Medewerkers Erasmus MC herdenken collega's in Gaza en Libanon
ROTTERDAM (ANP) - Een kleine honderd medewerkers en studenten van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam en andere belangstellenden hielden dinsdag een herdenkingsbijeenkomst voor collega's in de Palestijnse gebieden en Libanon die bij hun werk om het leven zijn gekomen. Tijdens de bijeenkomst buiten bij het ziekenhuis werden namen opgelezen en bloemen gelegd bij portretten van overledenen.
"Het afgelopen jaar zijn honderden zorgmedewerkers vermoord en tientallen ziekenhuizen aangevallen en verwoest bij Israëlische aanvallen in Gaza, en sinds kort in Libanon", stelden de deelnemende medewerkers. "Rapporten hebben vastgesteld dat Palestijnse zorgmedewerkers zijn mishandeld en gemarteld door het Israëlische leger. Dit alles raakt de zorg in het hart, en wordt door duizenden zorgverleners in Nederland met lede ogen aangezien."
Volgens onderzoeker Martine Lamfers zijn er tot nu toe "595 gedode, vermoorde Palestijnse artsen en zorgmedewerkers" en zitten er driehonderd in detentie.
Internationaal recht
Een van de deelnemers was Geke Hasperhoven, arts-onderzoeker in het Erasmus MC. "Wij staan hier vandaag omdat het geweld tegen onze collega's in Palestina en Libanon ook ons raakt, als verpleegkundigen, artsen, fysiotherapeuten, laboranten et cetera. We willen de stilte van ons instituut doorbreken en laten merken dat wij die collega's zien."
Wat betreft de medewerkers van Erasmus MC zijn besturen van ziekenhuizen in Nederland "huiverig om zich hierover uit te spreken, en nemen ze liever een 'neutrale' positie in". De medewerkers benadrukken dat "zorgmedewerkers en - instellingen beschermd zijn door het internationaal recht, maar het afgelopen jaar blijkt dat zelfs de zorg niet meer veilig is. Daar moeten wij, als zorgmedewerkers, altijd een vuist tegen maken", aldus Hasperhoven.
De bijeenkomst vond plaats op een plein voor het ziekenhuis. De leiding gaf geen toestemming voor een samenkomst binnen. "Het Erasmus MC heeft geen standpunt in deze oorlog", zegt een woordvoerder van het ziekenhuis. "Het staat medewerkers vrij om op persoonlijke titel uiting te geven aan hun mening en dus mee te doen aan de demonstratie/ herdenking, maar vanuit het Erasmus MC zijn we hier niet bij betrokken. Wij hechten veel belang aan het Erasmus MC als inclusieve omgeving en als een open, veilige en toegankelijke plek voor iedereen. Wij behandelen iedere patiënt, ongeacht afkomst, geloofsovertuiging of politieke voorkeur."
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Het KNMI heeft maandagochtend code geel afgekondigd voor provincies in het westen, midden en noorden van het land. De waarschuwing geldt voor plaatselijk dichte mist waar het verkeer last van kan hebben.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie publiceert vanaf maandag herkenbare beelden van 79 verdachten van oplichting en fraude. Dit gebeurt als onderdeel van een actie tegen nepagenten en bankhelpdeskfraude. Twee weken geleden is gestart met het tonen van honderd verdachten. Hun beeltenissen waren toen nog onherkenbaar. De verdachten kregen twee weken de tijd om zich te melden, anders zouden zij herkenbaar getoond worden. In eenentwintig gevallen weet de politie nu om wie het gaat.
3 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De politie heeft tot dusver ongeveer tien tips ontvangen in het onderzoek naar het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker in Schoonhoven. Dat meldt een politiewoordvoerster zondag desgevraagd. Ze ging niet in op de inhoud van de tips.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tussen de twee- en driehonderd mensen demonstreren zondagmiddag op de Dam in Amsterdam tegen de oorlog in Iran. Het land wordt sinds eind vorige maand aangevallen door Israël en de Verenigde Staten. De protestactie is georganiseerd door de Internationale Stichting voor Iraanse Vrouwen. De demonstranten zijn aanhangers van Maryam Rajavi, de voorzitster van de Nationale Raad van het Iraanse verzet.
18 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een groep van zeker honderd personen met fakkels heeft zondag op de snelweg A4 kort de spelersbus van Ajax tegengehouden. Dat gebeurde ter hoogte van Hoofddorp. De groep liep daarna de weg over naar de middenberm. Het overige verkeer werd hierdoor gehinderd.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten schuift in Washington D.C. aan bij een privédiner tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn vrouw Melania en koning Willem-Alexander en koningin Máxima. Volgens de Amerikaanse ambassadeur in Nederland onderstreept dit de goede band tussen de twee landen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De landmacht gaat drone- en counterdrone-eenheden toevoegen aan alle gevechtseenheden. Vanaf april moeten daarvoor 1000 tot 1200 mensen worden aangenomen, zei Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
22 uur geleden