Medewerkers verpleeghuizen en thuiszorg mogen stoppen na 45 jaar
UTRECHT (ANP) - Medewerkers die zwaar werk doen in verpleeghuizen, verzorgingshuizen en de thuiszorg, mogen eerder stoppen met werken als ze er 45 dienstjaren op hebben zitten. Werkgeversorganisaties en zorgbonden hebben daar concrete afspraken over gemaakt. Het is de bedoeling dat de regeling op 1 september ingaat. De achterban van de organisaties moet nog wel akkoord gaan.
Een principiële afspraak over eerder stoppen met werken was al eerder gemaakt. Nu is die uitgewerkt en klaar om te worden toegepast. Medewerkers krijgen verder de mogelijkheid om verlof op te sparen, tot een maximum van 100 weken. Met dit zogenoemde BalansBudget kunnen ze op elk moment in hun loopbaan voor langere tijd verlof nemen. Dat moet bijdragen aan een betere balans tussen werk en privéleven. Werknemers mogen er bijvoorbeeld ook voor kiezen om tegen het einde van hun loopbaan het werk af te bouwen.
De cao in deze sector geldt voor circa 470.000 werknemers en is daarmee de grootse van ons land, aldus FNV Zorg & Welzijn. De bond ziet de afspraak als voorbeeld "voor andere sectoren met zware arbeid".
AOW-leeftijd
"Veel medewerkers in deze sector verrichten zwaar werk", zegt bestuurder Bert de Haas van de zorgbond. "Het gaat om fysieke belasting, zoals tillen, sjouwen en wassen, het draaien van onregelmatige diensten, maar ook mentale belasting. Vooral de coronapandemie heeft er bij veel medewerkers mentaal ingehakt." De Haas noemt het dan ook "heel goed" dat er nu een regeling is die het mogelijk maakt om eerder te stoppen dan op de AOW-leeftijd.
De werkgevers betalen een maandelijkse uitkering om het gat tot aan de AOW-leeftijd te overbruggen. Die ligt nu op 66 jaar en 4 maanden en stijgt naar 67 jaar in 2024.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Stikstofmaatregelen van het kabinet zijn nodig om Lelystad Airport te openen voor burgerluchtvaart. Dat blijkt uit verklaringen van een ambtenaar van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een gesprek met Tweede Kamerleden, en toelichting van een woordvoerder van dat ministerie achteraf. Het duurt daarmee mogelijk nog jaren voor het vliegveld open kan.
3 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, zegt dinsdag dat ze diep geschokt is door de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep. Het lichaam van het slachtoffer werd maandag aangetroffen op een parkeerplaats bij het station van Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer. Een 36-jarige man is dinsdag opgepakt voor haar dood.
4 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.
7 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - COC, belangenorganisatie voor de lhbti+-gemeenschap, roept het kabinet en de Tweede Kamer in een opiniestuk in de Volkskrant op om ervoor te zorgen dat Nederland voorop gaat lopen in de wereld op het gebied van lhbti+-mensenrechten. Woensdag is het precies 25 jaar geleden dat in Amsterdam het eerste huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht werd gesloten.
9 uur geleden