Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marengoproces na arrestatie Weski maandag gemankeerd hervat

Marengoproces na arrestatie Weski maandag gemankeerd hervat

AMSTERDAM (ANP) - Het omvangrijke liquidatieproces Marengo gaat maandag verder. Officieel staan de dupliek (reactie van de verdediging op het Openbaar Ministerie) en het laatste woord in de zaak van verdachte Mohamed R. op het programma. Maar het kan niet anders dan dat er wordt stilgestaan bij de arrestatie van Inez Weski, inmiddels voormalig advocaat van hoofdverdachte Ridouan Taghi.

De dupliek en het laatste woord van R. stonden aanvankelijk in april op het programma, maar is na een verzoek van zijn advocaten Nico Meijering en Christian Flokstra uitgesteld naar maandag. Zij hadden daarom gevraagd omdat de arrestatie daags daarvoor was. "De arrestatie van mr. I. Weski van afgelopen vrijdag heeft ons geschokt", lieten zij destijds weten. "Daarnaast kunnen wij de impact van die arrestatie en het onderliggende opsporingsonderzoek op de zaak Marengo op dit moment niet overzien."

Weski (68) werd op 21 april aangehouden op verdenking van deelname aan een criminele organisatie die zich bezighoudt met internationale drugshandel en witwassen en het schenden van geheimen. Ze zou informatie van Taghi vanuit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught met diens contacten in de buitenwereld hebben gedeeld. Ze zit nog altijd in voorarrest, de voorlopige hechtenis was 4 mei met dertig dagen verlengd.

Uitzonderlijke situatie

Weski stond Taghi bij, maar legde na haar aanhouding de verdediging neer. Taghi heeft inmiddels aangegeven vooralsnog zijn eigen verdediging te gaan voeren, maar dat hij wel op zoek is naar nieuwe advocaten. Woensdag, als een nieuwe voorbereidende (regie)zitting voor alle verdachten op de planning staat, zal de rechtbank daar nader op ingaan.

Weski stond ook de broers Mao R. en Mario R. bij. Mao heeft wel weer een advocaat, Mario nog niet. Ook kroongetuige Nabil B. heeft geen advocaten meer, nadat zij in maart de verdediging hadden neergelegd. Dat maakt dat het strafproces nu in de uitzonderlijke situatie verkeert dat de hoofdverdachte, tegen wie levenslang is geëist, zichzelf verdedigt en twee andere hoofdrolspelers - een verdachte waarbij eveneens de hoogst mogelijke straf boven het hoofd hangt en de kroongetuige - geen juridische bijstand hebben.

Onderzoekswensen

Taghi heeft overigens aangegeven dat hij eerder gedane onderzoekswensen van Weski handhaaft. Twee dagen voor haar arrestatie had Weski tijdens de laatste formele zitting in de zaak van onder anderen Taghi aangegeven nog vele onderzoekswensen te hebben, onder meer over een commando die zegt dat bij hem is geïnformeerd of hij Taghi mogelijk kon 'neutraliseren', een eufemisme voor doden. De rechtbank moet daar ook nog over beslissen, het is niet duidelijk wanneer die beslissingen komen.

Meer uit Binnenland

Premier Jetten roept op tot terughoudendheid na aanval op Iran

NIEUWEGEIN (ANP) - Premier Rob Jetten roept alle partijen op tot terughoudendheid nadat zaterdag een aanval van Israël en de Verenigde Staten op Iran is begonnen. Hij deed die oproep in Nieuwegein, waar D66 zaterdag een partijcongres houdt.

2 uur geleden
Perzisch netwerk: mensen hebben angst en hoop, gevoelens gemengd

DEN HAAG (ANP) - De gevoelens van Iraniërs in Nederland over de aanvallen vanuit Israël en de VS zijn gemengd, zegt voorzitter van het Persian Dutch Network Pejman Akbarzadeh. "Sommige mensen zien dit als een manier om het land te bevrijden, andere mensen vinden dat Iran de problemen van binnenuit moet oplossen en dat er geen buitenlandse bemoeienis moet zijn."

2 uur geleden
Extra journaals op NPO 1 en SBS6 na aanvallen op Iran

HILVERSUM (ANP) - De NOS zendt zaterdag op NPO 1 een ingelast journaal uit in verband met de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. Ook op SBS6 is in de ochtendeditie van Hart van Nederland veel aandacht voor de gebeurtenissen in het Midden-Oosten.

3 uur geleden
Iraanse ambassade in Den Haag: 'Amerikaanse diplomatie is nep'

DEN HAAG (ANP) - De Iraanse ambassade in Den Haag schrijft op X dat Amerika "voor de tweede keer in minder dan een jaar heeft laten zien dat zijn diplomatie nep is". Volgens de ambassade vallen Israël en Amerika Iran aan "vlak na het aanbieden van een deal".

3 uur geleden
Berendsen roept op verdere escalatie te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Na de aanval op Iran roept "Nederland alle partijen op om terughoudendheid te betrachten en verdere escalatie te voorkomen", laat minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in een reactie aan het ANP weten. "Stabiliteit in de regio is essentieel."

3 uur geleden
BuZa: blijf weg bij mogelijke doelwitten Iran

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken roept Nederlanders in Iran op om weg te blijven bij "mogelijke doelwitten". Israël heeft aanvallen uitgevoerd en in meerdere plaatsen zijn explosies gehoord.

4 uur geleden
Reisadvies Israël aangescherpt om spanningen VS-Iran

DEN HAAG (ANP) - Vanwege de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken de reisadviezen voor Israël aangescherpt. Het land heeft nu grotendeels de kleurcode oranje, wat betekent dat het advies is om er alleen naartoe te gaan als het noodzakelijk is. De Palestijnse gebieden waren voor een groot deel al oranje.

18 uur geleden