Marktonderzoeker: fabrikanten in eurozone voeren prijzen flink op
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Fabrikanten in de eurozone kiezen voor een agressieve prijsstelling, wat wil zeggen dat ze hun prijzen voor klanten flink opvoeren nu de inflatie zo sterk is opgelopen. Dit meldt de Britse marktvorser IHS Markit die elke maand internationaal onderzoek doet bij inkoopmanagers. Hoewel er volgens de onderzoekers tekenen waren dat de problemen in de toeleveringsketens van bedrijven afnamen, stelde de sterke vraag naar tal van producten fabrikanten in staat om hogere kosten door te berekenen aan klanten.
IHS Markit-econoom Chris Williamson stelt dat de prijzen voor goederen die van de lopende band rolden gemiddeld een van de grootste prijsstijgingen in jaren lieten zien. Dat wijst er volgens hem op dat de inflatie in Europa komende maanden waarschijnlijk hoog zal blijven. De marktvorser stelt ook een eerdere inschatting voor de industriële bedrijvigheid in de eurozone iets naar beneden bij. In onder meer Nederland, Duitsland en Ierland zag het plaatje er wel beter uit dan in december, maar de activiteit in bijvoorbeeld de Italiaanse en Franse industrie kende wat minder groei.
Maandag werd al bekend dat de Duitse inflatie in januari een stuk minder hard is gedaald dan economen alom hadden voorzien. Inmiddels is bekend dat in Frankrijk, de op een na grootste economie van de eurozone, de inflatie vorige maand eveneens hoger is uitgepakt dan verwacht. Door de cijfers zullen de financiële markten met nog meer interesse kijken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later deze week. Beleidsmakers van de ECB gingen er tot nu toe steeds van uit dat de rente dit jaar niet hoeft te worden verhoogd om de inflatie te beteugelen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
23 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Maatregelen die worden genomen om de gevolgen van de energiecrisis te verminderen, moeten in lijn zijn met de strategische doelen van Europa op de lange termijn, zei voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis maandag. "We moeten niet op zoek gaan naar een oplossing voor de korte termijn", zei hij voor het begin van de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden. "Hiervoor hebben we meer Europa nodig. Daarom is dit het moment van de waarheid voor Europa."
1 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas is slachtoffer van een cyberaanval. Dat meldt het Amerikaanse moederbedrijf Instructure. Er zouden gegevens van 275 miljoen studenten, docenten en medewerkers zijn buitgemaakt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - eBay behoorde maandag tot de sterkste stijgers op de beurzen in New York. De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op de onlinemarktplaats van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). Het veel kleinere GameStop wil van eBay een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon. eBay heeft het ongevraagde overnamebod van GameStop inmiddels bevestigd.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse exporteursvereniging BGA steunt mogelijke vergeldingsmaatregelen van de EU, als de nieuwe Amerikaanse invoerheffingen voor auto's uit Europa daadwerkelijk van kracht worden. "Eventuele tegenmaatregelen" zouden al besproken kunnen worden zodra het "duidelijk" is waarom president Donald Trump precies nieuwe tarieven wil invoeren, in welke mate en op welke juridische basis. Dat zegt BGA-voorzitter Dirk Jandura tegen de zakenkrant Handelsblatt.
2 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - Maker van AI-chips Cerebras Systems wil naar de beurs in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse bedrijf dat de concurrentie aan wil gaan met de grootste chipmaker ter wereld Nvidia wil tot 3,5 miljard dollar (bijna 3 miljard euro) ophalen bij een beursgang.
3 uur geleden