Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Maximale taakstraf voor man die vrouw (32) aanzette tot zelfmoord

Maximale taakstraf voor man die vrouw (32) aanzette tot zelfmoord

DEN HAAG (ANP) - Een man van 80 uit Breda is vrijdag veroordeeld tot de maximale taakstraf van 240 uur, omdat de rechtbank in Den Haag oordeelt dat hij een vrouw van 32 uit Bodegraven heeft aangezet tot zelfmoord. Hans D. kreeg ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden. Het Openbaar Ministerie had een gevangenisstraf van veertien maanden geëist tegen D., waarvan zeven maanden voorwaardelijk.

De zaak gaat over een vrouw die in november 2021 stierf nadat ze het zelfdodingsmiddel 'middel X' had ingenomen. Zij had onder meer een bipolaire stoornis, waanbeelden en niet-aangeboren hersenletsel. Ook was ze zwakbegaafd. Ze probeerde al eerder een einde aan haar leven te maken.

Via de Coöperatie Laatste Wil (CLW) kreeg de vrouw contact met D., die ze vooraf totaal niet kende. Hij is geen psycholoog of arts, maar een gepensioneerd bankmedewerker. Ze stuurden elkaar dagelijks berichten. D. schreef onder meer dat ze bijna eeuwige rust had en dat het "een feest is als je ogen definitief gesloten zijn en je ademhaling voorbij is". Ongeveer drie weken na hun eerste bericht nam ze de fatale dosis.

Whatsapp

De rechtbank noemt het "kwalijk en buitengewoon onzorgvuldig" dat de verdachte alleen via WhatsApp contact met haar had, "terwijl hij haar nauwelijks kende en niets wist van haar verleden. Hij was geen arts en kon niet beoordelen of sprake was van uitzichtloos lijden." Volgens de rechters twijfelde de vrouw steeds meer of ze wel echt dood wilde, "en op die momenten heeft de verdachte haar aangemoedigd door te gaan en vol te houden. Hij hielp haar om hulpverleners en familie op afstand te houden. Mede door zijn handelen, heeft zij haar voornemen uitgevoerd."

De verdachte vindt dat hij zich aan de wet hield. "Hij heeft zich beperkt tot morele ondersteuning en het geven van informatie. Hij heeft geen pil verstrekt en niet verteld waar ze die kon kopen", zei zijn advocaat na het vonnis. Toch is het volgens hem niet duidelijk of ze in beroep gaan. "Hij is 80. Met een beroep ben je jaren verder. Het is de vraag of dat zinvol is, of dat we besluiten het te laten rusten." Bij de CLW is hij niet meer actief.

Schadevergoeding

De moeder van de vrouw vroeg 17.500 euro schadevergoeding. Zij werd niet-ontvankelijk verklaard, ze moet bij een burgerrechter zijn.

Het komt niet vaak voor dat iemand wordt veroordeeld voor aanzetten tot zelfmoord. In 2005 was iemand daar schuldig aan bevonden, in 2009 werden twee mensen veroordeeld en in 2019 was een verdachte hiervan vrijgesproken.

Meer uit Binnenland

218 uitvallers op eerste wandeldag Vierdaagse

NIJMEGEN (ANP) - Op de eerste wandeldag van de Vierdaagse zijn 218 lopers uitgevallen, maakte de organisatie dinsdag bekend. Zij zijn onderweg gestopt of kwamen niet op tijd over de finish in Nijmegen. De organisatie laat weten dat de weersomstandigheden gunstig waren voor de wandelaars. "Het aantal uitvallers ligt dan ook aanzienlijk lager dan op dezelfde dag in voorgaande edities." Vorig jaar haalden op de eerste dag 819 wandelaars de finish niet.

6 uur geleden
Taakstraffen voor belagen cameraploeg PowNed op Ameland

LEEUWARDEN (ANP) - Twee mannen hebben taakstraffen van 120 en 100 uur gekregen voor het belagen van een cameraploeg van omroep PowNed, tijdens het Amelandse feest Sunneklaas in december 2023. De politierechter in Leeuwarden acht bewezen dat de beide mannen zich schuldig hebben gemaakt aan het plegen van dwang en bedreiging door de auto van de journalisten tot stoppen te dwingen, hierop te klimmen en deze gedurende langere tijd te achtervolgen.

11 uur geleden
Ongehoord Nederland niet vervolgd voor 'discriminerende' vacature

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) gaat Ongehoord Nederland niet vervolgen voor het plaatsen van een vermeend discriminerende vacaturetekst. De omroep 'weigerde' non-binaire sollicitanten in een zoektocht naar een nieuwe hoofdredacteur. Het OM noemt dat "kwetsend" maar in dit geval niet strafbaar.

11 uur geleden
Meer partijen willen verkiezingsprogramma laten doorrekenen

DEN HAAG (ANP) - Vergeleken met de vorige Tweede Kamerverkiezingen zijn meer partijen van plan hun programma te laten doorrekenen door het Centraal Planbureau (CPB). Zeker tien partijen zijn dit van plan. De vorige keer waren het er acht. Vooral kleinere oppositiepartijen doen niet mee, uit principiële redenen of omdat ze het te veel moeite vinden.

12 uur geleden
OM: verdachte moord op moeder Landsmeer heeft bekend

AMSTERDAM (ANP) - De 32-jarige Timothy B., verdacht van de moord op zijn 52-jarige moeder, heeft vorige maand bij de politie een bekentenis afgelegd. Dat heeft het Openbaar Ministerie dinsdag bekendgemaakt tijdens een inleidende zitting in de zaak.

12 uur geleden
Postbezorgers deden zeker 1000 meldingen bij sociaal werk

UTRECHT (ANP) - Sinds post- en pakketbezorgers een melding kunnen maken als ze het gevoel hebben dat het niet goed gaat met iemand bij wie ze post bezorgen, hebben ze dat zeker duizend keer gedaan. Dat melden Sociaal Werk Nederland en PostNL dinsdag. Het initiatief ging in april 2024 van start.

13 uur geleden
Eerste deelnemers Nijmeegse Vierdaagse druppelen binnen

NIJMEGEN (ANP) - De eerste deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse druppelden dinsdagochtend alweer binnen. Even na 09.30 uur kwamen de eerste lopers binnen op dag één van de wandeltocht. De 107e editie ging om 04.00 uur van start.

14 uur geleden