Medewerkers Erasmus MC herdenken collega's in Gaza en Libanon
ROTTERDAM (ANP) - Een kleine honderd medewerkers en studenten van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam en andere belangstellenden hielden dinsdag een herdenkingsbijeenkomst voor collega's in de Palestijnse gebieden en Libanon die bij hun werk om het leven zijn gekomen. Tijdens de bijeenkomst buiten bij het ziekenhuis werden namen opgelezen en bloemen gelegd bij portretten van overledenen.
"Het afgelopen jaar zijn honderden zorgmedewerkers vermoord en tientallen ziekenhuizen aangevallen en verwoest bij Israëlische aanvallen in Gaza, en sinds kort in Libanon", stelden de deelnemende medewerkers. "Rapporten hebben vastgesteld dat Palestijnse zorgmedewerkers zijn mishandeld en gemarteld door het Israëlische leger. Dit alles raakt de zorg in het hart, en wordt door duizenden zorgverleners in Nederland met lede ogen aangezien."
Volgens onderzoeker Martine Lamfers zijn er tot nu toe "595 gedode, vermoorde Palestijnse artsen en zorgmedewerkers" en zitten er driehonderd in detentie.
Internationaal recht
Een van de deelnemers was Geke Hasperhoven, arts-onderzoeker in het Erasmus MC. "Wij staan hier vandaag omdat het geweld tegen onze collega's in Palestina en Libanon ook ons raakt, als verpleegkundigen, artsen, fysiotherapeuten, laboranten et cetera. We willen de stilte van ons instituut doorbreken en laten merken dat wij die collega's zien."
Wat betreft de medewerkers van Erasmus MC zijn besturen van ziekenhuizen in Nederland "huiverig om zich hierover uit te spreken, en nemen ze liever een 'neutrale' positie in". De medewerkers benadrukken dat "zorgmedewerkers en - instellingen beschermd zijn door het internationaal recht, maar het afgelopen jaar blijkt dat zelfs de zorg niet meer veilig is. Daar moeten wij, als zorgmedewerkers, altijd een vuist tegen maken", aldus Hasperhoven.
De bijeenkomst vond plaats op een plein voor het ziekenhuis. De leiding gaf geen toestemming voor een samenkomst binnen. "Het Erasmus MC heeft geen standpunt in deze oorlog", zegt een woordvoerder van het ziekenhuis. "Het staat medewerkers vrij om op persoonlijke titel uiting te geven aan hun mening en dus mee te doen aan de demonstratie/ herdenking, maar vanuit het Erasmus MC zijn we hier niet bij betrokken. Wij hechten veel belang aan het Erasmus MC als inclusieve omgeving en als een open, veilige en toegankelijke plek voor iedereen. Wij behandelen iedere patiënt, ongeacht afkomst, geloofsovertuiging of politieke voorkeur."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In zaaltjes, buurthuizen, cafés en podia kijken Marokkaanse Nederlanders en andere voetbalfans zondagavond samen naar de finale van de Afrika Cup. De 'Leeuwen van de Atlas', zoals het team van gastland Marokko wordt genoemd, nemen het op tegen Senegal.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noordwesten van het land kan van zondagavond tot de vroege maandagochtend dichte mist ontstaan. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. Het laagste waarschuwingsniveau geldt tot maandag 06.00 uur voor Noord-Holland, Friesland en het IJsselmeergebied.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verwacht de komende dagen nog geen antwoord te hebben op de vraag wat de oorzaak was van de explosies en brand van donderdag in het centrum van de stad. "De eerste prioriteit is de boel daar veilig krijgen", aldus een woordvoerder.
7 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens heeft het kookadvies voor drinkwater voor Amersfoort en omgeving opgeheven. Dat meldt het bedrijf zondag. "De laatste testresultaten tonen aan dat het drinkwater weer volledig schoon en dus veilig is." De oorzaak van de verontreiniging, die op 5 januari werd aangetroffen, is nog niet bekend.
8 uur geledenHOUTEN (ANP) - In de nieuwe week wordt het opnieuw kouder, met aan het einde van de week veel kans op vorst, volgens Weeronline. De kans op "schaatspret" neemt daardoor toe, vooral richting het noordoosten, aldus de weerdienst.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - AVROTROS heeft de serie Hila voorbij de Taliban van presentatrice Hila Noorzai offline gehaald. Aanleiding is de arrestatie van een vrouw die in de reeks te zien is, bevestigt een woordvoerder van de omroep zondag na berichtgeving door verschillende media.
11 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het weer op Blue Monday verloopt dit jaar een stuk minder deprimerend dan de naam doet vermoeden, aldus de verwachting van Weeronline. In de ochtend kan regionaal nog nevel of mist voorkomen, maar daarna verloopt de dag in bijna het hele land zonnig, meldt de weerdienst.
14 uur geleden