Marine vaart uit om deel te nemen aan grootste NAVO-oefening
DEN HELDER (ANP) - Twee schepen van de marine vertrekken maandag richting het noorden van Noorwegen om daar deel te nemen aan de oefening Nordic Response. Dat is een onderdeel van Steadfast Defender, de grootste NAVO-oefening sinds de Koude Oorlog.
Het gaat om het logistieke ondersteuningsschip Zr. Ms. Karel Doorman en het amfibische transportschip Zr. Ms. Johan de Witt. Beide schepen zijn pas weer kort terug op zee na een onderhoudsperiode. De Doorman was lang uit de vaart omdat de transformatoren van de elektromotoren moesten worden vervangen.
Ongeveer 750 Nederlandse militairen doen mee aan Nordic Response. Mariniers zullen onder meer amfibische landingen op de Noorse kust oefenen. Een deel van de Nederlandse mariniers is al in het land voor hun jaarlijkse wintertraining. Ook Britse mariniers en militairen van het Duitse Seebataillon doen mee. Zij werken al langer nauw samen met het Korps Mariniers.
20.000 militairen
Het oefenen van de verdediging van het hoge noorden van Noorwegen, Zweden en Finland is het belangrijkste doel van Nordic Response. De Zweden, die nog geen lid zijn van de NAVO maar dat binnenkort hopen te worden, doen mee met zo'n 5000 militairen.
In totaal doen 20.000 militairen uit veertien landen mee, aldus Defensie. Nordic Defender is onderdeel van Steadfast Defender, dat van februari tot mei doorloopt. In totaal nemen hieraan 90.000 militairen deel. Het moet Rusland laten zien dat de NAVO zijn troepen op grote schaal snel kan ontplooien als een lidstaat wordt aangevallen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De meeste gemeenten lopen ver achter met het vinden van huizen voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning. Het kabinet stelt elk halfjaar vast hoeveel van deze statushouders gemeenten moeten huisvesten en dat lukt al jaren niet. Bij elkaar opgeteld zouden gemeenten volgens de wet nog 12.049 mensen een huis moeten bieden. Nu verblijven zij in asielzoekerscentra, die al overvol zijn.
20 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep artsen en gezondheidsfondsen dient vrijdag een klacht in bij de Reclame Code Commissie tegen een campagne van Philip Morris International (PMI). Volgens de artsen is de campagne misleidend. Met een "sturende" AI-tool zou PMI "op oneerlijke wijze" invloed proberen uit te oefenen op de Europese besluitvorming over tabaks- en nicotineproducten. "Dit is een georkestreerde lobbycampagne van een industrie die wereldwijd jaarlijks miljoenen mensen ziek maakt en doodt", zegt Hans Snijder, directeur van de Hartstichting.
41 minuten geledenMAASSLUIS (ANP) - Leefbaar Maessluys en de plaatselijke VVD zien geen reden om in hun coalitieakkoord de passage over het beoogde asielbeleid in de gemeente aan te passen. Dat bleek donderdagavond tijdens een raadsvergadering. In het akkoord staat het voornemen om in te zetten op "nul asielopvangplekken" in Maassluis.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende bedrijf dat een deel van DigiD gaat beheren, moet Europees zijn. Staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de aanbesteding voor het contract na augustus 2028 loopt via de Aanbestedingswet Defensie en Veiligheid (ADV).
8 uur geledenARNHEM (ANP) - Er zijn tot nu toe drie demonstraties bij de gemeente Arnhem aangemeld rondom het concert van rapper Ye aanstaande zaterdag in de GelreDome. Dat zegt de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch. Het gaat om een demonstratie van het CIDI en twee "individuen".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een minimumleeftijd voor sociale media moet binnen de Europese Unie worden geregeld, zei staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Zij wil daarmee voorkomen dat er een "lappendeken" ontstaat.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat het kabinet gaat doen om beïnvloeding door buitenlandse actoren op sociale media tegen te gaan. Niet alle partijen zien hetzelfde gevaar, maar een ruime meerderheid van de Kamer wil wel dat er meer gebeurt om de mogelijkheden tot beïnvloeding te verkleinen.
11 uur geleden