'Massadonor' Jonathan en tegenstanders moeten overleggen
DEN HAAG (ANP) - 'Massadonor' Jonathan, de biologische vader van honderden kinderen, en tegenstanders van zijn YouTube-kanaal moeten met elkaar overleggen of ze niet precies kunnen afspreken wat hij niet meer via dat medium zal zeggen. Ze krijgen er tot zaterdag 8 februari de tijd voor. Dat heeft de rechter in Den Haag besloten in een kort geding dat de tegenstanders hadden aangespannen tegen de man die zich volgens hen "de ooievaar uit Den Haag" noemt, ondanks het feit dat hij zijn sperma al sinds 2023 niet meer mag verstrekken.
Een ouder die via een spermadonatie van Jonathan een kind heeft spande de zaak tegen hem aan om het kanaal te verbieden, omdat de donor daar lelijke dingen over ouders zegt en merkwaardige adviezen geeft, bijvoorbeeld over het eten van varkenshersenen, het gebruik van shampoo of het worden van een traditionele huisvrouw. Het zou allemaal een grote impact hebben op de donorkinderen, die nieuwsgierig zijn naar hun afkomst en daarom toch blijven kijken. De Stichting Donorkind heeft zich achter de eis geschaard.
De rechter liet merken moeite te hebben met de eis, het verbod van het kanaal, omdat dat haaks op de vrijheid van meningsuiting staat. "Ik kan niet van hem verlangen dat hij over alles zijn mond houdt." Mochten de eisers echter goede afspraken met Jonathan kunnen maken, dan kunnen die worden opgemaakt in een proces-verbaal. Dat kan dan ook voorzien in een boete voor de donor elke keer dat hij de afspraken schendt. De rechter verwacht dat de partijen hun "stinkende best" gaan doen.
Uitleg
Jonathan zegt dat hij de tegenpartij al tegemoet kwam door bepaalde filmpjes op "privé" te zetten. "Ik ben zeker weleens te ver gegaan, maar als je wereldwijd in de belangstelling staat word je emotioneel." Hij had met name behoefte om zich te uiten, omdat een Netflix-serie over hem niet zou deugen.
Zijn advocaat zegt dat hij met de kinderen het beste voor heeft en dat zijn uitingen op YouTube verkeerd worden uitgelegd: "Zodra hij het over voeding heeft, dan is dat een voedingsadvies. Waarom mag hij zoiets niet zeggen, alleen maar omdat hij donorkinderen heeft?"
Volgens de advocate van de eiser lijden kinderen erg onder de mededelingen van Jonathan. Ze las verklaringen voor van kinderen die de filmpjes eng of gevaarlijk vinden, niet prettig en verwarrend. Een kind zei inderdaad nieuwsgierig te zijn naar zijn biologische afkomst, maar zich nu af te vragen of het niet beter was geweest als hij van de hele Jonathan nooit zou hebben gehoord. Een moeder van een "bang" kind vertelde dat dat ook vreest op school met zijn vader en diens opvattingen gepest te worden.
Meer uit Binnenland
VENLO (ANP) - De oorzaak van de brand begin augustus in het Limburgse natuurgebied Boschhuizerbergen blijft onduidelijk. Dat is de conclusie in een rapport van de brandweer Limburg-Noord en het Landelijk team Natuurbrandonderzoek dat donderdag werd gepresenteerd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgende week woensdag vindt een eerste gesprek plaats tussen het kabinet en de sociale partners, laat een woordvoerder van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) weten. Het gesprek is mogelijk geworden omdat het kabinet een miljardenbezuiniging op uitkeringen heeft geschrapt. Dat was een harde eis van de vakbonden.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het opschorten van de EU-begrotingssteun aan Sierra Leone heeft te maken met "technische redenen", zei Eurocommissaris Magnus Brunner (Binnenlandse Zaken) donderdag. Hij kon dat niet verder toelichten, omdat het niet zijn dossier is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer zijn het niet eens over een oplossing voor kleine spaarders in box 3. VVD, CDA, JA21, SGP en ChristenUnie willen extra belasting ophalen bij grootaandeelhouders, om te voorkomen dat mensen met een kleinere spaarpot volgend jaar en het jaar daarop vermogensbelasting moeten gaan betalen. Linkse oppositiepartij PRO wil dat de extra belasting in ieder geval wordt gehaald bij vermogenden en winst van bedrijven.
6 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De twee mannen die maandag zijn aangehouden in verband met het schietincident in Overasselt op 1 september blijven veertien dagen langer vastzitten. Dat heeft de rechtbank donderdag bepaald. De mannen van 24 en 25 jaar uit Amsterdam worden verdacht van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de Gelderse plaats.
6 uur geledenMÜNSTER (ANP) - Nederland en zijn bondgenoten moeten sabotageacties en andere 'hybride' aanvallen van Rusland beantwoorden door de steun aan Oekraïne op te schroeven, zegt premier Rob Jetten. Hij schaart zich achter de oproep van onder anderen NAVO-chef Mark Rutte om zulke aanvallen zo te vergelden.
7 uur geledenMÜNSTER (ANP) - Het onderwijs "hoeft niet te vrezen" dat het opdraait voor het schrappen van voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid, verzekert premier Rob Jetten. Zover gaat het volgens hem niet komen omdat "werkgevers en werknemers er samen uit gaan komen".
7 uur geleden