Media: CIA-directeur belde met Kremlin over Wagneropstand
MOSKOU (ANP) - Directeur William Burns van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft afgelopen week met Sergej Narysjkin, het hoofd van de Russische inlichtingendienst SVR, gebeld over de Wagneropstand. Dat melden de Amerikaanse kranten The New York Times en The Wall Street Journal. Tijdens het gesprek zou Burns het Kremlin hebben verzekerd dat de Verenigde Staten geen rol hebben gespeeld in de kortstondige muiterij.
Het gaat om het hoogste contact tussen de VS en Rusland sinds de opstand. Jevgeni Prigozjin, de voormalige bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin, kwam een week geleden in opstand tegen de Russische defensietop. Het huurlingenleger van Prigozjin, de Wagner Groep, trok richting Moskou. De muiterij werd gestopt na bemiddeling door de Belarussische president Aleksander Loekasjenko. De Wagnerbaas wordt niet vervolgd en is inmiddels uitgeweken naar Belarus.
De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zei na de muiterij dat zijn land onderzoekt of westerse instanties er iets mee te maken hadden. De Amerikaanse president Joe Biden benadrukte maandag al dat de VS en hun bondgenoten niet betrokken waren.
Volgens The Washington Post zou Burns recentelijk ook naar Oekraïne zijn gereisd voor een geheime ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Wanneer het bezoek precies plaatsvond is niet bekend, maar het zou zijn geweest voorafgaand aan de Wagneropstand.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - Een ei van de wereldberoemde Russische juwelier Fabergé heeft op een veiling in Londen een recordbedrag van bijna 23 miljoen pond (26 miljoen euro) opgebracht. Het gaat om het Winterei, dat tsaar Nicolaas II in 1913 met Pasen aan zijn moeder Maria Fjodorovna gaf.
33 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo wil volgend jaar graag een bezoek brengen aan Afrika, zei hij na afloop van zijn eerste buitenlandse reis als paus. Leo hoopt naar Algerije te gaan, onder meer om de "bruggen te bouwen tussen de islamitische en de christelijke wereld en de dialoog voort te zetten".
34 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".
4 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.
5 uur geleden