Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Massademonstraties in Bolivia na arrestatie ex-president

Massademonstraties in Bolivia na arrestatie ex-president

LA PAZ (ANP/AFP) - Tienduizenden Bolivianen zijn maandag de straat opgegaan om te demonstreren tegen de arrestatie van voormalig interimpresident Jeanine Añez. Ze wordt ervan beschuldigd een staatsgreep te hebben geleid tegen haar socialistische voorganger Evo Morales. Añez werd zaterdag gearresteerd op verdenking van opruiing, terrorisme en samenzwering. Zondag werd bekendgemaakt dat ze voorlopig vier maanden vast blijft zitten.

"Het was geen staatsgreep. Het was een fraude", stond op een spandoek van een van de demonstranten. Ondanks de gevaren van het coronavirus waren actievoerders massaal op de been in de hoofdstad La Paz en in de steden Cochabamba, Sucre, Trinidad en Santa Cruz.

In Santa Cruz, de economische hoofdstad van het land, kwamen ongeveer 40.000 mensen bijeen op het Christus de Verlosser-plein, waar in het verleden alleen rechtse demonstraties plaatsvonden.

Evo Morales

De regering van Peru meldde dat een van de voormalige ministers van Añez, Roxana Lizarraga, asiel heeft aangevraagd in het land. Na haar arrestatie tweette Añez zondag: "Ze sturen me vier maanden naar de gevangenis in afwachting van een proces over een 'staatsgreep' die nooit heeft plaatsgevonden."

De rechts georiënteerde Añez kwam in november 2019 aan de macht als waarnemend president na het vertrek van de socialistische president Evo Morales, die na veertien jaar aan het bewind na politieke onrust moest opstappen. Hij zou hebben geknoeid met de verkiezingsuitslag. Morales ging in Argentinië in ballingschap, maar keerde terug na de verkiezingen in november vorig jaar, toen zijn partijgenoot Luis Arce tot president werd gekozen.

Añez wordt verweten na het vertrek van Morales ongrondwettelijk te hebben gehandeld en in feite samen met haar medestanders een coup te hebben gepleegd. Dat zou zijn gebeurd op voorspraak van de strijdkrachten. Ook haar voormalige justitieminister, de chef van de politie en de voormalige bevelhebber van de strijdkrachten en anderen zijn in staat van beschuldiging gesteld.

Meer uit Buitenland

België blijft tegen gebruik bevroren tegoeden voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever heeft in het parlement herhaald dat België zonder keiharde garanties nooit akkoord kan gaan met de inzet van bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne. De Wever wil "stevige juridische garanties" en "contractueel vastgelegde risicodekking" door andere lidstaten en eventueel landen buiten de EU. Bronnen zeggen tegen het ANP dat de garanties die voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen eerder deze week heeft voorgesteld, onvoldoende zijn.

35 minuten geleden
Brand uitgebroken bij klimaattop in Belém, locatie ontruimd

BELÉM (ANP) - Op de locatie van de klimaattop COP30 in de Braziliaanse stad Belém is brand uitgebroken. Bezoekers moeten de locatie verlaten, meldt een verslaggever ter plaatse.

50 minuten geleden
Trump: oproep Democraten tot negeren orders is strafbaar met dood

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft geopperd dat een zestal Democraten de doodstraf kan krijgen voor oproepen aan het leger om orders te negeren. Hij reageert daarmee op een oproep van een groepje Democraten uit het Congres aan militairen om "onwettige bevelen" van de regering te weigeren.

1 uur geleden
VN-missie Libanon meldt ongeveer 10.000 schendingen van bestand

BEIROET (ANP) - Sinds het staakt-het-vuren tussen Hezbollah en Israël bijna een jaar geleden inging, is het bestand duizenden keren geschonden, meldt de VN-missie in Libanon (UNIFIL) op X. Het gaat om meer dan 7500 schendingen in de lucht en bijna 2500 schendingen op de grond.

2 uur geleden
Noorwegen begint op Pornhub campagne tegen kindermisbruik

OSLO (ANP/AFP) - De Noorse overheid is een campagne begonnen op de pornosite Pornhub om hulp te bieden aan gebruikers die mogelijk seksuele gedachten over kinderen hebben. Dat heeft een hoge ambtenaar gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Iedereen die op Pornhub zoekt naar termen als "tieners", "preteens" of "net legaal" krijgt een advertentie te zien met de vraag: "Heb je seksuele gedachten over kinderen?", waarbij de gebruiker een link krijgt naar gespecialiseerde ondersteuningswebsites.

2 uur geleden
VN-chef roept landen op tot compromissen nu slot COP30 nadert

BELÉM (ANP) - VN-chef António Guterres heeft alle onderhandelaars in de slotfase van de klimaattop op het hart gedrukt open te staan voor compromissen. "De wereld kijkt naar Belém", zei Guterres. Hij voegde eraan toe dat dit ook geldt voor gemeenschappen die "in de frontlinie" van klimaatverandering staan en bijvoorbeeld te maken hebben met overstromingen. "Zij hebben genoeg excuses gehoord en willen resultaten zien."

4 uur geleden
Media: Trump heeft vredesplan voor Oekraïne goedgekeurd

WASHINGTON/BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft deze week een plan van 28 punten goedgekeurd voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. Dat berichten media als CBS News en NBC News, die zich baseren op bronnen binnen de Amerikaanse regering. In Europa leefde juist de hoop dat het plan niet de instemming van Trump zou krijgen.

4 uur geleden