Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Maximale taakstraf voor man die vrouw (32) aanzette tot zelfmoord

Maximale taakstraf voor man die vrouw (32) aanzette tot zelfmoord

DEN HAAG (ANP) - Een man van 80 uit Breda is vrijdag veroordeeld tot de maximale taakstraf van 240 uur, omdat de rechtbank in Den Haag oordeelt dat hij een vrouw van 32 uit Bodegraven heeft aangezet tot zelfmoord. Hans D. kreeg ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden. Het Openbaar Ministerie had een gevangenisstraf van veertien maanden geëist tegen D., waarvan zeven maanden voorwaardelijk.

De zaak gaat over een vrouw die in november 2021 stierf nadat ze het zelfdodingsmiddel 'middel X' had ingenomen. Zij had onder meer een bipolaire stoornis, waanbeelden en niet-aangeboren hersenletsel. Ook was ze zwakbegaafd. Ze probeerde al eerder een einde aan haar leven te maken.

Via de Coöperatie Laatste Wil (CLW) kreeg de vrouw contact met D., die ze vooraf totaal niet kende. Hij is geen psycholoog of arts, maar een gepensioneerd bankmedewerker. Ze stuurden elkaar dagelijks berichten. D. schreef onder meer dat ze bijna eeuwige rust had en dat het "een feest is als je ogen definitief gesloten zijn en je ademhaling voorbij is". Ongeveer drie weken na hun eerste bericht nam ze de fatale dosis.

Whatsapp

De rechtbank noemt het "kwalijk en buitengewoon onzorgvuldig" dat de verdachte alleen via WhatsApp contact met haar had, "terwijl hij haar nauwelijks kende en niets wist van haar verleden. Hij was geen arts en kon niet beoordelen of sprake was van uitzichtloos lijden." Volgens de rechters twijfelde de vrouw steeds meer of ze wel echt dood wilde, "en op die momenten heeft de verdachte haar aangemoedigd door te gaan en vol te houden. Hij hielp haar om hulpverleners en familie op afstand te houden. Mede door zijn handelen, heeft zij haar voornemen uitgevoerd."

De verdachte vindt dat hij zich aan de wet hield. "Hij heeft zich beperkt tot morele ondersteuning en het geven van informatie. Hij heeft geen pil verstrekt en niet verteld waar ze die kon kopen", zei zijn advocaat na het vonnis. Toch is het volgens hem niet duidelijk of ze in beroep gaan. "Hij is 80. Met een beroep ben je jaren verder. Het is de vraag of dat zinvol is, of dat we besluiten het te laten rusten." Bij de CLW is hij niet meer actief.

Schadevergoeding

De moeder van de vrouw vroeg 17.500 euro schadevergoeding. Zij werd niet-ontvankelijk verklaard, ze moet bij een burgerrechter zijn.

Het komt niet vaak voor dat iemand wordt veroordeeld voor aanzetten tot zelfmoord. In 2005 was iemand daar schuldig aan bevonden, in 2009 werden twee mensen veroordeeld en in 2019 was een verdachte hiervan vrijgesproken.

Meer uit Binnenland

Politie begint ontruiming van door klimaatactivisten bezette A12

DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.

57 minuten geleden
Ondanks verzet Kamer verlengt kabinet contract met DigiD-bedrijf

DEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.

1 uur geleden
Gemeente: politie bereidt zich voor op opheffen blokkade op A12

UTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.

1 uur geleden
Klimaatdemonstranten XR lopen A12 op bij De Meern

DE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.

2 uur geleden
Klimaatdemonstranten XR proberen A12 te betreden bij De Meern

DE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.

2 uur geleden
YouTube-kanaal prankcaller gelinkt aan schietpartij offline

AMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.

4 uur geleden
Hoge Raad geeft bij meer dan helft afwijzingen geen uitleg

DEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.

6 uur geleden