Maximale taakstraf voor man die vrouw (32) aanzette tot zelfmoord
DEN HAAG (ANP) - Een man van 80 uit Breda is vrijdag veroordeeld tot de maximale taakstraf van 240 uur, omdat de rechtbank in Den Haag oordeelt dat hij een vrouw van 32 uit Bodegraven heeft aangezet tot zelfmoord. Hans D. kreeg ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden. Het Openbaar Ministerie had een gevangenisstraf van veertien maanden geëist tegen D., waarvan zeven maanden voorwaardelijk.
De zaak gaat over een vrouw die in november 2021 stierf nadat ze het zelfdodingsmiddel 'middel X' had ingenomen. Zij had onder meer een bipolaire stoornis, waanbeelden en niet-aangeboren hersenletsel. Ook was ze zwakbegaafd. Ze probeerde al eerder een einde aan haar leven te maken.
Via de Coöperatie Laatste Wil (CLW) kreeg de vrouw contact met D., die ze vooraf totaal niet kende. Hij is geen psycholoog of arts, maar een gepensioneerd bankmedewerker. Ze stuurden elkaar dagelijks berichten. D. schreef onder meer dat ze bijna eeuwige rust had en dat het "een feest is als je ogen definitief gesloten zijn en je ademhaling voorbij is". Ongeveer drie weken na hun eerste bericht nam ze de fatale dosis.
De rechtbank noemt het "kwalijk en buitengewoon onzorgvuldig" dat de verdachte alleen via WhatsApp contact met haar had, "terwijl hij haar nauwelijks kende en niets wist van haar verleden. Hij was geen arts en kon niet beoordelen of sprake was van uitzichtloos lijden." Volgens de rechters twijfelde de vrouw steeds meer of ze wel echt dood wilde, "en op die momenten heeft de verdachte haar aangemoedigd door te gaan en vol te houden. Hij hielp haar om hulpverleners en familie op afstand te houden. Mede door zijn handelen, heeft zij haar voornemen uitgevoerd."
De verdachte vindt dat hij zich aan de wet hield. "Hij heeft zich beperkt tot morele ondersteuning en het geven van informatie. Hij heeft geen pil verstrekt en niet verteld waar ze die kon kopen", zei zijn advocaat na het vonnis. Toch is het volgens hem niet duidelijk of ze in beroep gaan. "Hij is 80. Met een beroep ben je jaren verder. Het is de vraag of dat zinvol is, of dat we besluiten het te laten rusten." Bij de CLW is hij niet meer actief.
Schadevergoeding
De moeder van de vrouw vroeg 17.500 euro schadevergoeding. Zij werd niet-ontvankelijk verklaard, ze moet bij een burgerrechter zijn.
Het komt niet vaak voor dat iemand wordt veroordeeld voor aanzetten tot zelfmoord. In 2005 was iemand daar schuldig aan bevonden, in 2009 werden twee mensen veroordeeld en in 2019 was een verdachte hiervan vrijgesproken.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam blijft er ruimte voor feesten tijdens Koningsdag in de binnenstad, maar een en ander moet "beter beheersbaar worden". Over een nieuwe aanpak schrijft burgemeester Femke Halsema dinsdag in een brief aan de gemeenteraad. Volgens haar is Koningsdag in het centrum van Amsterdam nu uitgegroeid tot een "moeilijk beheersbaar openluchtfestival" waarvan "de risico's te groot" zijn.
2 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - Oud-minister Franc Weerwind (D66) wordt tijdelijk burgemeester van Terneuzen. Hij is op het stadhuis in Terneuzen benoemd door commissaris van de Koning Hugo de Jonge. Weerwind volgt Erik van Merrienboer (PvdA) op. Die maakte eind november zijn aftreden bekend, omdat de wethouders op advies van de gemeenteraad geen vergunning willen verstrekken voor de komst van een asielzoekerscentrum.
4 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg legt Arriva een boete van ruim 760.000 euro op, omdat bussen en treinen van de vervoerder in 2023 te vaak uitvielen of te laat kwamen. Dat was in strijd met de afspraken die de provincie met Arriva maakte over het regionale vervoer in de provincie.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de strafzaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een groep die een moordaanslag zou hebben voorbereid op Peter R. de Vries, heeft last van de problemen die advocaten hebben met de nieuwe toezichtsregels in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. De zaak loopt daardoor mogelijk vertraging op.
5 uur geledenLONDEN/DEN HAAG (ANP) - Juist nu de vredesplannen van Oekraïne, zijn Europese bondgenoten en de VS vaart lijken te krijgen, moet Oekraïne meer militaire hulp ontvangen, vindt defensieminister Ruben Brekelmans. Dan staat het sterker in de onderhandelingen met Rusland. Brekelmans deed die oproep tijdens een inzamelingsoverleg van een veertigtal landen dat Oekraïne helpt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet begrijpt dat het gevoel van onveiligheid onder de Joodse gemeenschap toeneemt, maar is van mening dat er momenteel al alles aan wordt gedaan om de gemeenschap in Nederland te beschermen. Dat zei demissionair veiligheidsminister Foort van Oosten (VVD) na vragen tijdens het wekelijkse vragenuurtje over de aanslag afgelopen zondag op een joods feest in Australië.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zwart op wit staan welk land bereid is om troepen te sturen na het ingaan van een staakt-het-vuren met Rusland, zei hij tijdens een persconferentie dinsdag met demissionair premier Dick Schoof. Hij is alleen niet van plan om te vertellen wat die toezeggingen zijn voordat het bestand van kracht is.
8 uur geleden