
Marktprijs Amerikaanse olie zakt in de min
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De marktprijs van een vat Amerikaanse olie is maandag negatief geworden als gevolg van de coronacrisis. Dat betekent dat olieconcerns handelaren betalen om olie af te nemen, om te voorkomen dat de olieproductie in bepaalde velden moet worden stilgelegd. Het is voor het eerst dat de Amerikaanse olieprijs in de min zakt.
De aanhoudende daling van de olieprijs wordt vooral veroorzaakt doordat de vraag naar olie flink is gekelderd. Bij de prijzen op de oliemarkt zijn zogeheten termijncontracten leidend. Momenteel richt de handel zich op termijncontracten voor de levering van olie in de maand mei. Maar naar olie is vrijwel geen vraag meer omdat veel economieën wereldwijd voor een groot deel platliggen. Later deze week richt de handel zich op contracten voor de maand juni. Dan zal de prijs waarschijnlijk weer stijgen.
Het omslagmoment naar een negatieve prijs was even na 20.00 uur (Nederlandse tijd) en daarna ging het prijsniveau hard verder omlaag. Door de prijsval was een vat Amerikaanse olie van 159 liter even na 20.30 uur bijvoorbeeld nog maar min 28,00 dollar waard, wat neerkomt op een daling op dagbasis van meer dan 250 procent. Ook de prijs van een vat Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, ging maandag omlaag, maar wel beduidend minder hard. Die graadmeter zakte met ruim 9 procent tot 25,54 dollar.
Prijzenoorlog
Onlangs zorgde een prijzenoorlog tussen Saudi-Arabië en Rusland op de oliemarkt al voor veel meer aanbod van de brandstof. Oliekartel OPEC, Rusland en andere olieproducerende landen kwamen eerder deze maand overeen de productie met bijna 10 miljoen vaten per dag te verlagen om zo de prijzen op te krikken. Maar dat heeft nog weinig effect gehad.
Of de jongste prijsval gevolgen gaat hebben voor de benzineprijs aan de pomp in Nederland is moeilijk in te schatten. Tanken is in Nederland de laatste tijd al een stuk goedkoper geworden. Paul van Selms, benzine-expert bij consumentencollectief United Consumers, constateerde eerder deze maand al dat de benzineprijs hier een bodem bereikt zou hebben. Toen was het al mogelijk om bij een sommige pompen Euro 95-benzine voor 1,35 euro per liter te tanken. Volgens prijsvergelijker brandstof-zoeker.nl is de prijs bij de goedkoopste Nederlandse tankstations nog steeds rond dat niveau. De Nederlandse benzineprijs bestaat voor een groot deel uit accijns. Dat is een vaste heffing die door de overheid is vastgesteld.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine plussen geopend na de koersverliezen een dag eerder. Op dinsdag werd het sentiment onder beleggers op Wall Street enigszins gedrukt door een toespraak van de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell. Hij verklaarde onder meer dat aandelen hoog gewaardeerd lijken te zijn. AI-chipconcern Nvidia behoorde tot de winnaars na de koersdaling van een dag eerder.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft meer details gegeven over de financiële hulp die ze wil bieden aan Argentinië, dat kampt met onrust op de markten. Minister van Financiën Scott Bessent heeft onder andere gesproken over een zogeheten swapline van 20 miljard dollar met de Argentijnse centrale bank. Dat is een afspraak waarbij Amerikaanse dollars worden geruild voor Argentijnse peso's, wat de Argentijnen de mogelijkheid geeft de eigen munt te stutten.
1 uur geledenBILLUND (ANP/RTR) - LEGO koopt 29 indoorpretparken rond de speelgoedblokjes van attractieparkexploitant Merlin Entertainments, het concern dat ook achter onder meer Legoland en Madame Tussauds zit. Met de deal is 200 miljoen pond gemoeid, ongeveer 229 miljoen euro.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Netbeheerder TenneT blijft als het aan minister Eelco Heinen (Financiën) ligt volledig in overheidshanden, ook nu de Duitse tak deels in private handen komt. "Het gaat om kritieke infrastructuur", aldus de VVD-bewindsman, die woensdag bekendmaakte dat TenneT Duitsland voor bijna de helft wordt verkocht aan drie investeerders die daarvoor 9,5 miljard euro op tafel leggen.
3 uur geledenEGMOND AAN ZEE (ANP) - Een drijvend zonnepark dat sinds augustus op de Noordzee ligt, moet worden weggesleept. In korte tijd is al twee keer brand geweest op het zonnepark en de ontwikkelaar wil het probleem onderzoeken en oplossen. Dit bevestigt een woordvoerster van Eneco na berichtgeving door NH Nieuws. De energieleverancier is samen met Shell de uitbater van het windpark waarin het zonnepark ligt, Hollandse Kust Noord.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Cybercriminelen slaan vaker toe bij kleinere bedrijven omdat grote bedrijven steeds beter beveiligd worden tegen cyberaanvallen, waardoor ze een moeilijker doelwit worden. Dat meldt de Duitse verzekeraar Allianz. Ook breiden cybercriminelen hun activiteiten steeds verder uit buiten de Verenigde Staten en Europa naar bedrijven in Latijns-Amerika en Azië, aldus Allianz.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag licht lager geopend in navolging van de verliezen op Wall Street een dag eerder. Beleggers in Europa reageren op een toespraak van de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell. Hij zei dat er nog altijd een risico bestaat dat een te sterke verlaging van de rente de inflatie in de Verenigde Staten te veel aanjaagt.
8 uur geleden