Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Maximale taakstraf voor man die vrouw (32) aanzette tot zelfmoord

Maximale taakstraf voor man die vrouw (32) aanzette tot zelfmoord

DEN HAAG (ANP) - Een man van 80 uit Breda is vrijdag veroordeeld tot de maximale taakstraf van 240 uur, omdat de rechtbank in Den Haag oordeelt dat hij een vrouw van 32 uit Bodegraven heeft aangezet tot zelfmoord. Hans D. kreeg ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden. Het Openbaar Ministerie had een gevangenisstraf van veertien maanden geëist tegen D., waarvan zeven maanden voorwaardelijk.

De zaak gaat over een vrouw die in november 2021 stierf nadat ze het zelfdodingsmiddel 'middel X' had ingenomen. Zij had onder meer een bipolaire stoornis, waanbeelden en niet-aangeboren hersenletsel. Ook was ze zwakbegaafd. Ze probeerde al eerder een einde aan haar leven te maken.

Via de Coöperatie Laatste Wil (CLW) kreeg de vrouw contact met D., die ze vooraf totaal niet kende. Hij is geen psycholoog of arts, maar een gepensioneerd bankmedewerker. Ze stuurden elkaar dagelijks berichten. D. schreef onder meer dat ze bijna eeuwige rust had en dat het "een feest is als je ogen definitief gesloten zijn en je ademhaling voorbij is". Ongeveer drie weken na hun eerste bericht nam ze de fatale dosis.

Whatsapp

De rechtbank noemt het "kwalijk en buitengewoon onzorgvuldig" dat de verdachte alleen via WhatsApp contact met haar had, "terwijl hij haar nauwelijks kende en niets wist van haar verleden. Hij was geen arts en kon niet beoordelen of sprake was van uitzichtloos lijden." Volgens de rechters twijfelde de vrouw steeds meer of ze wel echt dood wilde, "en op die momenten heeft de verdachte haar aangemoedigd door te gaan en vol te houden. Hij hielp haar om hulpverleners en familie op afstand te houden. Mede door zijn handelen, heeft zij haar voornemen uitgevoerd."

De verdachte vindt dat hij zich aan de wet hield. "Hij heeft zich beperkt tot morele ondersteuning en het geven van informatie. Hij heeft geen pil verstrekt en niet verteld waar ze die kon kopen", zei zijn advocaat na het vonnis. Toch is het volgens hem niet duidelijk of ze in beroep gaan. "Hij is 80. Met een beroep ben je jaren verder. Het is de vraag of dat zinvol is, of dat we besluiten het te laten rusten." Bij de CLW is hij niet meer actief.

Schadevergoeding

De moeder van de vrouw vroeg 17.500 euro schadevergoeding. Zij werd niet-ontvankelijk verklaard, ze moet bij een burgerrechter zijn.

Het komt niet vaak voor dat iemand wordt veroordeeld voor aanzetten tot zelfmoord. In 2005 was iemand daar schuldig aan bevonden, in 2009 werden twee mensen veroordeeld en in 2019 was een verdachte hiervan vrijgesproken.

Meer uit Binnenland

NPO respecteert besluit AVROTROS om songfestival te mijden

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.

9 uur geleden
Vijf verdachten in soevereinenproces blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.

9 uur geleden
Nederland volgend jaar niet naar Eurovisie Songfestival

HILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israël erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".

9 uur geleden
Vader krijgt tbs met dwangverpleging voor doden zoon Gianny-Davey

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.

12 uur geleden
Nederland vraagt met 15 EU-landen om Europese regels voor e-steps

DEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.

13 uur geleden
Drie verdachten in soevereinenproces willen op vrije voeten komen

LEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.

14 uur geleden
Programmamakers kritisch over bezuinigingen publieke omroep

HILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.

14 uur geleden