Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marktonderzoeker: overwaarde woning gemiddeld 175.000 euro

Marktonderzoeker: overwaarde woning gemiddeld 175.000 euro

DELFT (ANP) - De daling van de huizenprijzen deert de Nederlandse woningbezitter over het algemeen nog niet. Een koopwoning in Nederland heeft namelijk gemiddeld 175.000 euro overwaarde, berekende marktonderzoeker Calcasa. Volgens de onderzoekers heeft de woningmarkt daarmee nog voldoende "vet op de botten" om een eventuele verdere prijsdaling het hoofd te bieden.

Volgens Calcasa telt Nederland momenteel zo'n 8,1 miljoen woningen. Die zijn goed voor een totale woningwaarde van ruim 3 biljoen euro. Bij de berekening van de overwaarde keek Calcasa naar bestaande koopwoningen die van eigenaar wisselden sinds 1 januari 1993. Dit zijn in totaal circa 3 miljoen woningen, met een totale waarde van ruim 1,2 biljoen euro en een gemiddelde woningwaarde van 445.000 euro. Vergeleken met de aankoopprijs komt dit neer op gemiddeld 175.000 euro overwaarde per woning, aldus de onderzoekers.

Calcasa benadrukt dat de daadwerkelijke overwaarde voor veel woningen hoger ligt. Dat komt onder andere doordat de hypotheekfinanciering ook minder dan 100 procent van de aankoopprijs kan zijn en er tussentijdse hypotheekaflossingen gedaan worden.

In plaatsen met een groot aandeel miljoenenwoningen, zoals Aerdenhout, Bloemendaal en Blaricum, is de overwaarde gemiddeld het hoogst. Daar gaat het om enkele tonnen. Huizenbezitters in Kerkrade en Sittard moeten het doen met de laagste gemiddelde overwaarde. In Kerkrade gaat het in doorsnee om 85.000 euro, in Sittard is het iets meer dan een ton. Daarbij moet wel worden vermeld dat huizen daar gemiddeld minder kosten. Qua percentage van de woningwaarde ontlopen de plaatsen met de hoogste en de laagste overwaarde elkaar niet heel veel.

De onderzoekers hebben ook gekeken in hoeverre de Nederlandse woningvoorraad bestand is tegen prijsdalingen, met mogelijk een periode van lagere woningprijzen in het vooruitzicht. In een scenario met een prijsdaling van 10 procent per jaar duurt het tot begin 2028 voordat de overwaarde is verdampt. In een scenario met 5 procent daling per jaar duurt dit tot 2033. Bij een gemiddelde aanhoudende daling van 3 procent per jaar duurt het tot 2040 alvorens de overwaarde is verdwenen.

Meer uit Financieel

Omzet AI-bedrijf Anthropic schiet omhoog, verlies verdubbelt

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic behaalde over het afgelopen kwartaal een omzet van bijna 17 miljard dollar. Dat is ruim twaalf keer zoveel als in dezelfde periode een jaar eerder.

1 uur geleden
Olieprijzen dalen na mogelijk nieuwe gesprekken tussen VS en Iran

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn maandag gedaald, nadat de hoogste leider van Iran de regering toestemming heeft gegeven om gesprekken te voeren die een einde kunnen maken aan het conflict in het Midden-Oosten. Eerder zou de Amerikaanse president Donald Trump ook al hebben gezegd ruimte te bieden voor onderhandelingen met Iran.

1 uur geleden
Wall Street opent hoger, Apple iets lager in afwachting cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winst aan de maand november begonnen. Apple stond bij de dalers op Wall Street in aanloop naar de bekendmaking van kwartaalcijfers later op de dag. Ook kijken beleggers uit naar de Amerikaanse midterms op dinsdag.

1 uur geleden
EU waarschuwt voor bewuste aanval op Europese voedselvoorziening

BRUSSEL (ANP/RTR) - De cyberaanvallen op koelsystemen van supermarkten in verschillende EU-landen zijn een "bewuste poging om de voedselvoorziening van de EU te ontwrichten en het vertrouwen van consumenten daarin te ondermijnen". Dat heeft Europees commissaris voor Landbouw en Voedselvoorziening Christophe Hansen maandag gezegd, naar aanleiding van het nieuwe incident.

1 uur geleden
Belgisch OM onderzoekt cyberaanval op koelkasten en vriezers

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het Belgische Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de nieuwe cyberaanval op koelkasten en vriezers, die verschillende supermarkten in België heeft getroffen. Dat heeft een woordvoerder bekendgemaakt.

2 uur geleden
Marvell neemt Lumentum over in deal van 115 miljard dollar

SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Chipbedrijf Marvell Technology heeft een overnamedeal gesloten met de producent van optische apparatuur voor datacenters Lumentum Holdings ter waarde van 115 miljard dollar, omgerekend ruim 102 miljard euro. Vorige week had persbureau Bloomberg al gemeld dat er een overname van Lumentum door Marvell aan zat te komen in de AI-race.

3 uur geleden
Vakbond roept op tot grote staking Duitse metaalelektroindustrie

FRANKFURT (ANP/DPA) - IG Metall, de grootste vakbond van Duitsland, heeft maandag opgeroepen tot een grote staking bij metaal- en elektrobedrijven later deze week. IG Metall roept werknemers bij meer dan 2000 bedrijfslocaties op het werk neer te leggen om eisen voor onder meer hoger loon kracht bij te zetten.

3 uur geleden