Marktwaakhond VS gaat AI-investeringen techgiganten onderzoeken
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse markttoezichthouder FTC heeft donderdag een onderzoek aangekondigd naar de investeringen en samenwerkingen van grote techbedrijven op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). De waakhond heeft onder meer Google-moeder Alphabet, Amazon en Microsoft bevolen om informatie te verstrekken.
"De geschiedenis toont aan dat nieuwe technologieën nieuwe markten en gezonde concurrentie kunnen creëren", stelt FTC-voorzitter Lina Khan in een verklaring op de website van de toezichthouder. "Ons onderzoek zal licht werpen op de vraag of investeringen en samenwerkingsverbanden die worden nagestreefd door dominante bedrijven de innovatie dreigen te verstoren en de eerlijke concurrentie dreigen te ondermijnen."
Het onderzoek richt zich volgens de FTC op samenwerkingsverbanden en investeringen van de bedrijven met aanbieders van AI-toepassingen. Daarmee wil de marktwaakhond beter inzicht krijgen in de relaties en concurrentie tussen deze bedrijven. Naast Alphabet, Microsoft en Amazon hebben ook AI-bedrijven OpenAI en Anthropic een dwangbevel ontvangen. De aangeschreven bedrijven krijgen 45 dagen de tijd om te reageren.
Trainingsmodel
Persbureau Bloomberg meldde in december al dat de FTC een verkennend onderzoek uitvoerde naar de investeringen van Microsoft in OpenAI, het bedrijf achter chatbot ChatGPT. Het techconcern investeert al jaren in het AI-bedrijf, in totaal al voor zo'n 13 miljard dollar. Microsoft heeft 49 procent van de aandelen in OpenAI in handen. Ook de Britse mededingingsautoriteit CMA is vorig jaar een onderzoek gestart naar de samenwerking tussen de twee bedrijven.
Webwinkelconcern Amazon investeerde op zijn beurt vorig jaar 4 miljard dollar in Anthropic, dat werkt aan chatbot Claude. Ook wil het bedrijf miljoenen investeren in een trainingsmodel voor AI dat vergelijkbare modellen van OpenAI en Alphabet achter zich moet laten, kondigde Amazon in november aan.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aanbieder van communicatiesoftware Bird trekt het voorstel om branchegenoot CM.com over te nemen in. Dat meldt Bird zondag. Het Amsterdamse softwarebedrijf deed 5 november een overnamebod met een totale waarde van 165,8 miljoen euro in contanten.
8 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Griekse boeren zijn zondag slaags geraakt met de politie tijdens protesten in delen van het Zuidoost-Europese land. Ze zijn boos over de vertraagde uitbetaling van Europese subsidies, veroorzaakt door onderzoeken naar een groot corruptieschandaal in Griekenland.
9 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieproducerende landen die zijn verenigd in oliekartel OPEC+ gaan in het eerste kwartaal van volgend jaar niet nog meer olie oppompen. Dat hebben ze zondag besloten op een vergadering. Dat betekent dat de landen afzien van hun eerdere patroon om de olieproductie telkens wat verder op te voeren, waarmee ze de prijzen aan de pomp in Nederland potentieel iets drukten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Hassett zou graag dienen als de volgende voorzitter van de Federal Reserve, als hij door president Donald Trump wordt gekozen. Dat heeft Hassett, economisch adviseur van het Witte Huis, zondag laten weten voor de camera van Fox News. Hassett wordt sinds kort gezien als de belangrijkste kandidaat om Jerome Powell op te volgen, wiens termijn volgend jaar afloopt.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De versleutelde berichtendienst Signal is blij dat de verplichting voor techbedrijven om chatgesprekken te scannen op mogelijke kinderporno uit het Europese wetsvoorstel is geschrapt dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Dat heeft Signal-topvrouw Meredith Whittaker gezegd in tv-programma Buitenhof.
13 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse minister van Financiën Rachel Reeves heeft zondag ontkend dat ze het Britse publiek had misleid door te liegen over de staat van de Britse overheidsfinanciën. Op nieuwszender Sky News sprak ze de beschuldigingen vanuit de Britse oppositie, die al op haar aftreden aandrong, tegen.
14 uur geleden