Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mattarella herkozen als president van Italië

Mattarella herkozen als president van Italië

ROME (ANP/DPA) - De ruim duizend Italiaanse parlementariërs en regiovertegenwoordigers hebben Sergio Mattarella zaterdagavond zoals verwacht herkozen als president. In de achtste stemronde kreeg de 80-jarige politicus, nadat zowel linkse als rechtse partijen een dringend beroep op hem hadden gedaan door te gaan, meer dan de benodigde 505 stemmen. De Italiaanse media riepen hem nog voordat de telling was afgerond uit tot winnaar. Uiteindelijk kreeg Mattarella steun van 759 afgevaardigden.

Mattarella vond het na zeven jaar dienst als staatshoofd, een voornamelijk ceremoniële maar bij onder meer regeringsvorming belangrijke functie, eigenlijk welletjes. Omdat de stemgerechtigden er de voorbije week niet in slaagden een opvolger te kiezen, kwam hij op zijn besluit terug. Officieel zit zijn eerste termijn er pas op 3 februari op, daarna kan Mattarella meteen opnieuw worden beëdigd.

De bekendmaking van de uitslag zorgde voor een jubelstemming bij de in Rome verzamelde volksvertegenwoordigers. "Ik ben de president dankbaar voor zijn besluit gehoor te geven aan de nadrukkelijke wens van het parlement hem voor een tweede ambtstermijn aan te stellen", zei premier Mario Draghi. De voormalig baas van de Europese Centrale Bank werd ook gezien als geschikte kandidaat voor de opvolging van Mattarella maar vriend en vijand zag de regeringsleider liever op zijn huidige post blijven.

Veel plezier

Mattarella werd via Twitter gefeliciteerd door tal van politieke kopstukken. "Veel plezier bij je werk", schreef oud-premier Matteo Renzi. Ook Charles Michel, voorzitter van de Europese Raad, wenste de blijvende Italiaanse president meteen succes.

In de laatste ronde brachten volgens Kamervoorzitter Robert Fico 983 van de 1009 kiesgerechtigde mannen en vrouwen hun stem uit. Van de andere kandidaten kregen alleen Carlo Nordio namens de extreemrechtse oppositiepartij Fratelli d'Italia (90 stemmen) en maffia-jager Nino Di Matteo (37) nog noemenswaardige steun.

Meer uit Buitenland

NYT: VS gebruikte ongeteste raketten bij aanval op Iraanse school

NEW YORK (ANP) - Het Pentagon heeft raketten gebruikt die nog niet in gevechten waren getest bij een dodelijke aanval op een Iraanse sporthal en school op 28 februari. Dat meldt The New York Times op basis van visueel onderzocht bewijs door de krant zelf en wapenexperts.

13 minuten geleden
HRW: Iran gebruikt onwettige clusterbommen bij aanvallen Israël

BEIROET (ANP) - De Iraanse regering heeft "herhaaldelijk gebruikgemaakt" van clusterbommen bij aanvallen op Israël sinds 28 februari. Dat meldt Human Rights Watch (HRW). Bij de aanvallen zijn minstens vier burgers omgekomen, wat in strijd is met de oorlogsregels en mogelijk neerkomt op oorlogsmisdaden.

37 minuten geleden
Australië halveert accijns op brandstof om kosten te verlagen

CANBERRA (ANP/RTR) - Australië zal de belasting op brandstof en diesel voor drie maanden halveren in een poging om de kosten te verlagen die zijn gestegen door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Israël tegen Iran, kondigde premier Anthony Albanese aan.

1 uur geleden
China hervat na zes jaar vluchten naar Noord-Korea

BEIJING (ANP/AFP) - China's nationale luchtvaartmaatschappij Air China heeft maandag de vluchten tussen Beijing en Pyongyang hervat na een onderbreking van zes jaar, zo blijkt uit trackinggegevens.

1 uur geleden
Trump: Iran gaat 20 olietankers door Straat van Hormuz laten

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat de Verenigde Staten met Iran hebben onderhandeld over de doorgang van twintig olietankers door de Straat van Hormuz. De blokkade van deze belangrijke vaarroute sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten heeft de olieprijzen flink doen stijgen.

2 uur geleden
Australische voortvluchtige schutter na klopjacht gedood

MELBOURNE (ANP/AFP) - De voortvluchtige Dezi Freeman, de Australiër die naar verluidt verantwoordelijk is voor de dood van twee agenten in de Australische plaats Porepunkah, is na een zeven maanden durende klopjacht doodgeschoten door de politie. Dat gebeurde in het noordoosten van deelstaat Victoria, meldt de politie in een verklaring. Bij het incident raakte niemand anders gewond.

4 uur geleden
UNIFIL-vredeshandhaver gedood bij aanval in Zuid-Libanon

ADSHIT AL-QUSAYR (ANP/RTR) - Een vredeshandhaver van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is om het leven gekomen toen een projectiel ontplofte in de omgeving van Adshit al-Qusayr in het zuiden van Libanon, meldt de VN-vredesmacht in een verklaring.

5 uur geleden