Marijnissen: wantrouwen in politiek zit heel diep
DEN HAAG (ANP) - SP-leider Lilian Marijnissen maakt zich grote zorgen over de lage opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen. "Het wantrouwen in de politiek zit heel diep' zei ze tegen de NOS.
"Er zijn vergeten buurten in Nederland. Mensen hebben totaal geen vertrouwen meer in de politiek." Er is volgens haar wantrouwen in Den Haag, in Rutte, het kabinet "en alle leugens", maar ook de Tweede Kamer, waar de SP ook deel van uitmaakt. "We moeten niet wegkijken van de reële problemen van mensen. Misschien hebben we dat te lang gedaan. De SP kan juist een bondgenoot zijn van mensen in hun strijd voor een eerlijker Nederland. Ik zie daarin echt een opdracht voor ons."
Marijnissen ziet voor haar partij nu zowel winst als verlies. De SP heeft een aantal verkiezingen op rij verloren. In onder meer Oss, de bakermat van de partij, verloor de SP bij deze raadverkiezingen en is niet meer de grootste. Ook in andere grote gemeenten incasseerden de socialisten verlies. Bij de Kamerverkiezingen van vorig jaar (waar de SP uitkwam op 6 procent, tegen 9 procent in 2017) en de raadsverkiezingen van nu speelden telkens andere factoren, stelde Marijnissen.
Vorig jaar speelde het toeslagenschandaal een grote rol, nu ging de campagne vanwege de oorlog in Oekraïne over "de wereld en weinig over de buurt", aldus Marijnissen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
23 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
1 dag geleden