Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Maximale taakstraf voor man die vrouw (32) aanzette tot zelfmoord

Maximale taakstraf voor man die vrouw (32) aanzette tot zelfmoord

DEN HAAG (ANP) - Een man van 80 uit Breda is vrijdag veroordeeld tot de maximale taakstraf van 240 uur, omdat de rechtbank in Den Haag oordeelt dat hij een vrouw van 32 uit Bodegraven heeft aangezet tot zelfmoord. Hans D. kreeg ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden. Het Openbaar Ministerie had een gevangenisstraf van veertien maanden geëist tegen D., waarvan zeven maanden voorwaardelijk.

De zaak gaat over een vrouw die in november 2021 stierf nadat ze het zelfdodingsmiddel 'middel X' had ingenomen. Zij had onder meer een bipolaire stoornis, waanbeelden en niet-aangeboren hersenletsel. Ook was ze zwakbegaafd. Ze probeerde al eerder een einde aan haar leven te maken.

Via de Coöperatie Laatste Wil (CLW) kreeg de vrouw contact met D., die ze vooraf totaal niet kende. Hij is geen psycholoog of arts, maar een gepensioneerd bankmedewerker. Ze stuurden elkaar dagelijks berichten. D. schreef onder meer dat ze bijna eeuwige rust had en dat het "een feest is als je ogen definitief gesloten zijn en je ademhaling voorbij is". Ongeveer drie weken na hun eerste bericht nam ze de fatale dosis.

Whatsapp

De rechtbank noemt het "kwalijk en buitengewoon onzorgvuldig" dat de verdachte alleen via WhatsApp contact met haar had, "terwijl hij haar nauwelijks kende en niets wist van haar verleden. Hij was geen arts en kon niet beoordelen of sprake was van uitzichtloos lijden." Volgens de rechters twijfelde de vrouw steeds meer of ze wel echt dood wilde, "en op die momenten heeft de verdachte haar aangemoedigd door te gaan en vol te houden. Hij hielp haar om hulpverleners en familie op afstand te houden. Mede door zijn handelen, heeft zij haar voornemen uitgevoerd."

De verdachte vindt dat hij zich aan de wet hield. "Hij heeft zich beperkt tot morele ondersteuning en het geven van informatie. Hij heeft geen pil verstrekt en niet verteld waar ze die kon kopen", zei zijn advocaat na het vonnis. Toch is het volgens hem niet duidelijk of ze in beroep gaan. "Hij is 80. Met een beroep ben je jaren verder. Het is de vraag of dat zinvol is, of dat we besluiten het te laten rusten." Bij de CLW is hij niet meer actief.

Schadevergoeding

De moeder van de vrouw vroeg 17.500 euro schadevergoeding. Zij werd niet-ontvankelijk verklaard, ze moet bij een burgerrechter zijn.

Het komt niet vaak voor dat iemand wordt veroordeeld voor aanzetten tot zelfmoord. In 2005 was iemand daar schuldig aan bevonden, in 2009 werden twee mensen veroordeeld en in 2019 was een verdachte hiervan vrijgesproken.

Meer uit Binnenland

Rechter die duizenden Woo-verzoeken deed, mag geen zaken doen

HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.

26 minuten geleden
Opnieuw grijpt mobiele eenheid in bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.

2 uur geleden
IND gaat toetsen of asielzoeker naar veilig deel Syrië kan

DEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.

3 uur geleden
Opnieuw protest in Loosdrecht tegen asielopvang

LOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.

3 uur geleden
Heinen staat open voor belasten van overwinsten, maar nu nog niet

DEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.

4 uur geleden
Asielopvang weegt volgens rechter zwaarder dan belang omwonenden

LELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.

4 uur geleden
Eis: 30 jaar cel tegen Drutense Syriër voor ernstig militiegeweld

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.

5 uur geleden