Marechausseecommandant wordt baas van Europese grenswacht
BRUSSEL (ANP) - Marechausseecommandant Hans Leijtens gaat Frontex, de Europese grens- en kustwacht, leiden. Hij volgt de omstreden Fransman Fabrice Leggeri op, die het veld moest ruimen na een hard rapport van de Europese fraudebestrijdingsdienst OLAF.
De 59-jarige Leijtens is dinsdag gekozen door het Frontex-bestuur, waarin de 27 EU-landen zitten. Hij versloeg de Kroatische Terezija Gras en de Letse Aija Kalnaja. Leijtens had eerder al de steun gekregen van het Europees Parlement. Kalnaja, de huidige interim-directeur van Frontex, kwam afgelopen week in opspraak omdat ook haar gangen zouden worden nagegaan door OLAF.
Leijtens staat voor een flinke klus bij Frontex, dat almaar uitdijt en van alle EU-agentschappen het meest te besteden heeft. Frontex ligt al lange tijd onder vuur en kan bijvoorbeeld op weinig geduld van het Europees Parlement meer rekenen. De dienst liet toe dat EU-landen als Griekenland migranten op illegale wijze terugstuurden, constateerde OLAF afgelopen voorjaar. Die zogeheten pushbacks werden vervolgens verdoezeld en medewerkers die mensenrechtenschendingen moesten tegengaan werden geïntimideerd.
GroenLinks-Europarlementariër Tineke Strik verwacht beterschap van de Nederlander, die eerder onder meer de Belastingdienst leidde. Leijtens boezemt haar meer vertrouwen in dan zijn twee rivalen, van wie de een verantwoordelijk was voor de omstreden Kroatische grensbewaking en de ander deel uitmaakte van de vorige Frontex-leiding. Leijtens heeft volgens Strik toegezegd als Frontex-directeur veel opener te willen optreden dan zijn voorgangers. De marechausseebaas zou ook niet schromen om lidstaten aan te pakken die de hand lichten met de mensenrechten.
Leijtens krijgt de gelukwensen van Eurocommissaris Ylva Johansson, die de Europese grensbewaking onder haar hoede heeft. "We zijn het verbeteren van de aansturing van Frontex toegewijd, om de buitengrens van de EU het best te beschermen", twittert ze.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid moet meer doen om de veiligheid van mensen van Iraanse komaf te waarborgen. Dat zegt Shahin Sultany Taied, voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland naar aanleiding van het neerschieten van een Iraniër in Schoonhoven. "Ik weet niet hoe, maar dat moeten we bekijken."
1 minuut geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".
1 uur geledenHAAKSBERGEN (ANP) - De opvang van asielzoekers in Haaksbergen (Overijssel) moet gebeuren op één centrale locatie en op een plek waar meer mensen wonen, dus in een drukkere omgeving. Zo oordeelt een meerderheid van deelnemers aan een referendum over het azc. De uitkomst werd vrijdag bekendgemaakt en door burgemeester Gerard van den Hengel (VVD) in ontvangst genomen namens de gemeenteraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verklaring van Nederland en vijf bondgenoten om de scheepvaart in de Straat van Hormuz te beschermen is een "heel duidelijk signaal" aan Iran dat het moet stoppen met aanvallen op landen in de Golfregio. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Comité Iran Vrij vraagt zich af wie het neerschieten van de Iraniër in Schoonhoven op zijn geweten heeft. "We moeten het politieonderzoek afwachten, maar als de lange arm van het mullahregime opnieuw achter deze aanslag zit, kunnen we dit echt niet langer tolereren", schrijft het comité op X.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politiemedewerker van Iraanse afkomst die donderdagochtend werd neergeschoten in Schoonhoven heeft zich eerder uitgesproken tegen het Iraanse regime, meldde justitieminister David van Weel voor aanvang van de ministerraad. Hij meldde eerder al dat verschillende autoriteiten alert zijn en maatregelen hebben genomen.
1 uur geledenDE HOEVE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft besloten de zaak over het fatale ongeluk met een heteluchtballon in augustus vorig jaar te seponeren. De gezagvoerder treft geen schuld, concludeert de landelijke luchtvaartofficier van justitie.
2 uur geleden