Media: België overweegt twintig jaar extra voor kernreactoren
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Alexander De Croo zet volgens Belgische media "de deur open naar twintig jaar langer kernenergie". De volgende regering moet volgens hem overwegen om de kernreactoren Doel 4 en Tihange 3 twintig jaar langer open te houden dan voorzien. Hij vindt ook dat moet worden overwogen de oudere kernreactor Tihange 1 langer te benutten.
De huidige regering onderhandelt met energiebedrijf Engie over de levensduurverlenging van Doel 4 en Tihange 3. Dat gaat in beginsel over een periode van tien jaar en daar wijkt de regering De Croo niet van af. Maar hij vindt dat de volgende regeringsploeg serieus moet bekijken of de reactoren nog twintig jaar energie kunnen leveren.
Het idee van De Croo dat kernreactor Tihange 1 langer kan functioneren acht Engie in een reactie niet realistisch. De reactor is in 2025 vijftig jaar oud en zou dan voorgoed stoppen. "De huidige nucleaire regelgeving laat niet toe dat de eenheden Doel 1 en 2 en Tihange 1 op een kosteneffectieve manier en binnen een redelijk tijdsbestek voldoen aan de geldende vereisten", aldus het energiebedrijf.
De kernreactoren staan aan de rivieren de Schelde en de Maas. Doel ligt vlak bij de grens met Zeeland, Tihange circa 20 kilometer ten zuidwesten van Luik.
Meer uit Buitenland
PANAMA-STAD (ANP/AFP) - Door de zware aardbeving voor de kust van Panama zijn tot nu toe twee mensen gewond geraakt. Er zijn nog geen berichten over eventuele dodelijke slachtoffers. De president van het land, José Raúl Mulino, spreekt desondanks van een "grote ramp" en laat weten dat meerdere wegen volledig verwoest zijn.
1 minuut geledenDESTIN (ANP) - Orkaan Isaias is rond 20.30 uur (lokale tijd) aan land gekomen nabij de stad Destin in Florida, meldt de Amerikaanse National Weather Service (NWS) in een update op X. Het was op dat moment 03.30 uur Nederlandse tijd. De weerdienst waarschuwt voor levensgevaarlijke overstromingen, zowel langs de kust als verder landinwaarts.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wilde nog niet bevestigen of er een livestream komt van een omstreden executie begin december. "Daar moet nog een beslissing over worden genomen", zei Trump vrijdagavond tegen verslaggevers.
5 uur geledenNAVARRE (ANP/AFP) - Orkaan Isaias is al merkbaar aan de Amerikaanse kust en komt naar verwachting vrijdagavond lokale tijd aan land. Het zou de eerste orkaan zijn die het Amerikaanse vasteland sinds 2024 treft. In delen van Florida zijn evacuatiebevelen afgegeven en er wordt gewaarschuwd voor overstromingen.
8 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/AFP) - Voor de kust van Panama heeft een zeer zware aardbeving plaatsgevonden. Die had volgens eerste schattingen van het Amerikaanse geologische centrum USGS een kracht van 7.6 en vond plaats op 10 kilometer diepte.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Bij de onlusten in Brussel zijn tot nog toe 110 mensen opgepakt. Dat meldt stadsmedium Bruzz op gezag van de betreffende politiezone. Het gaat volgens de dienst om dertig arrestaties en een tachtigtal bestuurlijke aanhoudingen. In de stad werd gedemonstreerd door vakbonden tegen bezuinigingen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven andere landen hebben in een gezamenlijke verklaring hun steun uitgesproken voor het Internationaal Strafhof (ICC). De ministers van Buitenlandse Zaken van de acht landen "betreuren en zijn het zeer oneens" met de Amerikaanse aankondiging nieuwe sancties op te leggen aan het in Den Haag gevestigde hof.
13 uur geleden