Marokko normaliseert relatie met Israël
WASHINGTON/RABAT (ANP/RTR/AFP) - Marokko en Israël knopen volledige diplomatieke relaties aan. Marokko en Israël hebben dat bevestigd nadat de Amerikaanse president Donald Trump de stap op Twitter had aangekondigd. De VS zullen de soevereiniteit van Marokko over de Westelijke Sahara erkennen, voegde hij eraan toe.
De Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Bahrein en Soedan gingen eerder dit jaar al diplomatieke relaties aan met Israël als uitvloeisel van een Amerikaans vredesplan voor het Midden-Oosten. "Weer een HISTORISCHE doorbraak vandaag", aldus Trump.
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de Marokkaanse regering verwelkomden de normalisering van de relatie. Netanyahu sprak van "opnieuw een groot licht van vrede". Beide landen zullen hun kantoren in Rabat en Tel Aviv heropenen met het oog op de opening van ambassades. Ook worden Israëlische (toeristen)vluchten toegelaten, bevestigde Marokko. Verder komen er binnenkort directe vluchten van Marokko naar Israël en gaan Israëlische en Marokkaanse bedrijven samenwerken.
Autonomie
Witte Huis-adviseur Jared Kushner, de schoonzoon van Trump, zei dat het onvermijdelijk is dat ook Saudi-Arabië uiteindelijk de relatie met Israël normaliseert.
Marokko erkende de Verenigde Staten in 1777, dus het is passend dat de VS de soevereiniteit van dat land over de Westelijke Sahara erkennen, aldus Trump. Een onafhankelijke Sahrawi-staat is volgens hem niet realistisch. Autonomie zou het hoogst haalbare zijn. Marokko heeft daarvoor eerder een voorstel gedaan.
Wapenstilstand
Marokko lijfde de Westelijke Sahara, een voormalige Spaanse kolonie, in de jaren zeventig in. Dat leidde tot een gewapend conflict met Polisario, dat een eigen staat wil vormen voor de Sahrawi's. Sinds 1991 is er een door de Verenigde Naties bereikte wapenstilstand van kracht tussen Polisario en Marokko, waarop de VN-macht MINURSO toezicht houdt. Onlangs waren er weer schermutselingen in de woestijn.
De Marokkaanse koning Mohammed VI toonde zich zeer ingenomen met de Amerikaanse stap. Polisario betreurde die. De VN lieten weten dat er niets verandert aan de status van het omstreden gebied.
De koning heeft in een telefoongesprek met de Palestijnse president Abbas gezegd achter een tweestatenoplossing te blijven staan.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De door de VS gevangen genomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw zeggen onschuldig te zijn aan het samenspannen om Amerikaanse gevangenen te martelen. Deze nieuwe aanklacht werd recent toegevoegd aan een lopende strafzaak tegen Maduro.
1 uur geledenADEN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben een raketaanval uitgevoerd op het presidentiële Al-Maashiq-paleis in Aden, dat dient als hoofdkwartier van de internationaal erkende overheid van Jemen. Volgens persbureau AFP zouden hierbij zeker vier doden zijn gevallen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis, Katie Zacharia, is volgens The Wall Street Journal nooit geslaagd voor het zogenoemde bar-examen in de VS. Toen president Donald Trump Zacharia aankondigde, noemde hij haar een advocaat. Sindsdien is twijfel ontstaan over of ze wel de juiste diploma's heeft.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De omstreden executie van Nidal Malik Hasan op 3 december wordt niet live uitgezonden. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De publieke executie werd vorige week door defensieminister Pete Hegseth aangekondigd. Dat leidde tot veel internationale kritiek. Trump zegt dat hij denkt dat het livestreamen een sterk afschrikmiddel zou zijn, maar "veel goede mensen zouden hem liever niet zien sterven".
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Het Zweedse parlement heeft niet ingestemd met de benoeming van de partijleider van de sociaaldemocraten, Magdalena Andersson, tot premier. Haar linkse blok won de verkiezingen vorige maand, maar het is nog niet gelukt om een coalitie te vormen.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - Het dodental door de overstromingen in Istanbul is opgelopen tot drie. Reddingswerkers zijn nog op zoek naar vier vermisten.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Tientallen scholieren zijn in Pakistan om het leven gekomen door het instorten van een schooldak. De autoriteiten maken melding van 35 doden en meer dan 50 gewonden.
6 uur geleden