Marktdeskundige denkt dat benzineprijs verder kan gaan dalen
EINDHOVEN (ANP) - De brandstofprijzen in Nederland gaan waarschijnlijk met een vertraging dalen, in navolging van de olieprijzen. Dat verwacht marktdeskundige Paul van Selms van consumentencollectief UnitedConsumers. De olie- en brandstofprijzen zijn aan elkaar gekoppeld maar volgens Van Selms worden prijsverhogingen aan de pomp altijd sneller doorgevoerd dan prijsverlagingen.
"Kijk naar Shell", zegt hij. "Die hebben net miljarden afgeschreven vanwege de oorlog in Oekraïne. Dat nodigt niet uit tot een prijsverlaging." Vorige week maakte het olie- en gasconcern bekend tot 5 miljard dollar af te schrijven op zijn bezittingen in Rusland. Shell wil Rusland verlaten vanwege de oorlog in Oekraïne.
Er zijn meer factoren die de prijs aan de Nederlandse pomp bepalen zoals de koers van de Amerikaanse dollar ten opzichte van de euro. Als de dollar duurder wordt ten opzichte van de euro dan zal een daling van de olieprijzen minder impact hebben op de brandstofprijzen.
Daling
De olieprijzen zijn maandag verder gedaald en hebben inmiddels bijna het niveau bereikt van voor de Russische invasie in Oekraïne. Dat komt mede doordat het aantal coronabesmettingen in China blijft toenemen. Dat land is de grootste importeur van olie ter wereld. Ook hebben de lidstaten van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) vorige week bekendgemaakt het komende halfjaar een recordaantal vaten uit hun strategische oliereserves op de markt te brengen om de prijs te drukken.
De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte maandag rond 12.30 uur met 2,5 procent tot 95,76 dollar. De hoogste prijs die op 23 februari werd bereikt, de dag voor de Russische invasie van Oekraïne, was 93,90 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, Europa en Afrika, werd 2,4 procent goedkoper op 100,23 dollar per vat.
Op 23 februari kostte een liter benzine volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gemiddeld 2,061 euro en een liter diesel 1,750 euro. De adviesprijzen zijn maandag met 2,229 euro per liter benzine en 2,137 voor een liter diesel nog aanmerkelijk hoger. Daar komt bij dat de prijzen begin april nog fors zijn gedaald doordat het kabinet de accijns op brandstof tijdelijk heeft verlaagd. Maar de adviesprijzen hoeven doorgaans alleen bij tankstations langs de snelweg te worden betaald. Inmiddels kan bij sommige pompen ook alweer voor minder dan 2 euro per liter benzine worden getankt.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
10 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
16 uur geleden