Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Massadonor' Jonathan en tegenstanders moeten overleggen

'Massadonor' Jonathan en tegenstanders moeten overleggen

DEN HAAG (ANP) - 'Massadonor' Jonathan, de biologische vader van honderden kinderen, en tegenstanders van zijn YouTube-kanaal moeten met elkaar overleggen of ze niet precies kunnen afspreken wat hij niet meer via dat medium zal zeggen. Ze krijgen er tot zaterdag 8 februari de tijd voor. Dat heeft de rechter in Den Haag besloten in een kort geding dat de tegenstanders hadden aangespannen tegen de man die zich volgens hen "de ooievaar uit Den Haag" noemt, ondanks het feit dat hij zijn sperma al sinds 2023 niet meer mag verstrekken.

Een ouder die via een spermadonatie van Jonathan een kind heeft spande de zaak tegen hem aan om het kanaal te verbieden, omdat de donor daar lelijke dingen over ouders zegt en merkwaardige adviezen geeft, bijvoorbeeld over het eten van varkenshersenen, het gebruik van shampoo of het worden van een traditionele huisvrouw. Het zou allemaal een grote impact hebben op de donorkinderen, die nieuwsgierig zijn naar hun afkomst en daarom toch blijven kijken. De Stichting Donorkind heeft zich achter de eis geschaard.

De rechter liet merken moeite te hebben met de eis, het verbod van het kanaal, omdat dat haaks op de vrijheid van meningsuiting staat. "Ik kan niet van hem verlangen dat hij over alles zijn mond houdt." Mochten de eisers echter goede afspraken met Jonathan kunnen maken, dan kunnen die worden opgemaakt in een proces-verbaal. Dat kan dan ook voorzien in een boete voor de donor elke keer dat hij de afspraken schendt. De rechter verwacht dat de partijen hun "stinkende best" gaan doen.

Uitleg

Jonathan zegt dat hij de tegenpartij al tegemoet kwam door bepaalde filmpjes op "privé" te zetten. "Ik ben zeker weleens te ver gegaan, maar als je wereldwijd in de belangstelling staat word je emotioneel." Hij had met name behoefte om zich te uiten, omdat een Netflix-serie over hem niet zou deugen.

Zijn advocaat zegt dat hij met de kinderen het beste voor heeft en dat zijn uitingen op YouTube verkeerd worden uitgelegd: "Zodra hij het over voeding heeft, dan is dat een voedingsadvies. Waarom mag hij zoiets niet zeggen, alleen maar omdat hij donorkinderen heeft?"

Volgens de advocate van de eiser lijden kinderen erg onder de mededelingen van Jonathan. Ze las verklaringen voor van kinderen die de filmpjes eng of gevaarlijk vinden, niet prettig en verwarrend. Een kind zei inderdaad nieuwsgierig te zijn naar zijn biologische afkomst, maar zich nu af te vragen of het niet beter was geweest als hij van de hele Jonathan nooit zou hebben gehoord. Een moeder van een "bang" kind vertelde dat dat ook vreest op school met zijn vader en diens opvattingen gepest te worden.

Meer uit Binnenland

Code geel om dichte mist in hele land

DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor dichte mist. Het weerinstituut heeft code geel afgegeven voor het hele land. Eerder gold dat alleen voor het noorden.

2 uur geleden
KNMI waarschuwt voor dichte mist in noorden van Nederland

DE BILT (ANP) - In grote delen van Nederland komt dichte mist voor, waarschuwt het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI). Deze mist kan "zeer plaatselijk en verraderlijk" zijn.

5 uur geleden
Ameland blijft even bereikbaar als nu, belooft minister

DEN HAAG (ANP) - De bereikbaarheid van Ameland gaat niet achteruit, ook al heeft het kabinet een kwart miljard euro weggehaald uit een pot voor de vaarverbinding van en naar het eiland. Dat beloofde minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in het debat over zijn begroting. "We blijven gewoon baggeren."

6 uur geleden
PO-Raad verbaasd over gewenst verbod op generatieve AI

DEN HAAG (ANP) - De koepelorganisatie voor het primair onderwijs (PO-Raad) snapt de zorgen van politici over generatieve AI voor leerlingen op basisscholen, maar is verrast door een Kamermeerderheid voor een totaalverbod. Volgens een woordvoerder komt de beslissing "uit de lucht vallen".

9 uur geleden
Boerenclubs ontevreden na gesprek over stikstofplannen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisaties LTO en NAJK zijn ontevreden over de verdere uitwerking van de stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen. Dat zeggen de voormannen na hun gesprek met de landbouwminister donderdagmiddag. "Op dit moment zien we onvoldoende beweging," zegt Gerben Boom namens de jonge boeren. LTO-voorman Ger Koopmans noemde het een "moeilijk" gesprek.

9 uur geleden
Nog zeker vijf gemeenten onder toezicht om te weinig asielopvang

DEN HAAG (ANP) - Zeker vijf gemeenten komen volgende week onder toezicht van de overheid te staan, omdat ze te weinig doen voor de opvang van asielzoekers. De gemeenten Best in Noord-Brabant, Dantumadiel in Friesland, Neder-Betuwe en West Betuwe in Gelderland en Roerdalen in Limburg hebben bekendgemaakt dat ze op de lijst staan. Asielminister Bart van den Brink brengt maandag het volledige overzicht naar buiten.

9 uur geleden
OM vervolgt zeven agenten voor dood van arrestant in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt zeven agenten voor hun rol tijdens de arrestatie van een 32-jarige man op vrijdag 9 juni 2023 in Rotterdam. De man overleed nadat hij werd getaserd en vervolgens langdurig in bedwang werd gehouden tijdens een aanhouding. De zaak tegen een achtste agent is geseponeerd, meldt het OM donderdag.

10 uur geleden