Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marktwaakhond VS gaat AI-investeringen techgiganten onderzoeken

Marktwaakhond VS gaat AI-investeringen techgiganten onderzoeken

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse markttoezichthouder FTC heeft donderdag een onderzoek aangekondigd naar de investeringen en samenwerkingen van grote techbedrijven op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). De waakhond heeft onder meer Google-moeder Alphabet, Amazon en Microsoft bevolen om informatie te verstrekken.

"De geschiedenis toont aan dat nieuwe technologieƫn nieuwe markten en gezonde concurrentie kunnen creƫren", stelt FTC-voorzitter Lina Khan in een verklaring op de website van de toezichthouder. "Ons onderzoek zal licht werpen op de vraag of investeringen en samenwerkingsverbanden die worden nagestreefd door dominante bedrijven de innovatie dreigen te verstoren en de eerlijke concurrentie dreigen te ondermijnen."

Het onderzoek richt zich volgens de FTC op samenwerkingsverbanden en investeringen van de bedrijven met aanbieders van AI-toepassingen. Daarmee wil de marktwaakhond beter inzicht krijgen in de relaties en concurrentie tussen deze bedrijven. Naast Alphabet, Microsoft en Amazon hebben ook AI-bedrijven OpenAI en Anthropic een dwangbevel ontvangen. De aangeschreven bedrijven krijgen 45 dagen de tijd om te reageren.

Trainingsmodel

Persbureau Bloomberg meldde in december al dat de FTC een verkennend onderzoek uitvoerde naar de investeringen van Microsoft in OpenAI, het bedrijf achter chatbot ChatGPT. Het techconcern investeert al jaren in het AI-bedrijf, in totaal al voor zo'n 13 miljard dollar. Microsoft heeft 49 procent van de aandelen in OpenAI in handen. Ook de Britse mededingingsautoriteit CMA is vorig jaar een onderzoek gestart naar de samenwerking tussen de twee bedrijven.

Webwinkelconcern Amazon investeerde op zijn beurt vorig jaar 4 miljard dollar in Anthropic, dat werkt aan chatbot Claude. Ook wil het bedrijf miljoenen investeren in een trainingsmodel voor AI dat vergelijkbare modellen van OpenAI en Alphabet achter zich moet laten, kondigde Amazon in november aan.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit hoger door hoop op nieuwe renteverlaging Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de verliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg vooral steun van hernieuwde hoop dat de Amerikaanse centrale bank de rente verder gaat verlagen om de economie te stimuleren. Ook werden de zorgen over de grote AI-investeringen en de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven even aan de kant geschoven.

6 uur geleden
Luxebedrijf LVMH steekt miljoenen in verlieslijdende Le Parisien

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, moederbedrijf van onder meer Louis Vuitton en Christian Dior, investeert tot 150 miljoen euro in de verlieslijdende krant Le Parisien. LVMH is eigenaar van Le Parisien en bezit bijvoorbeeld ook zakenkrant Les Echos en weekblad Paris Match.

7 uur geleden
KLM en bonden sluiten cao-akkoord voor grondpersoneel

SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft met de vakbonden een nieuw cao-akkoord voor grondmedewerkers van de luchtvaartmaatschappij gesloten. Eind vorige maand werd al een principeovereenkomst gesloten met FNV en CNV, die nu is goedgekeurd door de leden. Volgens KLM wordt het akkoord breed gedragen, ook door de bonden De Unie, NVLT en VKP.

10 uur geleden
Verlies voor Amsterdamse AEX-index, chipfondsen fors lager

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 6,3 procent door zorgen bij beleggers over de enorme investeringen in AI en de sterk gestegen waarderingen van techfondsen.

10 uur geleden
Stop op datacenters Amsterdam bespaart Liander 125 miljoen

AMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de gemeente Amsterdam om geen grote nieuwe datacenters toe te staan in de gemeente, betekent dat Liander drie elektriciteitsstations minder hoeft te bouwen. Hiermee bespaart de netbeheerder zo'n 125 miljoen euro, meldde de gemeente Amsterdam vrijdagmiddag op basis van een nieuwe doorrekening. Ook TenneT hoeft volgens deze doorrekening twee stations minder te bouwen.

10 uur geleden
Werknemers kledingketen Zara willen protesteren op Black Friday

MADRID (ANP/RTR) - Werknemers van kledingketen Zara zijn van plan om in meerdere Europese landen te protesteren op Black Friday. Ze willen dat er weer een regeling komt voor het delen van winsten met het personeel van het Spaanse moederbedrijf Inditex.

11 uur geleden
Motor achter economische groei verzwakt, constateert CPB

DEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.

12 uur geleden