Massale betoging oppositie Wit-Rusland tegen dictator
MINSK (ANP/DPA/AFP) - Ruim een week voor verkiezingen in Wit-Rusland hebben tegenstanders van alleenheerser president Aleksandr Loekasjenko massaal gedemonstreerd voor meer democratie. Volgens waarnemers was het de grootste betoging in zeker tien jaar in het land, dat geldt als de laatste dictatuur van Europa.
Een mensenrechtenorganisatie sprak over zeker 63.000 deelnemers aan de demonstratie in de hoofdstad Minsk. De manifestatie was een steunbetuiging aan de belangrijkste uitdager van Loekasjenko, Svetlana Tichanovskaja. Zij is de hoop van de verenigde oppositie tegen de president, die de ex-Sovjetrepubliek al sinds 1994 met harde hand regeert. De politiek onervaren Tichanovskaja is de vrouw van een bekende blogger die in de gevangenis zit.
Het regime had de blogger eerder op de dag nog beschuldigd van opruiing. Hij zou banden hebben met ruim dertig huurlingen uit het buurland Rusland, die eerder deze week waren gearresteerd. Volgens de autoriteiten waren de Russische paramilitairen bezig met het organiseren van terreuracties en wilden zij de verkiezingen van 9 augustus ontregelen. Tichanovskaja spreekt de aantijgingen tegen haar man met klem tegen. Moskou zegt niets te weten van de vermeende huurlingen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
1 uur geledenASHKELON (ANP/AFP) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
1 uur geledenMANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft de regering weggestemd. De sociaaldemocratische PSD trok zich vorige maand al terug uit de coalitie omdat de regering van minister-president Ilie Bolojan van plan was om impopulaire bezuinigingen door te voeren. De partij kwam daarna met de radicaal-rechtse AUR met een motie van wantrouwen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse premier Keir Starmer waarschuwt dat het niet zonder gevolgen blijft als duidelijk wordt dat een ander land achter het belagen van de Britse Joodse gemeenschap zit. "Onze boodschap aan Iran of aan elk ander land dat geweld, haat of verdeeldheid in de samenleving zou willen aanwakkeren, is dat dit niet getolereerd zal worden", verklaarde hij op een bijeenkomst met vertegenwoordigers van allerlei sectoren.
3 uur geleden