Medewerkers Erasmus MC herdenken collega's in Gaza en Libanon
ROTTERDAM (ANP) - Een kleine honderd medewerkers en studenten van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam en andere belangstellenden hielden dinsdag een herdenkingsbijeenkomst voor collega's in de Palestijnse gebieden en Libanon die bij hun werk om het leven zijn gekomen. Tijdens de bijeenkomst buiten bij het ziekenhuis werden namen opgelezen en bloemen gelegd bij portretten van overledenen.
"Het afgelopen jaar zijn honderden zorgmedewerkers vermoord en tientallen ziekenhuizen aangevallen en verwoest bij Israëlische aanvallen in Gaza, en sinds kort in Libanon", stelden de deelnemende medewerkers. "Rapporten hebben vastgesteld dat Palestijnse zorgmedewerkers zijn mishandeld en gemarteld door het Israëlische leger. Dit alles raakt de zorg in het hart, en wordt door duizenden zorgverleners in Nederland met lede ogen aangezien."
Volgens onderzoeker Martine Lamfers zijn er tot nu toe "595 gedode, vermoorde Palestijnse artsen en zorgmedewerkers" en zitten er driehonderd in detentie.
Internationaal recht
Een van de deelnemers was Geke Hasperhoven, arts-onderzoeker in het Erasmus MC. "Wij staan hier vandaag omdat het geweld tegen onze collega's in Palestina en Libanon ook ons raakt, als verpleegkundigen, artsen, fysiotherapeuten, laboranten et cetera. We willen de stilte van ons instituut doorbreken en laten merken dat wij die collega's zien."
Wat betreft de medewerkers van Erasmus MC zijn besturen van ziekenhuizen in Nederland "huiverig om zich hierover uit te spreken, en nemen ze liever een 'neutrale' positie in". De medewerkers benadrukken dat "zorgmedewerkers en - instellingen beschermd zijn door het internationaal recht, maar het afgelopen jaar blijkt dat zelfs de zorg niet meer veilig is. Daar moeten wij, als zorgmedewerkers, altijd een vuist tegen maken", aldus Hasperhoven.
De bijeenkomst vond plaats op een plein voor het ziekenhuis. De leiding gaf geen toestemming voor een samenkomst binnen. "Het Erasmus MC heeft geen standpunt in deze oorlog", zegt een woordvoerder van het ziekenhuis. "Het staat medewerkers vrij om op persoonlijke titel uiting te geven aan hun mening en dus mee te doen aan de demonstratie/ herdenking, maar vanuit het Erasmus MC zijn we hier niet bij betrokken. Wij hechten veel belang aan het Erasmus MC als inclusieve omgeving en als een open, veilige en toegankelijke plek voor iedereen. Wij behandelen iedere patiënt, ongeacht afkomst, geloofsovertuiging of politieke voorkeur."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft bevestigd dat twee Nederlandse opvarenden van een kleinschalig cruiseschip zijn overleden. Volgens een woordvoerder werd een Nederlander ziek aan boord en overleed de persoon medio april tijdens een reis van Argentinië naar Kaapverdië. De tweede Nederlander, die ook ziek werd, is nog overgebracht naar Zuid-Afrika, waar de persoon overleed.
1 uur geledenWEERT/BUDEL (ANP) - De brand die dagenlang heeft gewoed in het natuurgebied bij Weert en Budel is onder controle. De brandweer meldde zondag even voor 21.30 uur dat het sein 'brand meester' is gegeven.
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Een Nederlands stel is overleden na een virusuitbraak op een cruiseschip in de Atlantische Oceaan. Dat meldt het internationale persbureau AFP op basis van een anonieme bron. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldt dat er drie doden zijn op de cruise, van wie er zeker een positief testte op het hantavirus.
3 uur geledenOLDENZAAL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Twentse Oldenzaal is zondagmiddag iemand om het leven gekomen. Dat laat de brandweer weten. Ook zijn er familieleden die rook hebben ingeademd. Volgens een brandweerwoordvoerder zijn twee personen naar het ziekenhuis gebracht.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Twee van de Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn iets na 17.00 uur vanuit Istanbul geland op Schiphol. De twee activisten, Osman Tastan en Anas Mohamad, werden daar onder luid applaus en gejoel verwelkomd door zeker dertig medestanders. Zij hadden onder meer Palestijnse vlaggen bij zich en riepen 'Viva Palestina' toen het tweetal de aankomsthal binnenkwam. Eerder scandeerden ze al leuzen als 'Free Palestine', 'Osman we are proud of you' en 'Anas we are proud of you'.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.
6 uur geleden