
Martin Bosma (PVV) gekozen tot nieuwe voorzitter Tweede Kamer
DEN HAAG (ANP) - PVV-Kamerlid Martin Bosma is gekozen tot de nieuwe voorzitter van de Tweede Kamer. Met 75 stemmen voor werd Bosma gekozen. Tegenkandidaat Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) kreeg 66 stemmen.
Er waren twee stemrondes voor Bosma nodig om de benodigde meerderheid achter zijn kandidatuur te krijgen. Er waren 148 van de 150 Kamerleden bij de stemming aanwezig. In de eerste ronde haalde Bosma 71 en Van de Lee 61 stemmen. Dertien stemmen werden uitgebracht op Kamerleden die zich niet hadden gekandideerd: tijdelijk Kamervoorzitter Roelien Kamminga (VVD) en Raymond de Roon (PVV). Drie stemmen waren ongeldig.
Na zijn verkiezing werd Bosma omhelsd door zijn partijleider Geert Wilders, die hem ook een bos bloemen overhandigde. De PVV-fractie ging staan en applaudisseerde voor Bosma. De fractie van GroenLinks-PvdA van Van der Lee bleef teleurgesteld zitten.
Neutraliteit
In de 'openbare sollicitatie' in de uren voorafgaand aan de stemming werd Martin Bosma strenger bevraagd dan zijn tegenkandidaat. Vooral linkse en progressieve Kamerleden vroegen zich af of Bosma wel een neutrale voorzitter kan zijn. De PVV heeft zich de afgelopen jaren namelijk vaak negatief uitgelaten over de rechterlijke macht en het parlement. Als Kamervoorzitter belooft de politicus neutraal te zijn. "Dat is onze traditie."
Bosma vindt dat de Tweede Kamer zich "veel sterker" moet maken. Dat het kabinet geregeld grote uitgaven doet zonder dat het parlement daar iets over te zeggen heeft, vindt hij bijvoorbeeld niet kunnen. Daarnaast wil hij de invloed van lobbyisten beperken. Het mag van Bosma best knallen bij debatten, zolang het maar netjes blijft. Een typering als 'extreemrechts' vindt hij niet kunnen. Maar Bosma ziet geen reden om in te grijpen als de Tweede Kamer een 'nepparlement' wordt genoemd, zoals zijn partijleider Geert Wilders ooit deed.
De zeer ervaren PVV'er (59) zit al 17 jaar in de Kamer en is een vertrouweling van Wilders en voert het woord over cultuur en media. Hij heeft lof gekregen van politici van links tot rechts over de soepele manier waarop hij als ondervoorzitter van de Kamer al jarenlang debatten leidt. Bij vorige voorzittersverkiezingen vond de meerderheid van het parlement het evenwel te ver gaan om de rechts-radicale politicus tot voorzitter te benoemen. Deze keer is de situatie anders, omdat de PVV de grote winnaar was bij de verkiezingen vorige maand en rechtse partijen een Kamermeerderheid hebben verkregen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Partijleider Joost Eerdmans (JA21) is in harde aanvaring gekomen met BBB-leider Caroline van der Plas vanwege het nieuwe pensioenstelsel. Van der Plas verweet hem geen inspraak te willen regelen voor pensioengerechtigden die zich willen uitspreken tegen het nieuwe stelsel. Het voorstel van Kamerlid Agnes Joseph, die van NSC overstapte naar de BBB, wilde daar de wet voor aanpassen. Volgens Van der Plas was de stem van Eerdmans doorslaggevend.
2 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten verwijt Joost Eerdmans van JA21 dat hij in Europa op de nee-stand staat. Hij zegt "nee tegen Europese samenwerking om ons veilig te houden", zei Jetten tijdens de tweede dag van de Algemene Politieke Beschouwingen. Eerdmans antwoordde dat hij wel degelijk voor meer samenwerking is, maar dat hij een Europees leger of gezamenlijke schulden niet ziet zitten.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het vervolg van de Algemene Politieke Beschouwingen hielden de overgebleven kleine partijen die woensdag niet aan de beurt kwamen zonder veel discussie hun betoog. Pas na drie kwartier stond het eerste Tweede Kamerlid bij de interruptiemicrofoon. BBB-leider Caroline van der Plas vroeg Mirjam Bikker van de ChristenUnie of ze landbouwonderwerpen ook niet meer wil behandelen voor de verkiezingen. Andere partijen willen dat, tot onvrede van BBB.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - VVD, D66 en JA21 kruipen in zeteltal naar elkaar toe in een nieuwe peiling van Ipsos I&O. De drie liberale partijen staan ongeveer op gelijke hoogte, nu de VVD is gezakt naar 14 virtuele zetels (nu 24 in de Kamer). De sociaalliberale D66 stijgt naar 13 zetels (nu 9) en het conservatief-liberale JA21 volgt met 12 zetels. De partij van de huidige eenling Joost Eerdmans blijft flink in de lift met weer 3 zetels erbij sinds begin september.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen vallen CDA-leider Henri Bontenbal aan omdat hij extra belastingen wil heffen bij burgers en bedrijven om de hogere defensie-uitgaven te betalen. Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA vreest voor een hogere btw op boodschappen en dat dit mensen met een kleine portemonnee zal raken. Bontenbal vindt het beter om voor de verkiezingen eerlijk te zijn hierover en de kiezer niet daarna te verrassen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zal wennen zijn voor NSC. Als lid van de coalitie lag de partij met nu nog negentien zetels veelvuldig onder vuur in de Kamer. Maar woensdag tijdens het debat over de begrotingsplannen voor volgend jaar kon NSC-leider Eddy van Hijum ongestoord zijn verhaal doen. Hij was de eerste fractievoorzitter die helemaal niet werd onderbroken.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB-leider Caroline van der Plas weigerde tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen in te gaan op kritische vragen van oppositiepartijen over Gaza. "Ik ga er geen Gazadebat van maken", reageerde ze toen Rob Jetten vroeg of ze harder stelling wilde nemen tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Daar namen de D66-leider en ook de Partij voor de Dieren, DENK en Volt geen genoegen mee.
15 uur geleden