Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Massadonor' Jonathan en tegenstanders moeten overleggen

'Massadonor' Jonathan en tegenstanders moeten overleggen

DEN HAAG (ANP) - 'Massadonor' Jonathan, de biologische vader van honderden kinderen, en tegenstanders van zijn YouTube-kanaal moeten met elkaar overleggen of ze niet precies kunnen afspreken wat hij niet meer via dat medium zal zeggen. Ze krijgen er tot zaterdag 8 februari de tijd voor. Dat heeft de rechter in Den Haag besloten in een kort geding dat de tegenstanders hadden aangespannen tegen de man die zich volgens hen "de ooievaar uit Den Haag" noemt, ondanks het feit dat hij zijn sperma al sinds 2023 niet meer mag verstrekken.

Een ouder die via een spermadonatie van Jonathan een kind heeft spande de zaak tegen hem aan om het kanaal te verbieden, omdat de donor daar lelijke dingen over ouders zegt en merkwaardige adviezen geeft, bijvoorbeeld over het eten van varkenshersenen, het gebruik van shampoo of het worden van een traditionele huisvrouw. Het zou allemaal een grote impact hebben op de donorkinderen, die nieuwsgierig zijn naar hun afkomst en daarom toch blijven kijken. De Stichting Donorkind heeft zich achter de eis geschaard.

De rechter liet merken moeite te hebben met de eis, het verbod van het kanaal, omdat dat haaks op de vrijheid van meningsuiting staat. "Ik kan niet van hem verlangen dat hij over alles zijn mond houdt." Mochten de eisers echter goede afspraken met Jonathan kunnen maken, dan kunnen die worden opgemaakt in een proces-verbaal. Dat kan dan ook voorzien in een boete voor de donor elke keer dat hij de afspraken schendt. De rechter verwacht dat de partijen hun "stinkende best" gaan doen.

Uitleg

Jonathan zegt dat hij de tegenpartij al tegemoet kwam door bepaalde filmpjes op "privé" te zetten. "Ik ben zeker weleens te ver gegaan, maar als je wereldwijd in de belangstelling staat word je emotioneel." Hij had met name behoefte om zich te uiten, omdat een Netflix-serie over hem niet zou deugen.

Zijn advocaat zegt dat hij met de kinderen het beste voor heeft en dat zijn uitingen op YouTube verkeerd worden uitgelegd: "Zodra hij het over voeding heeft, dan is dat een voedingsadvies. Waarom mag hij zoiets niet zeggen, alleen maar omdat hij donorkinderen heeft?"

Volgens de advocate van de eiser lijden kinderen erg onder de mededelingen van Jonathan. Ze las verklaringen voor van kinderen die de filmpjes eng of gevaarlijk vinden, niet prettig en verwarrend. Een kind zei inderdaad nieuwsgierig te zijn naar zijn biologische afkomst, maar zich nu af te vragen of het niet beter was geweest als hij van de hele Jonathan nooit zou hebben gehoord. Een moeder van een "bang" kind vertelde dat dat ook vreest op school met zijn vader en diens opvattingen gepest te worden.

Meer uit Binnenland

AIVD-baas waarschuwt voor AI als eigenstandige dreiging

DEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.

51 minuten geleden
Tussen december en februari vonnis over claim vaccinatieschade

LEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden bepaalt op zijn vroegst op 9 december, maar mogelijk pas eind februari, of de Staat en enkele anderen mensen hebben misleid bij de vaccinatie tegen het coronavirus. Een coronasceptische club, Recht OpRecht, zegt dat dit is gebeurd en heeft daarom een bodemprocedure aangespannen. Die diende donderdag.

3 uur geleden
Maximale rente van 2,5 procent op studieleningen niet haalbaar

DEN HAAG (ANP) - Oud-studenten gaan op de lange termijn toch meer dan 2,5 procent rente betalen over hun studielening. D66, VVD en CDA hadden een maximum opgeschreven in het coalitieakkoord, maar onderwijsminister Rianne Letschert constateert in een Kamerbrief dat de gereserveerde 40 miljoen euro per jaar niet genoeg is om de rente voldoende te drukken.

3 uur geleden
OM: moeder doodgestoken Nour (14) als enige verantwoordelijk

ROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.

3 uur geleden
Politie neemt drie ton illegaal vuurwerk in beslag in Lelystad

LELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.

4 uur geleden
NCSC: nog geen sprake van succesvol misbruik PHP-kwetsbaarheden

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."

6 uur geleden
Week cel en taakstraf voor vernielen politievoertuig in Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Zaandam is veroordeeld tot een week cel en dertig uur taakstraf voor het vernielen van een politievoertuig op maandag in de Amsterdamse wijk Floradorp, meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Eerder werd een 22-jarige Amsterdammer al veroordeeld voor vernielingen in Floradorp.

6 uur geleden