Marengo-rechters: geen extra oordeel betrouwbaarheid kroongetuige
SCHIPHOL (ANP) - Het gerechtshof Amsterdam ziet geen reden om de Hoge Raad naar een oordeel te vragen over het gebruik van verklaringen van kroongetuigen. In het hoger beroep van het omvangrijke liquidatieproces Marengo hadden meerdere advocaten daar wel om gevraagd. Zij willen een algemeen oordeel over de inzet van - en mogelijk financiële vergoeding voor - kroongetuigen in een strafzaak. Het hof heeft die verzoeken afgewezen. "Geen noodzaak", aldus de voorzitter donderdag.
De verdenkingen tegen de verdachten in Marengo steunen zwaar op de belastende verklaringen van kroongetuige Nabil B. Meerdere advocaten wilden daarom onder meer weten of B. - naast strafkorting - iets had gekregen voor zijn verklaringen. De rechtbank had dezelfde verzoeken eerder ook al afgewezen.
Het hoger beroep in Marengo is momenteel nog in de inleidende fase. Nieuwe voorbereidende zittingen zijn in december gepland. Wanneer de zaak inhoudelijk behandeld kan worden, is nog onduidelijk. Dat hoofdverdachte Ridouan Taghi momenteel zonder advocaat zit, kan mogelijk voor vertraging zorgen. De voorzitter gaf aan dat hij verwacht dat er "binnen afzienbare tijd" een oplossing voor deze kwestie is. Afgelopen juli legde de advocaat van Taghi de verdediging neer, waardoor hij opnieuw zonder rechtsbijstand kwam te zitten. Vorig jaar zat hij ook al een tijd zonder advocaat, na de arrestatie van zijn toenmalige advocaat Inez Weski in april 2023.
Het Marengo-proces draait om zes moorden en verschillende pogingen daartoe. De rechtbank legde Taghi en twee medeverdachten een levenslange gevangenisstraf op.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Moskou vindt dat Nederlandse kabinetsleden "alle perken te buiten" zijn gegaan met uitspraken tegen Rusland van de afgelopen tijd. De Russische ambassade spreekt in een verklaring van dreigende opmerkingen, "om nog maar te zwijgen over de volstrekt onacceptabele, grove toon van hun uitspraken over de Russische leiding". De missie roept de Nederlandse autoriteiten op te stoppen met "anti-Russische hysterie en serieus na te denken over waar ze hun land naartoe leiden".
40 minuten geledenMADRID (ANP) - De Spaanse politie heeft een Nederlandse vrouw aangehouden die in eigen land wordt gezocht voor het seksueel uitbuiten van minderjarigen, bezit van kinderporno, mensenhandel, drugshandel en vrijheidsberoving. De krant El País meldt dat de vrouw nu ook wordt verdacht van het achterlaten van kinderen.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - "Het belangrijkste voor ons is dat de verdachten ter verantwoording zijn geroepen." Dit zeggen de nabestaanden van de vier kinderen die zijn omgekomen bij het ongeluk met een Stint op een spoorwegovergang in Oss in reactie op het requisitoir van het Openbaar Ministerie.
2 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De vader van de twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond zijn gevonden in hun woning in Moergestel is aangehouden. De 49-jarige man wordt verdacht "van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de woning", meldt de politie. Een woordvoerster van de politie wilde daar geen verdere uitleg bij geven. Ze zei dat het onderzoek nog gaande is.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aanslag in Sydney is onacceptabel en maakt "duidelijk dat we waakzaam moeten blijven. En dat we ons moeten blijven uitspreken en optreden tegen antisemitisme, waar en hoe het zich ook manifesteert." Dat zei maandagavond demissionair staatssecretaris Jurgen Nobel bij een chanoekaviering op de Amsterdamse Zuidas.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag in de rechtbank in Den Bosch celstraffen van vijf jaar en vier maanden geëist tegen Stintondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander. Tegen hun bedrijven eist het OM boetes van 225.000 en 135.000 euro.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep in de zaak van zes van de tien verdachten in een proces dat draait om een groep vermeende soevereinen. De rechtbank legde eind november straffen op tot 3,5 jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk. Aanhangers van het soevereine gedachtengoed keren zich af van de overheid en zouden bereid zijn daarbij geweld te gebruiken.
4 uur geleden