Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marengo-advocaten willen oordeel Hoge Raad over kroongetuige

Marengo-advocaten willen oordeel Hoge Raad over kroongetuige

SCHIPHOL (ANP) - De advocaten in het Marengo-proces willen dat de Hoge Raad een algemeen oordeel geeft over het gebruik van verklaringen van kroongetuigen. De verdenkingen in het liquidatieproces Marengo steunen zwaar op belastende verklaringen die kroongetuige Nabil B. heeft afgelegd, maar de voorwaarden waaronder de verklaringen zijn afgelegd, zijn grotendeels geheim. De advocaten willen dat het gerechtshof de Hoge Raad bevraagt over de inzet van - en mogelijk financiële vergoeding voor - kroongetuigen in een strafzaak.

De advocaten van Saïd R., de vermeende handlanger van hoofdverdachte Ridouan Taghi, deden dit verzoek aan het hof tijdens een voorbereidende zitting in het hoger beroep van Marengo. "We zien nu iedere keer dezelfde discussie terugkomen", aldus advocaat Robert van 't Land. "Wat mogen we wel en niet weten over de afspraken en de beschermingsovereenkomst? Het is goed als daar duidelijkheid over komt." Advocaten van meerdere verdachten lieten donderdag weten dat zij zich aansluiten bij het verzoek.

R.'s advocaten hadden bij de rechtbank ook al gevraagd om deze zogeheten prejudiciële vragen, maar dat werd toen afgewezen. De rechtbank zag er toen geen toegevoegde waarde in omdat het "zaakoverstijgend belang" beperkt zou zijn. "Er zijn immers maar heel weinig strafzaken waarin sprake is van een kroongetuige", aldus de rechtbank destijds.

Voorbereidende fase

Nu het Openbaar Ministerie recent heeft laten weten over een nieuwe kroongetuige te beschikken die over meerdere strafzaken heeft verklaard, zou er mogelijk een extra reden zijn voor een algemeen oordeel van de Hoge Raad. Deze kroongetuige heeft overigens voor zover bekend niet verklaard over zaken die aan Marengo zijn gerelateerd.

Waarschijnlijk beslist het hof volgende week over de verzoeken.

Het hoger beroep in Marengo bevindt zich momenteel in de voorbereidende fase. Het is nog onduidelijk wanneer het hof Amsterdam de zaak inhoudelijk gaat behandelen. De rechtbank veroordeelde Taghi, R. en nog een medeverdachte tot een levenslange gevangenisstraf.

Meer uit Binnenland

Oud-tv-presentator Jan Lenferink (80) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.

1 uur geleden
Turkije dreigde met tegenaanval tegen Iran, zegt Berendsen

DEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.

3 uur geleden
Berendsen schakelt Defensie in voor repatriëring rond Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.

4 uur geleden
Kabinet zint op maatregelen, anders ontstaat cellentekort in 2026

DEN HAAG (ANP) - In de gevangenissen ontstaat dit jaar een tekort van 265 cellen als er niet wordt ingegrepen, verwacht staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie). Door allerlei noodmaatregelen is er op dit moment geen cellentekort, hoewel de gevangenissen overvol zijn. In een Kamerbrief kondigt de D66'er aan dat ze dit najaar "aanvullende maatregelen" wil nemen om dit te voorkomen. Ze schrijft nog niet welke.

7 uur geleden
Afgelopen week toonde zwakte van EU op wereldtoneel, vindt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De afgelopen week was "exemplarisch" voor de zwakke positie die de Europese Unie heeft op het wereldtoneel, zei Rob Jetten. Het ging in zijn wekelijkse persconferentie over de uiteenlopende standpunten van EU-landen rond de oorlog in Iran. "Wil Europa de taal van de macht leren spreken en serieus meedoen op het wereldtoneel, dan zal ook op dit vlak de Europese samenwerking aanzienlijk moeten verbeteren."

8 uur geleden
Jetten: Nederlanders kunnen slachtoffer worden van Iran-oorlog

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse militairen kunnen mogelijk slachtoffer worden van de oorlog met Iran, zei Rob Jetten vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "We schatten de kans heel klein in dat dit risico er is. Maar 100 procent uitsluiten kan in deze snel escalerende geweldssituatie denk ik nooit." De D66-premier had het specifiek over de mogelijke inzet van een Nederlands marinefregat in de Middellandse Zee. Frankrijk heeft hierom gevraagd en het kabinet wil hier maandag een besluit over nemen.

9 uur geleden
Toeslagenouder mag standbeeld ministerie niet laten veilen

DEN HAAG (ANP) - Een toeslagenouder mag een bronzen standbeeld in de tuin van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie & Veiligheid niet laten veilen, oordeelt de rechter vrijdag in een kort geding. Yasmin Molleman had beslag laten leggen op het standbeeld om te zorgen dat de staat haar nog 15.000 euro betaalt aan dwangsommen, maar opnieuw beslist de rechter dat ze daar geen recht op heeft.

11 uur geleden