Marijnissen: brandstofaccijns laten stijgen is wereldvreemd
DEN HAAG (ANP) - Partijleider Lilian Marijnissen van de SP vindt het "wereldvreemd" dat D66 het niet ziet zitten om te voorkomen dat de brandstofaccijnzen stijgen. Sommige mensen zijn afhankelijk voor hun auto omdat ze bijvoorbeeld mantelzorger zijn of naar hun werk moeten, zegt de politica. Voor hen is het een "gigantisch probleem" als de prijzen aan de pomp stijgen. Fractievoorzitter Jan Paternotte van D66 vreest dat ook oliebedrijven van zo'n maatregel profiteren. "De SP die oliebedrijven helpt, dat kan toch niet waar zijn?", zei hij.
Per 1 januari gaat de prijs van een liter mogelijk met 20 cent omhoog omdat de accijns omhooggaat. Onder andere de VVD en PVV willen dit tegengaan. Marijnissen wil niet zeggen of ze specifiek deze plannen steunt, maar wil wel de accijnsverhoging een halt toeroepen. "Om de simpele reden dat autorijden voor heel veel mensen nu al niet te betalen is."
Paternotte haalt deskundigen aan die zeggen dat een dergelijke maatregel niet terecht zou komen bij "mensen aan de onderkant". Die hebben namelijk vaak geen auto. "Kan je niet veel beter met dat bedrag iets doen voor mensen die met het ov reizen of die een fiets hebben?"
Marijnissen zegt open te staan voor zulke voorstellen, maar blijft verdedigen dat ze wil voorkomen dat de brandstofaccijns omhooggaat. "In deze tijd waarin alles duurder wordt voor mensen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", zei hij na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, BBB en de SGP zien nog mogelijkheden om met het kabinet tot een akkoord over het belastingplan te komen. Na een digitaal overleg zaterdag zeiden de drie partijen in een verklaring dat ze aanknopingspunten zien.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van Onderwijs en Emancipatie ziet een lichte verbetering in de mate waarin mensen seksueel grensoverschrijdend gedrag herkennen. Dat geldt ook voor het urgentiegevoel bij deze problematiek, de ervaring op het werk en hoe mensen handelen wanneer ze geconfronteerd worden met een situatie van seksueel grensoverschrijdend gedrag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet praat zaterdag verder met de oppositie over het belastingplan, dat meldt een woordvoerder van premier Rob Jetten. Naast de premier zijn vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink en minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bij de gesprekken op het Catshuis.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) wil voor nu niet verder met een wetsvoorstel dat regelt dat politieke partijen bij decentrale verkiezingen minstens één zetel moeten hebben om kans te maken op een restzetel. De restzetelverdeling geldt al voor de Tweede Kamerverkiezingen, maar zou na de wetswijziging ook tellen voor de verkiezingen van gemeenteraden, provinciale staten, waterschappen en eilandraden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het uitfaseren van het gebruik van olie, kolen en gas is voor Nederland een belangrijk thema op de aanstaande VN-klimaattop in Antalya, de COP31 die op 9 november begint. Klimaatminister Stientje van Veldhoven noemt deze "transitie weg van fossiele brandstoffen" in een brief aan de Tweede Kamer een "dwarsdoorsnijdende prioriteit" tijdens de top.
1 dag geleden