
Marokko normaliseert relatie met Israël
WASHINGTON/RABAT (ANP/RTR/AFP) - Marokko en Israël knopen volledige diplomatieke relaties aan. Marokko en Israël hebben dat bevestigd nadat de Amerikaanse president Donald Trump de stap op Twitter had aangekondigd. De VS zullen de soevereiniteit van Marokko over de Westelijke Sahara erkennen, voegde hij eraan toe.
De Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Bahrein en Soedan gingen eerder dit jaar al diplomatieke relaties aan met Israël als uitvloeisel van een Amerikaans vredesplan voor het Midden-Oosten. "Weer een HISTORISCHE doorbraak vandaag", aldus Trump.
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de Marokkaanse regering verwelkomden de normalisering van de relatie. Netanyahu sprak van "opnieuw een groot licht van vrede". Beide landen zullen hun kantoren in Rabat en Tel Aviv heropenen met het oog op de opening van ambassades. Ook worden Israëlische (toeristen)vluchten toegelaten, bevestigde Marokko. Verder komen er binnenkort directe vluchten van Marokko naar Israël en gaan Israëlische en Marokkaanse bedrijven samenwerken.
Autonomie
Witte Huis-adviseur Jared Kushner, de schoonzoon van Trump, zei dat het onvermijdelijk is dat ook Saudi-Arabië uiteindelijk de relatie met Israël normaliseert.
Marokko erkende de Verenigde Staten in 1777, dus het is passend dat de VS de soevereiniteit van dat land over de Westelijke Sahara erkennen, aldus Trump. Een onafhankelijke Sahrawi-staat is volgens hem niet realistisch. Autonomie zou het hoogst haalbare zijn. Marokko heeft daarvoor eerder een voorstel gedaan.
Wapenstilstand
Marokko lijfde de Westelijke Sahara, een voormalige Spaanse kolonie, in de jaren zeventig in. Dat leidde tot een gewapend conflict met Polisario, dat een eigen staat wil vormen voor de Sahrawi's. Sinds 1991 is er een door de Verenigde Naties bereikte wapenstilstand van kracht tussen Polisario en Marokko, waarop de VN-macht MINURSO toezicht houdt. Onlangs waren er weer schermutselingen in de woestijn.
De Marokkaanse koning Mohammed VI toonde zich zeer ingenomen met de Amerikaanse stap. Polisario betreurde die. De VN lieten weten dat er niets verandert aan de status van het omstreden gebied.
De koning heeft in een telefoongesprek met de Palestijnse president Abbas gezegd achter een tweestatenoplossing te blijven staan.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - In de sarcofaag van Tsjernobyl, de constructie die de radioactieve straling uit de oude reactor moet tegenhouden, smeulen nog steeds kleine brandjes na de droneaanval van vrijdag. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) meldt dit.
1 uur geledenUPPSALA (ANP/AFP) - Een sneeuwstorm heeft in het oosten van Zweden tot grote ongelukken geleid met tientallen voertuigen en meer dan honderd gewonden die naar het ziekenhuis moesten. Het werd daardoor zo druk in de ziekenhuizen dat er enige tijd noodmaatregelen werden afgekondigd.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is aangekomen in Israël voor zijn eerste reis naar het Midden-Oosten. Naast Israël gaat hij ook naar Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.
3 uur geledenVATICAANSTAD/ROME (ANP/AFP) - De 88-jarige paus Franciscus die in een ziekenhuis in Rome is opgenomen met bronchitis moet volgens het Vaticaan absolute rust houden.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De aanslag met een auto in München van donderdag heeft aan zeker twee mensen het leven gekost. De Beierse politie meldde zaterdagmiddag dat een kind van twee was overleden, en berichtte korte tijd later dat ook haar 37-jarige moeder aan haar verwondingen was bezweken.
6 uur geledenWASHINGTON/MÜNCHEN (ANP/RTR) - De VS hebben Europese regeringen gevraagd wat ze precies kunnen bijdragen aan veiligheidsgaranties voor Oekraïne. Washington heeft een document met vragen voorgelegd aan Europese bondgenoten, zoals de vraag hoeveel troepen er beschikbaar kunnen komen voor een eventuele Europese vredesmacht in Oekraïne.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Europese landen worden niet betrokken bij de gesprekken die de Verenigde Staten willen voeren met Rusland en Oekraïne over vrede. De Amerikaanse gezant voor Oekraïne en Rusland Keith Kellogg heeft dat gezegd tijdens de grote veiligheidsconferentie in München, melden The Guardian en CNBC.
6 uur geleden