Marijnissen: brandstofaccijns laten stijgen is wereldvreemd
DEN HAAG (ANP) - Partijleider Lilian Marijnissen van de SP vindt het "wereldvreemd" dat D66 het niet ziet zitten om te voorkomen dat de brandstofaccijnzen stijgen. Sommige mensen zijn afhankelijk voor hun auto omdat ze bijvoorbeeld mantelzorger zijn of naar hun werk moeten, zegt de politica. Voor hen is het een "gigantisch probleem" als de prijzen aan de pomp stijgen. Fractievoorzitter Jan Paternotte van D66 vreest dat ook oliebedrijven van zo'n maatregel profiteren. "De SP die oliebedrijven helpt, dat kan toch niet waar zijn?", zei hij.
Per 1 januari gaat de prijs van een liter mogelijk met 20 cent omhoog omdat de accijns omhooggaat. Onder andere de VVD en PVV willen dit tegengaan. Marijnissen wil niet zeggen of ze specifiek deze plannen steunt, maar wil wel de accijnsverhoging een halt toeroepen. "Om de simpele reden dat autorijden voor heel veel mensen nu al niet te betalen is."
Paternotte haalt deskundigen aan die zeggen dat een dergelijke maatregel niet terecht zou komen bij "mensen aan de onderkant". Die hebben namelijk vaak geen auto. "Kan je niet veel beter met dat bedrag iets doen voor mensen die met het ov reizen of die een fiets hebben?"
Marijnissen zegt open te staan voor zulke voorstellen, maar blijft verdedigen dat ze wil voorkomen dat de brandstofaccijns omhooggaat. "In deze tijd waarin alles duurder wordt voor mensen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Scholen waar speciaal onderwijs wordt gegeven blijven bestaan. Dat meldt staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) in reactie op een enquête van de Algemene Onderwijsbond, waarin naar voren kwam dat meer dan de helft van de leraren negatief is over het samenvoegen van regulier en speciaal onderwijs. Volgens de bewindsvrouw blijkt uit de enquête dat er een misverstand bestaat over hoe ver het kabinet wil gaan qua samenvoeging van onderwijstypes.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
21 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
23 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
1 dag geleden