Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marengoproces na arrestatie Weski maandag gemankeerd hervat

Marengoproces na arrestatie Weski maandag gemankeerd hervat

AMSTERDAM (ANP) - Het omvangrijke liquidatieproces Marengo gaat maandag verder. Officieel staan de dupliek (reactie van de verdediging op het Openbaar Ministerie) en het laatste woord in de zaak van verdachte Mohamed R. op het programma. Maar het kan niet anders dan dat er wordt stilgestaan bij de arrestatie van Inez Weski, inmiddels voormalig advocaat van hoofdverdachte Ridouan Taghi.

De dupliek en het laatste woord van R. stonden aanvankelijk in april op het programma, maar is na een verzoek van zijn advocaten Nico Meijering en Christian Flokstra uitgesteld naar maandag. Zij hadden daarom gevraagd omdat de arrestatie daags daarvoor was. "De arrestatie van mr. I. Weski van afgelopen vrijdag heeft ons geschokt", lieten zij destijds weten. "Daarnaast kunnen wij de impact van die arrestatie en het onderliggende opsporingsonderzoek op de zaak Marengo op dit moment niet overzien."

Weski (68) werd op 21 april aangehouden op verdenking van deelname aan een criminele organisatie die zich bezighoudt met internationale drugshandel en witwassen en het schenden van geheimen. Ze zou informatie van Taghi vanuit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught met diens contacten in de buitenwereld hebben gedeeld. Ze zit nog altijd in voorarrest, de voorlopige hechtenis was 4 mei met dertig dagen verlengd.

Uitzonderlijke situatie

Weski stond Taghi bij, maar legde na haar aanhouding de verdediging neer. Taghi heeft inmiddels aangegeven vooralsnog zijn eigen verdediging te gaan voeren, maar dat hij wel op zoek is naar nieuwe advocaten. Woensdag, als een nieuwe voorbereidende (regie)zitting voor alle verdachten op de planning staat, zal de rechtbank daar nader op ingaan.

Weski stond ook de broers Mao R. en Mario R. bij. Mao heeft wel weer een advocaat, Mario nog niet. Ook kroongetuige Nabil B. heeft geen advocaten meer, nadat zij in maart de verdediging hadden neergelegd. Dat maakt dat het strafproces nu in de uitzonderlijke situatie verkeert dat de hoofdverdachte, tegen wie levenslang is geëist, zichzelf verdedigt en twee andere hoofdrolspelers - een verdachte waarbij eveneens de hoogst mogelijke straf boven het hoofd hangt en de kroongetuige - geen juridische bijstand hebben.

Onderzoekswensen

Taghi heeft overigens aangegeven dat hij eerder gedane onderzoekswensen van Weski handhaaft. Twee dagen voor haar arrestatie had Weski tijdens de laatste formele zitting in de zaak van onder anderen Taghi aangegeven nog vele onderzoekswensen te hebben, onder meer over een commando die zegt dat bij hem is geïnformeerd of hij Taghi mogelijk kon 'neutraliseren', een eufemisme voor doden. De rechtbank moet daar ook nog over beslissen, het is niet duidelijk wanneer die beslissingen komen.

Meer uit Binnenland

Berendsen schakelt Defensie in voor repatriëring rond Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.

55 minuten geleden
Kabinet zint op maatregelen, anders ontstaat cellentekort in 2026

DEN HAAG (ANP) - In de gevangenissen ontstaat dit jaar een tekort van 265 cellen als er niet wordt ingegrepen, verwacht staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie). Door allerlei noodmaatregelen is er op dit moment geen cellentekort, hoewel de gevangenissen overvol zijn. In een Kamerbrief kondigt de D66'er aan dat ze dit najaar "aanvullende maatregelen" wil nemen om dit te voorkomen. Ze schrijft nog niet welke.

3 uur geleden
Afgelopen week toonde zwakte van EU op wereldtoneel, vindt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De afgelopen week was "exemplarisch" voor de zwakke positie die de Europese Unie heeft op het wereldtoneel, zei Rob Jetten. Het ging in zijn wekelijkse persconferentie over de uiteenlopende standpunten van EU-landen rond de oorlog in Iran. "Wil Europa de taal van de macht leren spreken en serieus meedoen op het wereldtoneel, dan zal ook op dit vlak de Europese samenwerking aanzienlijk moeten verbeteren."

5 uur geleden
Jetten: Nederlanders kunnen slachtoffer worden van Iran-oorlog

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse militairen kunnen mogelijk slachtoffer worden van de oorlog met Iran, zei Rob Jetten vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "We schatten de kans heel klein in dat dit risico er is. Maar 100 procent uitsluiten kan in deze snel escalerende geweldssituatie denk ik nooit." De D66-premier had het specifiek over de mogelijke inzet van een Nederlands marinefregat in de Middellandse Zee. Frankrijk heeft hierom gevraagd en het kabinet wil hier maandag een besluit over nemen.

5 uur geleden
Toeslagenouder mag standbeeld ministerie niet laten veilen

DEN HAAG (ANP) - Een toeslagenouder mag een bronzen standbeeld in de tuin van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie & Veiligheid niet laten veilen, oordeelt de rechter vrijdag in een kort geding. Yasmin Molleman had beslag laten leggen op het standbeeld om te zorgen dat de staat haar nog 15.000 euro betaalt aan dwangsommen, maar opnieuw beslist de rechter dat ze daar geen recht op heeft.

7 uur geleden
Limburg houdt vast aan 'nee' tegen nieuwe IJzeren Rijn-spoorlijn

MAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg blijft bij het standpunt geen nieuwe spoorverbinding voor goederentreinen tussen België en Duitsland over Limburgs grondgebied te willen. Die verbinding was er ooit via de zogenoemde IJzeren Rijn, een oude spoorlijn die al jaren buiten gebruik is. Met name vanuit België leeft de wens om een nieuw traject op te zetten via Limburg, maar de provincie en andere Limburgse overheden vinden dat de lasten voor omwonenden en de natuur niet opwegen tegen de baten.

8 uur geleden
Oproep toezichthouder levert voor nu geen advocaat op voor Taghi

DEN HAAG (ANP) - De zoektocht naar nieuwe advocaten die Ridouan Taghi kunnen bijstaan in het hoger beroep van het grote Marengo-proces, heeft tot nu toe nog niets opgeleverd, meldt de toezichthouder op de advocatuur. Het dekenberaad deed in december een oproep aan alle strafrechtadvocaten die Taghi konden en wilden bijstaan om zich te melden. De zoektocht wordt daarom vanaf maandag verlengd met acht weken.

9 uur geleden