Marokko versoepelt geleidelijk en plaatselijk coronamaatregelen
RABAT (ANP/AFP) - De Marokkaanse regering heeft bekendgemaakt dat de strenge lockdown in het land vanaf vanavond geleidelijk en niet overal tegelijk worden versoepeld. De noodtoestand die 20 maart is uitgeroepen om de verspreiding van het nieuwe coronavirus tegen te gaan, blijft in beginsel nog een maand, tot de avond van 10 juli, van kracht. Maar in een deel van het land, dat als 'zone 1' is bestempeld, wordt meteen begonnen met de versoepeling van de opgelegde beperkingen.
Daar vallen echter onder meer de steden Casablanca, Fès, Marrakesh, Rabat en Tanger niet onder. Die liggen volgens Marokkaanse media in 'zone 2', waar strenge beperkingen van kracht blijven. Over een week wordt bekeken of er meer versoepeld wordt. In zone 1 worden de meeste activiteiten weer hervat en het openbaar vervoer functioneert weer voor de helft van het normale aantal reizigers. Mensen hoeven in zone 1 geen dringende redenen en speciale toestemming van de plaatselijke autoriteiten meer te hebben om op pad te gaan. Maar de bewegingsvrijheid blijft beperkt tot verplaatsingen in de provincie waar men woont.
Premier Saad Eddine al-Othmani licht later op woensdag in het parlement het tempo van de afbouw van coronamaatregelen toe. Eind mei zijn er al versoepelingen afgekondigd, maar die hebben het economische leven slechts in geringe mate weer op gang gebracht. Dat moet nu veranderen, maar de economische hoofdstad van het land, Casablanca ligt nog in zone 2.
Ook zijn tot dusver naar schatting slechts ruim duizend Marokkanen teruggekeerd die door de coronamaatregelen in het buitenland vast kwamen te zitten, vrijwel allemaal in Spaanse enclaves aan de Middellandse Zee of in Algerije. Tienduizenden Marokkanen kunnen al sinds maart niet naar huis. Minister van Buitenlandse Zaken Nasser Bourita heeft dinsdagavond aangekondigd dat hij binnen 48 uur werk gaat maken van de terugkeer van de rest, om te beginnen vanuit Spanje en dan vanuit Turkije, Frankrijk, de Golfstaten en Afrika.
Meer uit Buitenland
METZ (ANP/AFP) - Paus Leo heeft zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk afgerond. Een AFP-verslaggever ter plaatse meldt dat de religieus leider een uitgeleide kreeg van president Emmanuel Macron op de luchthaven van Metz, waarna hij vertrok richting Rome. Het was het eerste bezoek van de kerkelijk leider aan het land in bijna twee decennia.
29 minuten geledenBAIDOA (ANP/DPA) - Zeker 23 mensen zijn gedood bij een gewapend conflict tussen het Somalische staatsleger en milities gelieerd aan een voormalig regionaal leider. Dat meldt persbureau dpa op gezag van een Somalische parlementariër. De onlusten, die meer dan vijf uur aanhielden, vonden plaats in de zuidwestelijke stad Baidoa.
31 minuten geledenSAUMOS (ANP/AFP/RTR) - De grootste natuurbrand in Frankrijk sinds 1949 is na twee maanden geblust, melden autoriteiten. De brand brak in juli uit vlakbij het dorp Saumos in de regio Gironde.
35 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De autoriteiten hebben maandag 164 arrestaties verricht bij demonstraties door scholieren op middelbare scholen in Frankrijk. De demonstraties vonden plaats op 180 scholen. Hierbij raakten twaalf leden van de veiligheidsdiensten, twaalf scholieren en drie schoolmedewerkers gewond.
1 uur geledenDOROHUSK (ANP/AFP) - Een grenspost aan de Pools-Oekraïense grens is beschadigd geraakt door een Russische droneaanval. Dat melden de Oekraïense autoriteiten. Eerder meldde het Poolse operationeel commando al dat aan de oostgrens de luchtmacht was ingeschakeld vanwege aanvallen op Oekraïne. Het vliegverkeer op de luchthavens van Lublin en Rzeszów werd daarom preventief opgeschort, om de luchtmacht bewegingsruimte te verschaffen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Door migratiedeals aan te gaan met andere landen zorgen de VS ervoor dat migranten worden onderworpen aan mensenrechtenschendingen, waarschuwen VN-experts. Uitgezette migranten lopen onder meer risico op marteling en vervolging.
3 uur geledenALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.
3 uur geleden