Media: Biden en Xi hebben komende week weer persoonlijk gesprek
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden en de Chinese leider Xi Jinping houden volgende week naar verwachting virtueel topoverleg. Xi zal dat volgens bronnen van het Amerikaanse CNBC waarschijnlijk aangrijpen om zijn Amerikaanse ambtgenoot persoonlijk uit te nodigen om de Olympische Winterspelen bij te wonen in Beijing.
Zo'n uitnodiging zou Biden voor een dilemma plaatsen. China ligt internationaal onder vuur vanwege de mensenrechtensituatie in Xinjiang, waar de Oeigoeren volgens critici worden onderdrukt. Binnen de G7, een groep rijke industrielanden waar ook de VS toe behoort, wordt momenteel overlegd over een mogelijke "diplomatieke boycot". Dan mogen sporters in februari wel naar de Spelen, maar blijven staatshoofden weg.
De relatie tussen de VS en China is de afgelopen jaren flink verslechterd. Er was onenigheid over handel, de aanpak van de coronapandemie en de Chinese bemoeienis met de politiek in Hongkong. Amerikaanse functionarissen zien persoonlijk contact tussen Biden en Xi als een manier om de relatie tussen de landen te verbeteren.
Bronnen van persbureau Reuters zeggen dat het gesprek tussen de twee leiders naar verwachting op maandag zal plaatsvinden, enkele dagen na klimaattop COP26. Biden en Xi hadden begin september voor het laatst een persoonlijk gesprek. Dat duurde anderhalf uur en ging over onderwerpen als klimaat, het coronavirus en economische vraagstukken.
Meer uit Buitenland
AMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.
45 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
6 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
7 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
7 uur geleden