Marokko beperkt export van tomaten
RABAT (ANP/BLOOMBERG) - Marokko beperkt de export van tomaten. Daarmee wil het Noord-Afrikaanse land zorgen dat er genoeg aanvoer is voor de eigen markt en dat de prijzen omlaag gaan richting de islamitische vastenmaand ramadan. Maar de maatregel zorgt voor verdere problemen in Europa. Onder meer in het Verenigd Koninkrijk is de verkoop van tomaten al beperkt.
Droogte, kou insecten en hoge kosten voor zaken als kunstmest hebben de afgelopen tijd gezorgd voor een lagere tomatenoogst in Marokko. Dat land is de op drie na grootste producent van tomaten. Maar ook veel komkommers, courgettes, aubergines en paprika's worden in Marokko verbouwd.
Daar komt bij dat Noord-Europese landen zelf minder groenten als tomaten en paprika's produceren. Dat gebeurt normaal gesproken in kassen, maar door de hoge gasprijzen is dat te duur en is de oogst ook hier kleiner.
Tekorten
De mindere oogst leidt in verschillende Europese landen tot hogere prijzen, maar vooral in het Verenigd Koninkrijk zijn er ook tekorten. Verschillende supermarkten legden klanten al limieten op hoeveel ze mogen kopen van verschillende groenten.
Een van de oorzaken van die grotere problemen is de Brexit. Europese voedselleveranciers zien dat veel vrachtwagens die naar het Verenigd Koninkrijk gaan met verse groenten leeg terugkomen als gevolg van de extra douaneregels die na het Britse vertrek uit de Europese Unie gelden. "Dat is niet winstgevend", aldus Philippe Binard van Freshfel, de Europese vereniging voor verse groente en fruit. "Bedrijven zijn bang voor controles als ze Britse goederen mee terug naar de EU nemen. Niemand wil het risico lopen op vertragingen bij de douane."
Ook in Ierland en Denemarken zijn er lege schappen. De Zweedse supermarktketen ICA zegt ook moeite te hebben om voldoende groente en fruit in te kopen. In Nederland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje zijn er geen noemenswaardige problemen, meldt Freshfel.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Deense premier Mette Frederiksen geeft geen details over een akkoord met de Verenigde Staten over Groenland totdat dit daadwerkelijk ondertekend is. Tegen de Deense omroep TV 2 zei Frederiksen ook dat zij en de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen geen deal zouden ondertekenen "als die niet goed is voor Groenland".
24 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De opkomst bij de regionale verkiezingen in Berlijn lijkt hoger te liggen dan bij de vorige stembusgang, zo blijkt uit cijfers halverwege de dag. Duitsers stemmen deze zondag in twee deelstaatverkiezingen - in Berlijn en Mecklenburg-Voor-Pommeren - die gevolgen kunnen hebben voor de politieke toekomst van bondskanselier Friedrich Merz.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland meldt dat er de afgelopen dagen grootschalige cyberaanvallen zijn uitgevoerd, gericht op de parlementsverkiezingen in het land. Verkiezingsinfrastructuur kreeg te maken met meer dan duizend zogenoemde DDoS-aanvalsgolven.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië wil gezichtsbedekking op scholen verbieden en het aantal buitenlandse scholieren per klas beperken. Dat zei de Italiaanse premier Giorgia Meloni op een bijeenkomst van de jongerentak van haar uiterst conservatieve partij Fratelli d'Italia.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Chileense oud-president Michelle Bachelet (74) heeft zich teruggetrokken uit de verkiezing voor het voorzitterschap van de Verenigde Naties. Zij maakte haar besluit bekend op Instagram.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat zijn beoogde triomfboog ook een uitvalsbasis wordt voor scherpschutters en drones. Het bouwwerk moet als "militair complex" dienst kunnen doen, schrijft de president op sociale media. Hij zegt dat op aandringen van de krijgsmacht te hebben besloten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron is afgereisd naar Saint-Pierre en Miquelon, dat voor de kust van Canada ligt. Hij bezoekt het Franse gebied enkele weken nadat de Amerikaanse president Donald Trump online een afbeelding had gedeeld waarop de eilanden en de rest van Noord-Amerika tot de Verenigde Staten behoorden.
3 uur geleden