Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Massadonor' Jonathan en tegenstanders moeten overleggen

'Massadonor' Jonathan en tegenstanders moeten overleggen

DEN HAAG (ANP) - 'Massadonor' Jonathan, de biologische vader van honderden kinderen, en tegenstanders van zijn YouTube-kanaal moeten met elkaar overleggen of ze niet precies kunnen afspreken wat hij niet meer via dat medium zal zeggen. Ze krijgen er tot zaterdag 8 februari de tijd voor. Dat heeft de rechter in Den Haag besloten in een kort geding dat de tegenstanders hadden aangespannen tegen de man die zich volgens hen "de ooievaar uit Den Haag" noemt, ondanks het feit dat hij zijn sperma al sinds 2023 niet meer mag verstrekken.

Een ouder die via een spermadonatie van Jonathan een kind heeft spande de zaak tegen hem aan om het kanaal te verbieden, omdat de donor daar lelijke dingen over ouders zegt en merkwaardige adviezen geeft, bijvoorbeeld over het eten van varkenshersenen, het gebruik van shampoo of het worden van een traditionele huisvrouw. Het zou allemaal een grote impact hebben op de donorkinderen, die nieuwsgierig zijn naar hun afkomst en daarom toch blijven kijken. De Stichting Donorkind heeft zich achter de eis geschaard.

De rechter liet merken moeite te hebben met de eis, het verbod van het kanaal, omdat dat haaks op de vrijheid van meningsuiting staat. "Ik kan niet van hem verlangen dat hij over alles zijn mond houdt." Mochten de eisers echter goede afspraken met Jonathan kunnen maken, dan kunnen die worden opgemaakt in een proces-verbaal. Dat kan dan ook voorzien in een boete voor de donor elke keer dat hij de afspraken schendt. De rechter verwacht dat de partijen hun "stinkende best" gaan doen.

Uitleg

Jonathan zegt dat hij de tegenpartij al tegemoet kwam door bepaalde filmpjes op "privé" te zetten. "Ik ben zeker weleens te ver gegaan, maar als je wereldwijd in de belangstelling staat word je emotioneel." Hij had met name behoefte om zich te uiten, omdat een Netflix-serie over hem niet zou deugen.

Zijn advocaat zegt dat hij met de kinderen het beste voor heeft en dat zijn uitingen op YouTube verkeerd worden uitgelegd: "Zodra hij het over voeding heeft, dan is dat een voedingsadvies. Waarom mag hij zoiets niet zeggen, alleen maar omdat hij donorkinderen heeft?"

Volgens de advocate van de eiser lijden kinderen erg onder de mededelingen van Jonathan. Ze las verklaringen voor van kinderen die de filmpjes eng of gevaarlijk vinden, niet prettig en verwarrend. Een kind zei inderdaad nieuwsgierig te zijn naar zijn biologische afkomst, maar zich nu af te vragen of het niet beter was geweest als hij van de hele Jonathan nooit zou hebben gehoord. Een moeder van een "bang" kind vertelde dat dat ook vreest op school met zijn vader en diens opvattingen gepest te worden.

Meer uit Binnenland

Defensie kan van Raad van State door met radarstation Herwijnen

DEN HAAG (ANP) - Defensie kan doorgaan met de bouw van een militair radarstation bij Herwijnen. De Raad van State heeft bezwaren van onder anderen enkele bewoners, de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders van de gemeente West-Betuwe verworpen.

23 minuten geleden
Inmiddels 8 meldingen bij PersVeilig na demonstratie op Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen dat bij PersVeilig is binnengekomen van journalisten die belaagd zijn tijdens de extreemrechtse demonstratie op het Malieveld in Den Haag zaterdag, is opgelopen naar acht. Aanvankelijk waren er drie meldingen gedaan en maandag waren er twee bijgekomen.

26 minuten geleden
Rioolwater vervuild met PFAS na brand afvalverwerker Dinxperlo

DINXPERLO (ANP) - Bij het blussen van de brand bij een afvalverwerker in het Gelderse Dinxperlo is in de nacht van maandag op dinsdag PFAS in het rioolwater terechtgekomen. Dat meldt de gemeente Aalten, waar het dorp onder valt. De brandweer heeft bluswater gebruikt uit de recreatieplas Het Blauwe Meer, waarvan in 2024 al bekend werd dat het besmet is met PFAS. Water uit dat meer is vermengd geraakt met het rioolwater.

12 uur geleden
220 jaar cel voor vijftien mannen voor aanslagen Sri Lanka

COLOMBO (ANP/AFP) - Het Hooggerechtshof van Sri Lanka heeft vijftien mannen tot 220 jaar celstraf veroordeeld. Zij waren direct betrokken bij de zelfmoordaanslagen in Sri Lanka op eerste paasdag in 2019. Hierbij kwamen 279 mensen om het leven, onder wie drie Nederlanders.

13 uur geleden
Wakker Dier vecht weigering reclame door NS aan bij rechter

UTRECHT (ANP) - Wakker Dier heeft een kort geding aangespannen tegen NS over een geweigerde reclamecampagne. De dierenrechtenorganisatie wilde op stations posters laten ophangen met daarop een koe, een varken, een kip en de vraag: "Zullen we eens een dagje niet 650.000 dieren eten?" Daarmee vraagt Wakker Dier aandacht voor haar jaarlijkse initiatief Eet Geen Dierendag. NS Stations wil de oproep echter niet laten zien.

16 uur geleden
Autoriteit kan ook kleinere overnames beoordelen door nieuwe wet

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) mag straks ook overnames en fusies van kleinere bedrijven gaan beoordelen. De Tweede Kamer stemde in met een wet die dat regelt, op initiatief van PRO-Kamerlid Julian Bushoff.

16 uur geleden
Siegfried Woldhek wint voor tweede keer Inktspotprijs

DEN HAAG (ANP) - Siegfried Woldhek heeft voor de tweede keer de Inktspotprijs voor beste politieke spotprent van het jaar gewonnen. De illustrator krijgt de onderscheiding voor zijn tekening van de Russische president Vladimir Poetin, die zijn Amerikaanse collega Donald Trump bespeelt als een contrabas.

16 uur geleden