Marine vaart uit om deel te nemen aan grootste NAVO-oefening
DEN HELDER (ANP) - Twee schepen van de marine vertrekken maandag richting het noorden van Noorwegen om daar deel te nemen aan de oefening Nordic Response. Dat is een onderdeel van Steadfast Defender, de grootste NAVO-oefening sinds de Koude Oorlog.
Het gaat om het logistieke ondersteuningsschip Zr. Ms. Karel Doorman en het amfibische transportschip Zr. Ms. Johan de Witt. Beide schepen zijn pas weer kort terug op zee na een onderhoudsperiode. De Doorman was lang uit de vaart omdat de transformatoren van de elektromotoren moesten worden vervangen.
Ongeveer 750 Nederlandse militairen doen mee aan Nordic Response. Mariniers zullen onder meer amfibische landingen op de Noorse kust oefenen. Een deel van de Nederlandse mariniers is al in het land voor hun jaarlijkse wintertraining. Ook Britse mariniers en militairen van het Duitse Seebataillon doen mee. Zij werken al langer nauw samen met het Korps Mariniers.
20.000 militairen
Het oefenen van de verdediging van het hoge noorden van Noorwegen, Zweden en Finland is het belangrijkste doel van Nordic Response. De Zweden, die nog geen lid zijn van de NAVO maar dat binnenkort hopen te worden, doen mee met zo'n 5000 militairen.
In totaal doen 20.000 militairen uit veertien landen mee, aldus Defensie. Nordic Defender is onderdeel van Steadfast Defender, dat van februari tot mei doorloopt. In totaal nemen hieraan 90.000 militairen deel. Het moet Rusland laten zien dat de NAVO zijn troepen op grote schaal snel kan ontplooien als een lidstaat wordt aangevallen.
Meer uit Binnenland
LIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Nederlander Joran van der Sloot is medisch behandeld nadat hij vrijdag zwaargewond zou zijn aangetroffen in zijn cel in de Peruaanse gevangenis waar hij zijn straf uitzit. Dat meldt het Peruaanse ministerie van Justitie en Mensenrechten in een verklaring. Volgens de krant La República zou hij een zelfmoordpoging hebben gedaan.
55 minuten geledenMOERGESTEL (ANP) - De twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond in een woning in Moergestel werden aangetroffen, zijn buiten levensgevaar. Dat meldt de politie.
59 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Een politiewoordvoerder bevestigt dat er aanhoudingen zijn verricht. Om hoeveel aanhoudingen het gaat en waarvoor, wil de politie niet zeggen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) is "ontzet en geschokt" door de schietpartij op het Australische Bondi Beach. Op het bekende strand in Sydney was een chanoekaviering gaande toen de schutters het vuur openden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Concertgebouw in Amsterdam is aan het begin van de middag een kleine demonstratie van mensen die tegen de komst zijn van de Israëlische voorzanger Shai Abramson. Het gaat om nog geen twintig mensen, met bordjes met teksten als: "geen podium voor genocide" en "het Concertgebouw is occupied". Er is verder veel politie op de been.
5 uur geleden