Marieke Lucas Rijneveld wint International Booker Prize
LONDEN (ANP) - De Nederlandse schrijver en dichter Marieke Lucas Rijneveld heeft de International Booker Prize in de wacht gesleept. Ze viel in de prijzen met de Engelse vertaling van haar boek De avond is ongemak (The Discomfort of Evening). Ze is "zo trots als een koe met zeven uiers", zei ze in een videoboodschap.
Rijneveld (29) is de eerste Nederlandse winnaar van de prestigieuze prijs. Tommy Wieringa haalde het vorig jaar tot de longlist van genomineerden voor de International Booker Prize, Harry Mulisch hoorde in 2007 eveneens tot de laatste zes.
Op de shortlist, die begin april werd gepresenteerd, stonden ook The Enlightenment of The Greengage Tree van Shokoofeh Azar (Iran), The Adventures of China Iron van Gabriela Cabezón Cámara (Argentinië), Tyll van Daniel Kehlmann (Duitsland), Hurricane Season van Fernanda Melchor (Mexico) en The Memory Police van Yoko Ogawa (Japan).
Aan de prijs is een bedrag van 50.000 pond verbonden, te verdelen tussen de schrijver en de vertaler. In het geval van The Discomfort of Evening is dat Michele Hutchison.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Als gemeenten scanauto's laten rondrijden om te controleren of autobezitters hebben betaald voor een parkeerplek leidt dat tot veel onterecht opgelegde parkeerboetes. De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) schat na onderzoek dat meer dan 10 procent van de bekeuringen niet klopt. Dat zou neerkomen op ongeveer een half miljoen boetes per jaar, aldus de privacytoezichthouder.
22 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Ondanks het vuurwerkverbod dat gold rond de huldiging van PSV in Eindhoven hebben dinsdag 93 mensen brandwonden opgelopen door fakkels die werden afgestoken. Dit meldt de gemeente woensdag. Volgens de gemeente gaat het om (lichte) eerstegraads brandwonden. Niemand hoefde naar het ziekenhuis.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye krijgt vooralsnog geen inreisverbod opgelegd, meldt minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA). Organisaties als het Centraal Joods Overleg hadden hiertoe opgeroepen, nadat het Verenigd Koninkrijk de artiest de toegang had ontzegd voor zijn komst naar een festival in Londen. Door antisemitische uitingen staat de rapper ter discussie.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 40-jarige bankmedewerkster die op 26 maart dood werd gevonden in een woning aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, is waarschijnlijk slachtoffer van een misdrijf.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Europese Unie heeft sinds 2021 831 miljoen euro subsidie toegekend aan projecten in de provincie Utrecht. De provincie meldt dat niet eerder in een zesjarig Europees programma zo'n groot bedrag is toegewezen. Ook gaat het om bijna een verdubbeling in vergelijking met de vorige periode (2014-2020).
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft 'een aantal' datalekmeldingen ontvangen van klanten van softwareleverancier Chipsoft. Dat meldt een woordvoerder, die geen specifiek aantal noemt. "We verwachten dat het er meer zullen worden. De meldingen moeten officieel binnen 72 uur worden gedaan."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven grote bondgenoten zullen nu er een staakt-het-vuren is, helpen bij het beschermen van de Straat van Hormuz. Dat zeggen ze in een verklaring, die ook is ondertekend door Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italië, Canada, Denemarken, Spanje en de voorzitters van de Europese Commissie en de raad van EU-regeringsleiders.
16 uur geleden