
Media: Amerikaans-Israëlische gijzelaar na vrijlating naar Trump
JERUZALEM (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander reist na zijn vrijlating mogelijk naar Qatar voor een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat berichten meerdere Israëlische media. Voorwaarde is wel dat de gezondheidstoestand van Alexander dat toelaat.
Alexander zit sinds 2023 vast in de Gazastrook en zal volgens Israëlische media rond 18.30 uur plaatselijke tijd worden vrijgelaten door Hamas. Hij zou dan in Khan Younis worden overgedragen aan het Rode Kruis.
Trump noemde het eerder op Truth Social fantastisch nieuws dat zijn landgenoot vrijkomt. Alexander groeide op in de VS, maar diende in het Israëlische leger toen Hamas Israël aanviel. Daarbij werd de militair meegenomen naar de Gazastrook en als gijzelaar vastgehouden.
Vrijlating
Hamas kondigde Alexanders vrijlating aan na overleg met de VS. De vrijlating van de twintiger moet een nieuw bestand dichterbij brengen, aldus de groep.
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft volgens zijn kantoor opdracht gegeven een delegatie naar Qatar te sturen. Daar moet overlegd worden over de vrijlating van de andere gijzelaars.
Aankondiging
Die aankondiging volgde op een ontmoeting tussen Netanyahu, de Amerikaanse ambassadeur Mike Huckabee en gezant Steve Witkoff. De premier zou Trump telefonisch hebben bedankt voor zijn hulp om Alexander vrij te krijgen.
Eerder kwamen gijzelaars vrij tijdens een bestand tussen Hamas en Israël, maar daarvan is nu geen sprake. Netanyahu heeft al duidelijk gemaakt dat de vrijlating van Alexander niet leidt tot een nieuw staakt-het-vuren. Ook laat Israël dit keer geen Palestijnse gevangenen gaan.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De atoominspecteurs van het internationale agentschap IAEA hebben Iran verlaten, ondanks een eerdere oproep van het agentschap om "het onmisbare toezicht te hervatten". Dat is een gevolg van het besluit van Teheran van woensdag om de samenwerking met het agentschap op te zeggen.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw gevangenen uitgewisseld. De uitruil maakt deel uit van de afspraken die de landen met elkaar maakten tijdens onderhandelingen in Istanbul, begin vorige maand.
5 uur geledenROME (ANP) - Het aantal gewonden bij het geëxplodeerde tankstation in Rome is opgelopen naar 45. Twee van hen verkeren in kritieke toestand. Volgens de president van de regio Lazio waar Rome onder valt, is de situatie nu onder controle.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Bij hulpverlening in de grotendeels verwoeste Gazastrook zijn inmiddels al meer dan zeshonderd Palestijnen gedood, meldt het mensenrechtenbureau van de Verenigde Naties. Het gaat om 613 doden tot 27 juni, maar er zijn sindsdien meer incidenten geweest, benadrukt de VN-organisatie.
6 uur geledenBERGEN (ANP) - De NAVO heeft een nieuwe hoogste commandant in Europa. De Amerikaanse generaal Alexus Grynkewich heeft de leiding over de verdediging van het bondgenootschap tegen bijvoorbeeld een Russische aanval vrijdag overgenomen.
7 uur geledenROME (ANP) - Ten minste 21 mensen zijn gewond geraakt bij een grote explosie bij een benzinestation in Rome in de wijk Prenestino. Onder hen is een aantal hulpverleners, melden Italiaanse media.
9 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij een grootschalige aanval op Oekraïne hebben de Russen een recordaantal van 539 drones en elf raketten ingezet, meldt de Oekraïense luchtmacht. De aanval, die vrijwel de hele nacht duurde, volgde na een telefoongesprek tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Amerikaanse president Donald Trump over de Russische oorlog tegen Oekraïne. De helft van de drones zou zijn neergehaald. Ruim tweehonderd gingen verloren.
12 uur geleden