Marine vaart uit om deel te nemen aan grootste NAVO-oefening
DEN HELDER (ANP) - Twee schepen van de marine vertrekken maandag richting het noorden van Noorwegen om daar deel te nemen aan de oefening Nordic Response. Dat is een onderdeel van Steadfast Defender, de grootste NAVO-oefening sinds de Koude Oorlog.
Het gaat om het logistieke ondersteuningsschip Zr. Ms. Karel Doorman en het amfibische transportschip Zr. Ms. Johan de Witt. Beide schepen zijn pas weer kort terug op zee na een onderhoudsperiode. De Doorman was lang uit de vaart omdat de transformatoren van de elektromotoren moesten worden vervangen.
Ongeveer 750 Nederlandse militairen doen mee aan Nordic Response. Mariniers zullen onder meer amfibische landingen op de Noorse kust oefenen. Een deel van de Nederlandse mariniers is al in het land voor hun jaarlijkse wintertraining. Ook Britse mariniers en militairen van het Duitse Seebataillon doen mee. Zij werken al langer nauw samen met het Korps Mariniers.
20.000 militairen
Het oefenen van de verdediging van het hoge noorden van Noorwegen, Zweden en Finland is het belangrijkste doel van Nordic Response. De Zweden, die nog geen lid zijn van de NAVO maar dat binnenkort hopen te worden, doen mee met zo'n 5000 militairen.
In totaal doen 20.000 militairen uit veertien landen mee, aldus Defensie. Nordic Defender is onderdeel van Steadfast Defender, dat van februari tot mei doorloopt. In totaal nemen hieraan 90.000 militairen deel. Het moet Rusland laten zien dat de NAVO zijn troepen op grote schaal snel kan ontplooien als een lidstaat wordt aangevallen.
Meer uit Binnenland
HOOFDDORP (ANP) - De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, zegt dinsdag dat ze diep geschokt is door de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep. Het lichaam van het slachtoffer werd maandag aangetroffen op een parkeerplaats bij het station van Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer. Een 36-jarige man is dinsdag opgepakt voor haar dood.
38 minuten geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.
4 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - COC, belangenorganisatie voor de lhbti+-gemeenschap, roept het kabinet en de Tweede Kamer in een opiniestuk in de Volkskrant op om ervoor te zorgen dat Nederland voorop gaat lopen in de wereld op het gebied van lhbti+-mensenrechten. Woensdag is het precies 25 jaar geleden dat in Amsterdam het eerste huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht werd gesloten.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de 39-jarige Bob ter H. dinsdag veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk, voor het bedreigen van Douwe Bob en drugsbezit. De bedreigingen begonnen nadat de zanger eind juni besloot om niet op te treden bij een Joods voetbalevenement. Douwe Bob vreesde na de bedreigingen voor de veiligheid van zijn gezin en vluchtte naar het buitenland.
6 uur geleden