Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marineschip Holland richting Cyprus voor hulp aan Gaza

Marineschip Holland richting Cyprus voor hulp aan Gaza

DEN HAAG (ANP) - Nederland wil met een marineschip humanitaire hulp naar Gaza brengen zodra dat mogelijk is. Demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) stuurt daarom Zr. Ms. Holland richting Cyprus. Het patrouilleschip kan ook worden ingezet voor evacuaties.

Cyprus werkt aan een internationale zeecorridor waarlangs humanitaire hulp naar Gaza moet gaan. Ollongren is woensdag op Cyprus om daarover te overleggen. Ze noemt het initiatief "heel belangrijk". Frankrijk heeft ook al een marineschip in de regio voor hulp aan Gaza.

Het is "ongelofelijk urgent" dat er hulp naar Gaza gaat, zegt de bewindsvrouw tegen het ANP. Volgens haar hebben de Duitsers en Britten eveneens interesse getoond voor het voorstel. Ze hoopt op Cyprus ook meer te horen over de Israëlische reactie op het voornemen.

Humanitaire pauze

Om het plan te realiseren, is wel een humanitaire pauze in Gaza nodig. Daar dringt de internationale gemeenschap ook op aan, aldus Ollongren. Ze denkt dat Israël gehoor moet geven aan die oproep, want anders dreigt een "catastrofe" in de Palestijnse kuststrook.

Israël bestookt Gaza sinds de bloedige aanval van Hamas een maand geleden waarbij meer dan 1400 Israëliërs werden gedood. Sindsdien bombardeert Israël de strook waarbij al meer dan 10.000 mensen omkwamen, aldus de door Hamas gecontroleerde autoriteiten.

Transportvliegtuigen

Nederland heeft al militairen en materieel op Cyprus. Daar staan twee C130 transportvliegtuigen. Die zijn gestuurd om in geval van nood mensen uit Israël en Libanon te kunnen evacueren. Er zijn ruim 150 Nederlandse militairen, onder wie mariniers.

Jordanië heeft deze week humanitaire hulp via de lucht naar Gaza gebracht. Er werden medische goederen gedropt bij een ziekenhuis. Dat kan ook met de C130's op Cyprus, zegt Ollongren. Als Nederland daartoe een "specifiek verzoek krijgt, zullen we dat doen".

Macron

Zr. Ms. Holland vertrekt medio deze maand en het duurt het een dag of tien voor het schip op zijn bestemming is. Het blijft in het oostelijk deel van de Middellandse Zee in elk geval tot de jaarwisseling. "We plannen nu tot het eind van het jaar door", zegt Ollongren, die ook een bezoek brengt aan de Nederlandse militairen.

In Parijs is donderdag op initiatief van president Emmanuel Macron een internationale conferentie over de humanitaire situatie in Gaza, waar ruim 2 miljoen mensen wonen. Er wordt onder meer gesproken over het geven van hulp. Minister Liesje Schreinemacher (Ontwikkelingssamenwerking) neemt aan de conferentie deel.

Meer uit Politiek

Kabinet zet 'alles op alles' voor energiehulp komende winter

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet zet "alles op alles" om komende winter alsnog financiële ondersteuning te kunnen geven aan huishoudens die moeite hebben de energierekening te betalen. Dat heeft minister-president Dick Schoof toegezegd in het debat over de miljoenennota. Een groot deel van de Tweede Kamer drong daar op aan.

2 uur geleden
Kamervoorzitter stuurt Ouwehand weg om Palestijnse vlag

DEN HAAG (ANP) - Partijleider Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren is door Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma weggestuurd tijdens de tweede termijn van het debat over de miljoenennota. Zij droeg een blouse in de kleuren van de Palestijnse vlag, en overtrad daarmee volgens Bosma de ongeschreven regel dat Kamerleden zich neutraal horen te kleden.

4 uur geleden
Schoof blijft tegen ophalen gewonde of zieke Gazaanse kinderen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet blijft bij het standpunt dat zieke of gewonde kinderen uit Gaza beter in de regio kunnen worden geholpen dan in Nederland. Hulp in de regio is het meest effectief, aldus minister-president Dick Schoof. "We willen zo goed mogelijk helpen iets aan dat leed te doen."

6 uur geleden
Timmermans: geschokt omdat kabinet niet spreekt van genocide Gaza

DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans is "diep geschokt" omdat het kabinet de conclusie van een VN-commissie niet volgt dat Israël zich in de Gazastrook schuldig maakt aan genocide. "Hoe diep zijn wij gezonken als land waar het internationaal recht voorop stond?", vroeg de leider van GroenLinks-PvdA aan premier Dick Schoof tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen.

7 uur geleden
Keijzer verzoekt zelfredzame Oekraïners om opvang zelf te regelen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) doet een beroep op zelfredzame Oekraïners om hun opvang zelf te regelen, bevestigt haar woordvoerder na berichtgeving van NOS. Daarmee hoopt de demissionaire bewindsvrouw ruimte te maken voor Oekraïners die door een tekort aan opvangplekken nergens terecht kunnen.

7 uur geleden
Partijen verwijten Schoof stilte over aanval Wilders op grondwet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof had PVV-leider Geert Wilders terecht moeten wijzen toen die in het debat over de miljoenennota onder meer de in de Grondwet verankerde vrijheid van godsdienst ter discussie stelde. Partijleiders Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) en Rob Jetten (D66) misten "normerend optreden" van de partijloze premier.

10 uur geleden
Keijzer gaat in gesprek met COA-baas over hoge bezetting Ter Apel

DEN HAAG (ANP) - Minister Mona Keijzer (Asiel, BBB) gaat in gesprek met COA-baas Milo Schoenmaker over het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat was afgelopen nacht voor de vierde keer in korte tijd boven de grens van 2000 uitgestegen, waardoor de boete die de asielopvangorganisatie moet betalen, is opgelopen naar 200.000 euro. "Ik vind echt dat we alles uit de kast moeten halen om te zorgen dat het én onder de 2000 blijft én dat we Ter Apel ontlasten van de overlastgevers."

10 uur geleden