Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marineschip De Ruyter naar de Perzische Golf

Marineschip De Ruyter naar de Perzische Golf

DEN HAAG (ANP) - Het marinefregat Zr. Ms. De Ruyter gaat meedoen aan de Europese missie in de Perzische Golf om daar de vaarroutes veilig te houden. Het kabinet gaf vrijdag het groene licht voor de bijdrage aan de missie, die wordt geleid door Frankrijk. "We gaan om de vrije doorvaart te garanderen", aldus minister Ank Bijleveld (Defensie).

Het schip vertrekt in januari en blijft zes maanden deelnemen aan de European-led mission Awareness Strait of Hormuz (EMASOH). De missie vindt plaats in het westelijke deel van de Golf van Oman, het oostelijke deel van de Perzische Golf en de Straat van Hormuz. Parijs heeft twaalf landen benaderd om mee te doen.

Minister-president Mark Rutte is niet bang dat Nederland hierdoor een oorlog wordt ingerommeld. "De missie is opgezet om maximaal te de-escaleren", zei hij na de ministerraad. Ook minister Bijleveld denkt niet dat de missie gevaarlijk zal worden. Het is ook een kleine missie met maximaal twee schepen en een of meer vliegtuigen.

Cruciaal

Aanleiding voor de missie is een aantal incidenten in mei en juni waarbij supertankers werden aangevallen. Iran was hierbij volgens het kabinet waarschijnlijk betrokken. Sindsdien zijn de spanningen afgenomen. Maar volgens Bijleveld is het toch belangrijk om nog een schip te sturen. "Het is nog steeds nodig om te laten zien hoe belangrijk we die vrije doorvaart vinden."

De Straat van Hormuz is cruciaal voor de energievoorziening. Door de zeestraat wordt 20 procent van de mondiale oliebehoefte vervoerd. Nederlandse schepen varen dagelijks door het gebied, aldus minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken). Stabiliteit in het gebied is volgens het kabinet "dan ook nadrukkelijk in het Nederlands belang". Het is niet voorzien dat de De Ruyter Nederlandse schepen gaat escorteren.

De Amerikaanse regering vroeg Nederland deze zomer ook om een bijdrage te leveren aan de veiligheid in de Straat van Hormuz. Het kabinet kiest voor de Europese missie omdat die ook een diplomatieke component bevat. Dat ontbrak in het Amerikaanse voorstel. De Fransen willen met Iran en de Golflanden om tafel "om de spanning in het gebied ook structureel aan te pakken", aldus Blok.

Meer uit Binnenland

Brand in Olympisch Stadion Amsterdam onder controle

AMSTERDAM (ANP) - De brand in het Olympisch Stadion in Amsterdam is onder controle, meldt de veiligheidsregio in de nacht van donderdag op vrijdag. De hulpdiensten bouwen hun inzet af en vertrekken stapsgewijs.

4 uur geleden
Raad Terneuzen stemt na lang debat in met vergunning voor azc

TERNEUZEN (ANP) - De gemeenteraad van Terneuzen heeft na een urenlang debat ingestemd met een vergunning voor een asielzoekerscentrum in een voormalig pand van Neckermann. De vorige raad had er nog negatief over geadviseerd. Het nieuwe college, dat na de verkiezingen van maart aantrad, paste het voorstel aan om de sociale veiligheid te verbeteren. Met steun van meerdere oppositiepartijen werd het nipt aangenomen. Wel stemden enkele raadsleden van coalitiepartij TOP/Gemeentebelangen tegen.

5 uur geleden
Meer dan 3000 scholen vieren Paarse Vrijdag

DEN HAAG (ANP) - Deze vrijdag doen voor het eerst meer dan 3000 scholen mee aan Paarse Vrijdag, het jaarlijkse evenement voor scholen waarop gevierd wordt dat iedereen zichzelf mag zijn, ongeacht je geaardheid, geloof of huidskleur. Initiatiefnemer COC Nederland zag de aanvragen dit jaar stijgen tot een totaal van 3130 scholen die willen meedoen.

5 uur geleden
Kamer stemt in met hijsen regenboogvlag aan Kamergebouw

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft donderdagavond ingestemd met het hijsen van de regenboogvlag. Zondag is het coming-out day en dan zal de veelkleurige vlag zichtbaar zijn aan het parlementsgebouw, op initiatief van PRO-Kamerlid Kati Piri.

5 uur geleden
Defensie helpt Sint-Maarten weer bij strijd tegen criminaliteit

PHILIPSBURG (ANP) - De Commandant der Zeemacht in het Caribisch gebied heeft donderdagmiddag (lokale tijd) laten weten dat de Nederlandse Defensie het politiekorps van Sint-Maarten per direct gaat helpen 'in de strijd tegen de criminaliteit'. Defensie in het Caribisch gebied staat de komende periode de lokale politie op het eiland bij. Het is al de vijfde keer in ruim twee jaar dat het eiland aan Nederland militaire hulp heeft gevraagd.

5 uur geleden
Asieldemonstratie Opheusden rustig verlopen

OPHEUSDEN (ANP) - Een demonstratie tegen de komst van asielzoekers in het Gelderse Opheusden is donderdagavond rustig verlopen. Even na 22.30 uur waren de meesten van de 150 demonstranten die zich hadden verzameld bij het gemeentehuis, vertrokken, zag een ANP-verslaggever.

7 uur geleden
SBS6-programma De Bondgenoten wint Gouden Televizier-Ring

AMSTERDAM (ANP) - De SBS6-realityreeks De Bondgenoten heeft donderdagavond de Gouden Televizier-Ring gewonnen. Het programma liet Kassa (BNNVARA) en Woeste Grond (AVROTROS) achter zich. De prijs werd uitgereikt tijdens het Gouden Televizier-Ring Gala in Koninklijk Theater Carré.

7 uur geleden