Marineschip Zr.Ms. Tromp mogelijk naar Rode Zee
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet onderzoekt of het luchtverdedigings- en commandofregat Zr.Ms. Tromp ingezet kan worden in de Rode Zee om daar de internationale scheepvaart te beschermen tegen aanvallen van Houthi's uit Jemen. De inzet zal dan gevolgen hebben voor een reis van de Tromp naar Oost-Azië.
In de Rode Zee is al een missie actief onder leiding van de Amerikanen waaraan Nederland met een of twee stafofficieren bijdraagt. Ook gaat de EU een missie die kant opsturen. Demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) schrijft aan de Kamer dat nog niet duidelijk is aan welke missie het Nederlandse fregat gaat deelnemen.
De Tromp gaat begin maart volgens planning tot medio september op reis naar de Indo-Pacific. Het kabinet wil om het jaar een marineschip naar die regio sturen. Als de Tromp wordt ingezet in de Rode Zee is de reis niet helemaal van de baan, zegt een woordvoerder van het ministerie. Dan zal gekeken worden of het gecombineerd kan worden met de missie in de Rode Zee.
De Houthi's nemen schepen in de Rode Zee onder vuur uit vergelding voor de oorlog in Gaza. De Amerikanen en Britten hebben al verscheidene aanvallen op doelen in Jemen uitgevoerd. Daarbij worden onder meer drones, raketten en boten van de Houthi's bestookt.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid is woensdagavond ingezet rond de Sneeuwbalweg in Amsterdam-Noord. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving van AT5. Volgens de woordvoerder kwam de brandweer aan het einde van de middag af op een melding van een brand buiten en werd het onrustig in de buurt toen de brandweer die wilde blussen.
8 minuten geledenARNHEM (ANP) - In het centrum van Arnhem zijn woensdagavond zo'n tweehonderd mensen samengekomen om steun te betuigen aan de queergemeenschap, meldt de gemeente. In de nacht van dinsdag op woensdag werden op de Blauwe Golven regenboogvlaggen met mast en al uit de grond getrokken.
32 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO "is en blijft met alle partijen in gesprek". Dat stelt een woordvoerder als reactie op de brandbrief van ruim vierhonderd NPO-medewerkers die zich boos maken over het besluit om toch aan het Eurovisie Songfestival mee te doen. De NPO laat weten op dit moment verder geen toelichting over de kwestie te geven. 3FM-presentator Mandy Emadi laat namens de ondertekenaars weten nog geen reactie van de NPO te hebben gehad.
4 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het in financiële nood verkerende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) krijgt behalve veel steun ook kritiek. Zo vindt eigenaar Pim Lollinga van Faunavisie Wildcare in Westernieland, waar wilde dieren worden opgevangen, dat het WEC de penibele situatie "ook wel over zichzelf afgeroepen heeft". Ook dierenactiviste Lenie 't Hart, die de bekende zeehondencrèche in Pieterburen oprichtte en jarenlang het internationale boegbeeld was, is zeer kritisch.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Academische vrijheid moet een plek krijgen in de grondwet en de vrijheid van meningsuiting voor wetenschappers moet door kennisinstellingen beter beschermd worden. Dat staat in een advies van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) aan onderwijsminister Rianne Letschert. De KNAW roept ook op tot een aanscherping van de wet op het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een wetsvoorstel dat inlichtingen- en veiligheidsdiensten meer ruimte geeft om gegevens te verzamelen, moet gepaard gaan met "effectieve waarborgen en robuust toezicht" om mensenrechten te beschermen, oordeelt het College voor de Rechten van de Mens. Als het aan het kabinet ligt, worden de inlichtingendiensten onder meer sneller bevoegd om informatie te verzamelen over personen en organisaties die een mogelijke dreiging vormen. Zo kunnen ze computers en smartphones hacken zonder onafhankelijke toets vooraf.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft dinsdag een server in beslag genomen bij een datacenter in Amsterdam-Oost. Dat bevestigt de politie naar aanleiding van berichtgeving van NRC. De inname gebeurde op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten.
5 uur geleden