Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: 7 burgerdoden bij Nederlandse luchtaanval op Mosul in 2016

Media: 7 burgerdoden bij Nederlandse luchtaanval op Mosul in 2016

DEN HAAG (ANP) - Bij een bombardement van Nederlandse F-16's op de Iraakse stad Mosul zijn in 2016 zeven burgerdoden gevallen. Dat melden NOS, Nieuwsuur en NRC na onderzoek. Het ministerie van Defensie gaat alsnog onderzoek doen naar de luchtaanval, schrijft minister Kajsa Ollongren aan de Tweede Kamer.

Nederlandse gevechtsvliegtuigen namen tussen 2014 en 2018 (alleen in 2017 was er geen inzet) deel aan de strijd tegen terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Irak en het oosten van Syrië. De F-16's voerden meer dan 3000 missies uit. Tot dusver was bekend dat bij twee aanvallen in totaal tientallen burgerdoden waren gevallen.

Volgens NOS, Nieuwsuur en NRC, die ter plekke onderzoek deden, kwamen bij de aanval op 22 maart 2016 op een wooncomplex van de universiteit van Mosul twee medewerkers van de universiteit om het leven en vijf van hun familieleden. De vliegers dachten dat ze een hoofdkwartier van IS aanvielen.

Amerikaans onderzoek

Het Amerikaanse militaire hoofdkwartier belast met de strijd tegen IS (Centcom) onderzocht alle aanvallen waarbij burgerdoden zouden kunnen zijn gevallen. Centcom concludeerde in 2017 dat bij de aanval op Mosul geen burgers waren omgekomen. In datzelfde jaar kreeg Centcom ook al een melding dat er waarschijnlijk burgerdoden waren gevallen bij de aanval.

Omdat Centcom niets bijzonders zag op de video van de aanval, werd de melding over burgerslachtoffers volgens NOS, Nieuwsuur en NRC als ongeloofwaardig beoordeeld. Het Nederlandse ministerie van Defensie werd niet op de hoogte gesteld. Later bleek uit onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Defensie dat de onderzoeken van Centcom naar burgerslachtoffers nogal verschilden in kwaliteit.

Wens nabestaanden

Nabestaanden van de aanval van 22 maart 2016 willen nu dat er onafhankelijk onderzoek wordt gedaan. Bij een andere Nederlandse aanval op Mosul een jaar eerder kwamen vier burgers om. Defensie heeft nabestaanden later een schadevergoeding betaald. En bij een Nederlandse bombardement op Hawija vielen in 2015 zeker zeventig burgerdoden.

Oud-minister Winnie Sorgdrager onderzoekt de aanval op Hawija. De verwachting is dat ze later dit jaar met haar rapport komt. Defensie geeft compensatie aan de gemeenschap van Hawija, niet aan individuele slachtoffers of nabestaanden. Er is onder meer geld gestoken in het verbeteren van de stroomvoorziening en herstel van bedrijfspanden.

Nederlandse luchtaanvallen in strijd tegen IS

Minister Ollongren maakte donderdag bekend dat alle luchtaanvallen die Nederland in de strijd tegen IS heeft uitgevoerd, openbaar worden gemaakt. Onder meer datum, locatie, type missie en eventuele nevenschade wordt gemeld. Dat gebeurde eerder niet uit vrees voor vergeldingsacties van IS. In de strijd tegen de terreurgroep opereerden de F-16's vanaf een basis in Jordanië. Bijna 2200 keer zetten ze hun wapens in.

"Het vergroten van de transparantie over inzet hoort bij een toekomstbestendige defensieorganisatie", laat Ollongen weten. Ze heeft ook opdracht gegeven om te onderzoeken "om te bezien of de bestaande meldstructuren bij vermoedens van burgerslachtoffers inzichtelijker en toegankelijker te maken zijn".

Meer uit Politiek

Oppositie waarschuwt voor verstoorde verhoudingen door AOW-plan

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en ChristenUnie waarschuwen dat het coalitieplan om de AOW-leeftijd te verhogen de verhoudingen met oppositiepartijen kan verstoren. Mirjam Bikker (ChristenUnie) wijst Henri Bontenbal (CDA) erop dat jaren van discussie nodig waren om een pensioenakkoord te sluiten en dat vervolgens om te zetten in wetgeving. Zij vreest tijdens het debat over het coalitieakkoord dat de minderheidscoalitie het "vertrouwen beschaamt" door dit akkoord open te breken.

46 minuten geleden
Dijk valt Klaver aan op bereidheid deals te sluiten met coalitie

DEN HAAG (ANP) - Waarom staat u ervoor open om deals te sluiten met de coalitie, vroeg SP-leider Jimmy Dijk aan Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA). Volgens Dijk is daarvoor "geen enkele noodzaak".

1 uur geleden
Oppositie verwijt Yeşilgöz middenklasse in de steek te laten

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen verwijten VVD-leider Dilan Yeşilgöz de middenklasse in de steek te laten. In het coalitieakkoord zou deze groep in de steek worden gelaten. De middenklasse "pakt" de rekening niet, reageerde de liberale fractieleider in het Kamerdebat dinsdag over het regeerakkoord.

2 uur geleden
Yeşilgöz wist dat D66 in senaat tegenstem asielwetten overweegt

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz is niet verrast dat D66 overweegt in de Eerste Kamer tegen de strenge asielwetten van het kabinet-Schoof te stemmen. In Trouw zei senator Boris Dittrich maandag dat zijn partij D66 hoe dan ook tegen de asielnoodmaatregelenwet zal stemmen en kritisch is over de invoering van een tweestatusstelsel. Dat terwijl in het coalitieakkoord staat dat D66, VVD en CDA deze wetten "onverkort" zullen uitvoeren na goedkeuring in de Eerste Kamer.

3 uur geleden
D66 wil AOW-plan nog niet intrekken, ook niet als Kamer het vraagt

DEN HAAG (ANP) - D66 is nog niet van plan om het plan om de AOW-leeftijd te verhogen nu al in te trekken, zegt partijleider Rob Jetten. Hij wil ook nog niet vooruitlopen op een mogelijke Kameruitspraak. Als zo'n uitspraak al wordt gedaan, dan wil Jetten alsnog eerst zijn kabinetsploeg presenteren en in gesprek gaan met sociale partners.

3 uur geleden
D66 zakt op asiel door een ondergrens, vindt Van Baarle (DENK)

DEN HAAG (ANP) - D66 is door een "ondergrens" gezakt door met coalitiepartners VVD en CDA af te spreken dat de twee strenge asielwetten van het kabinet-Schoof "onverkort" worden uitgevoerd na goedkeuring door de Eerste Kamer, vindt DENK-leider Stephan van Baarle.

4 uur geleden
Jetten erkent: ingeboekte korting op EU-afdracht niet realistisch

DEN HAAG (ANP) - Het is "niet realistisch" dat Nederland de door het demissionaire kabinet beloofde korting op de afdracht aan de Europese Unie nog krijgt. Dat erkent D66-leider Rob Jetten in het Kamerdebat over het vorige week gesloten coalitieakkoord. In de financiële bijlage bij dat akkoord is deze structurele bezuiniging van 1,6 miljard euro nog niet teruggedraaid.

4 uur geleden