. NAVO-topman Jens Stoltenberg zei woensdag dat dit jaar waarschijnlijk 18 van de 31 NAVO-bondgenoten aan de doelstelling gaan voldoen.

Binnen de NAVO zorgen ook uitspraken van de Amerikaanse oud-president Donald Trump de laatste dagen voor onrust. Hij liet doorschemeren dat hij zou weigeren bondgenoten te beschermen die niet aan hun financiële verplichtingen voldoen.

Landen in het bondgenootschap hebben afgesproken dat ze elkaar militair te hulp komen bij een aanval op NAVO-grondgebied. Trump, die weer president wil worden, zei afgelopen weekend dat hij Rusland zou "aanmoedigen" om te doen wat het wil in landen die te weinig bijdragen.

Meer uit Buitenland

Media: doden door schietincident bij consulaat Israël in Istanbul

ISTANBUL (ANP/RTR) - Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen door een schietincident in de buurt van het Israëlische consulaat in Istanbul. Ook raakten twee agenten gewond, berichten Turkse media.

1 uur geleden
Vicepresident Vance in Hongarije in aanloop naar verkiezingen

BOEDAPEST (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is in aanloop naar spannende parlementsverkiezingen aangekomen in Hongarije. Hij gaat daar de Hongaarse premier Viktor Orbán bezoeken en volgens bronnen gaan ze ook samen op campagne. Op beelden is te zien dat minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó de prominente gast ontving nadat zijn vliegtuig was geland.

1 uur geleden
Gelekt verslag: 'muis' Orbán bood Poetin steun aan

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft de Russische president Vladimir Poetin tijdens een telefoongesprek uitgebreide steun toegezegd. Dat komt naar voren uit een gespreksverslag van de Hongaarse overheid dat in aanloop naar de Hongaarse verkiezingen is ingezien door persbureau Bloomberg.

2 uur geleden
Nieuw onderzoek naar opgepakte rivaal Turkse president Erdogan

ISTANBUL (ANP/AFP) - Turkse aanklagers hebben een nieuw onderzoek geopend naar de prominente oppositiepoliticus Ekrem Imamoglu. De opgepakte burgemeester van Istanbul wordt nu ook beschuldigd van belediging tijdens een hoorzitting op 6 april.

3 uur geleden
Franse hogesnelheidstrein botst op vrachtwagen niet ver van Lille

NOEUX-LES-MINES (ANP) - Nabij het Noord-Franse Noeux-les-Mines, niet ver van Lille, is dinsdagochtend een hogesnelheidstrein in aanvaring gekomen met een voertuig. Daarbij is de machinist om het leven gekomen. Volgens BFMTV, dat zich ook baseert op hulpverleners, botste de trein op een transport van militaire voertuigen. Twee inzittenden zouden in kritieke toestand verkeren, aldus dat medium. Elf anderen zou het "relatief" slecht vergaan.

3 uur geleden
Krant: gewonde hoogste leider Iran wordt behandeld in Qom

TEHERAN (ANP) - De hoogste Iraanse leider Mojtaba Khamenei krijgt een medische behandeling in de Iraanse stad Qom. Dat schrijft de Britse krant The Times, die zich baseert op een diplomatiek memo dat naar Golfstaten is gestuurd. Daar zou informatie in staan van Amerikaanse en Israëlische inlichtingendiensten.

3 uur geleden
Doden bij droneaanval op bushalte in Oekraïense stad Nikopol

KYIV (ANP/RTR) - Een Russische droneaanval op een stadsbus in de Oekraïense stad Nikopol heeft aan drie mensen het leven gekost, meldt minister van Binnenlandse Zaken Ihor ​Klymenko op Telegram. Twaalf mensen raakten gewond.

3 uur geleden