Marktonderzoeker: fabrikanten in eurozone voeren prijzen flink op
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Fabrikanten in de eurozone kiezen voor een agressieve prijsstelling, wat wil zeggen dat ze hun prijzen voor klanten flink opvoeren nu de inflatie zo sterk is opgelopen. Dit meldt de Britse marktvorser IHS Markit die elke maand internationaal onderzoek doet bij inkoopmanagers. Hoewel er volgens de onderzoekers tekenen waren dat de problemen in de toeleveringsketens van bedrijven afnamen, stelde de sterke vraag naar tal van producten fabrikanten in staat om hogere kosten door te berekenen aan klanten.
IHS Markit-econoom Chris Williamson stelt dat de prijzen voor goederen die van de lopende band rolden gemiddeld een van de grootste prijsstijgingen in jaren lieten zien. Dat wijst er volgens hem op dat de inflatie in Europa komende maanden waarschijnlijk hoog zal blijven. De marktvorser stelt ook een eerdere inschatting voor de industriële bedrijvigheid in de eurozone iets naar beneden bij. In onder meer Nederland, Duitsland en Ierland zag het plaatje er wel beter uit dan in december, maar de activiteit in bijvoorbeeld de Italiaanse en Franse industrie kende wat minder groei.
Maandag werd al bekend dat de Duitse inflatie in januari een stuk minder hard is gedaald dan economen alom hadden voorzien. Inmiddels is bekend dat in Frankrijk, de op een na grootste economie van de eurozone, de inflatie vorige maand eveneens hoger is uitgepakt dan verwacht. Door de cijfers zullen de financiële markten met nog meer interesse kijken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later deze week. Beleidsmakers van de ECB gingen er tot nu toe steeds van uit dat de rente dit jaar niet hoeft te worden verhoogd om de inflatie te beteugelen.
Meer uit Financieel
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
21 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
1 dag geleden