Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marineschip De Ruyter naar de Perzische Golf

Marineschip De Ruyter naar de Perzische Golf

DEN HAAG (ANP) - Het marinefregat Zr. Ms. De Ruyter gaat meedoen aan de Europese missie in de Perzische Golf om daar de vaarroutes veilig te houden. Het kabinet gaf vrijdag het groene licht voor de bijdrage aan de missie, die wordt geleid door Frankrijk. "We gaan om de vrije doorvaart te garanderen", aldus minister Ank Bijleveld (Defensie).

Het schip vertrekt in januari en blijft zes maanden deelnemen aan de European-led mission Awareness Strait of Hormuz (EMASOH). De missie vindt plaats in het westelijke deel van de Golf van Oman, het oostelijke deel van de Perzische Golf en de Straat van Hormuz. Parijs heeft twaalf landen benaderd om mee te doen.

Minister-president Mark Rutte is niet bang dat Nederland hierdoor een oorlog wordt ingerommeld. "De missie is opgezet om maximaal te de-escaleren", zei hij na de ministerraad. Ook minister Bijleveld denkt niet dat de missie gevaarlijk zal worden. Het is ook een kleine missie met maximaal twee schepen en een of meer vliegtuigen.

Cruciaal

Aanleiding voor de missie is een aantal incidenten in mei en juni waarbij supertankers werden aangevallen. Iran was hierbij volgens het kabinet waarschijnlijk betrokken. Sindsdien zijn de spanningen afgenomen. Maar volgens Bijleveld is het toch belangrijk om nog een schip te sturen. "Het is nog steeds nodig om te laten zien hoe belangrijk we die vrije doorvaart vinden."

De Straat van Hormuz is cruciaal voor de energievoorziening. Door de zeestraat wordt 20 procent van de mondiale oliebehoefte vervoerd. Nederlandse schepen varen dagelijks door het gebied, aldus minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken). Stabiliteit in het gebied is volgens het kabinet "dan ook nadrukkelijk in het Nederlands belang". Het is niet voorzien dat de De Ruyter Nederlandse schepen gaat escorteren.

De Amerikaanse regering vroeg Nederland deze zomer ook om een bijdrage te leveren aan de veiligheid in de Straat van Hormuz. Het kabinet kiest voor de Europese missie omdat die ook een diplomatieke component bevat. Dat ontbrak in het Amerikaanse voorstel. De Fransen willen met Iran en de Golflanden om tafel "om de spanning in het gebied ook structureel aan te pakken", aldus Blok.

Meer uit Binnenland

Spoorproblemen breiden zich uit, NS adviseert reis uit te stellen

UTRECHT (ANP) - De NS ziet de problemen op het spoor door het winterse weer toenemen en adviseert reizigers die niet per se op pad hoeven hun reis uit te stellen. Een NS-woordvoerder raadt reizigers aan om in de loop van de ochtend te kijken hoe de situatie op het spoor er dan voorstaat.

10 minuten geleden
Geen treinverkeer rond Rotterdam en Breda door verstoringen

ROTTERDAM (ANP) - Rond Rotterdam Centraal en Breda is er woensdagochtend geen treinverkeer mogelijk door meerdere verstoringen, meldt de NS. Het is niet bekend hoe lang dit gaat duren.

22 minuten geleden
Drukste woensdagochtendspits in jaren, ondanks thuiswerkoproep

DEN HAAG (ANP) - Ondanks de oproep van Rijkswaterstaat om waar mogelijk thuis te werken, verloopt de ochtendspits uitzonderlijk druk. Op de voorlopige piek stond volgens de verkeersinformatie van Rijkswaterstaat op de grote wegen ruim 700 kilometer file. Dat is het hoogste aantal kilometers in jaren op een woensdagochtend en komt dicht bij een record voor deze dag van de week, laat een woordvoerster van de wegbeheerder weten.

1 uur geleden
Meeste dagen sneeuw dit jaar sinds 2021

DEN HAAG (ANP) - Het heeft dit jaar al meer dagen gesneeuwd dan in de afgelopen vier jaar. Dat blijkt uit een analyse van weerdata van het KNMI door het ANP. In 2026 is er zes dagen lang sneeuw gevallen in De Bilt. In 2021 sneeuwde het vaker, toen viel er twaalf dagen sneeuw.

1 uur geleden
ProRail: momenteel haalbaar om via winterdienstregeling te rijden

UTRECHT (ANP) - NS kan momenteel volgens de winterdienstregeling rijden, meldt ProRail woensdagochtend. Dat komt volgens de spoorwegbeheerder doordat afgelopen nacht wissels zijn hersteld bij Amsterdam. Het treinverkeer rond de hoofdstad was sinds dinsdagochtend ontregeld, maar rijdt nu weer bijna helemaal.

1 uur geleden
Problemen treinen Amsterdam bijna over, alleen nog rond Schiphol

AMSTERDAM (ANP) - Het treinverkeer rond Amsterdam dat sinds dinsdagochtend ontregeld was, is grotendeels weer opgestart, is te zien in de NS-app. Alleen tussen Schiphol en Amsterdam Bijlmer ArenA rijden geen treinen vanwege het weer.

2 uur geleden
De Hypotheker: meer jonge starters kopen woning, vaker alleen

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het lukt jonge starters op de woningmarkt beter een eerste huis te kopen. In het laatste kwartaal van vorig jaar lag het aantal hypotheekaanvragen van deze groep 169 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. Dat meldt De Hypotheker.

7 uur geleden