Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marechausseecommandant wordt baas van Europese grenswacht

Marechausseecommandant wordt baas van Europese grenswacht

BRUSSEL (ANP) - Marechausseecommandant Hans Leijtens gaat Frontex, de Europese grens- en kustwacht, leiden. Hij volgt de omstreden Fransman Fabrice Leggeri op, die het veld moest ruimen na een hard rapport van de Europese fraudebestrijdingsdienst OLAF.

De 59-jarige Leijtens is dinsdag gekozen door het Frontex-bestuur, waarin de 27 EU-landen zitten. Hij versloeg de Kroatische Terezija Gras en de Letse Aija Kalnaja. Leijtens had eerder al de steun gekregen van het Europees Parlement. Kalnaja, de huidige interim-directeur van Frontex, kwam afgelopen week in opspraak omdat ook haar gangen zouden worden nagegaan door OLAF.

Leijtens staat voor een flinke klus bij Frontex, dat almaar uitdijt en van alle EU-agentschappen het meest te besteden heeft. Frontex ligt al lange tijd onder vuur en kan bijvoorbeeld op weinig geduld van het Europees Parlement meer rekenen. De dienst liet toe dat EU-landen als Griekenland migranten op illegale wijze terugstuurden, constateerde OLAF afgelopen voorjaar. Die zogeheten pushbacks werden vervolgens verdoezeld en medewerkers die mensenrechtenschendingen moesten tegengaan werden geïntimideerd.

GroenLinks-Europarlementariër Tineke Strik verwacht beterschap van de Nederlander, die eerder onder meer de Belastingdienst leidde. Leijtens boezemt haar meer vertrouwen in dan zijn twee rivalen, van wie de een verantwoordelijk was voor de omstreden Kroatische grensbewaking en de ander deel uitmaakte van de vorige Frontex-leiding. Leijtens heeft volgens Strik toegezegd als Frontex-directeur veel opener te willen optreden dan zijn voorgangers. De marechausseebaas zou ook niet schromen om lidstaten aan te pakken die de hand lichten met de mensenrechten.

Leijtens krijgt de gelukwensen van Eurocommissaris Ylva Johansson, die de Europese grensbewaking onder haar hoede heeft. "We zijn het verbeteren van de aansturing van Frontex toegewijd, om de buitengrens van de EU het best te beschermen", twittert ze.

Meer uit Binnenland

Zorgen bij ANWB over uitval alarmsysteem miljoenen auto's

DEN HAAG (ANP) - De ANWB maakt zich zorgen over het feit dat mogelijk het noodsysteem van 2 miljoen auto's in Nederland vanaf eind 2027 niet meer werkt door het uitschakelen van het 2G-mobiele netwerk. Het noodsysteem eCall, dat sinds 2018 verplicht is in nieuwe auto's, werkt niet op modernere mobiele netwerken.

1 uur geleden
Kaarten jubileumeditie Dam tot Damloop snel uitverkocht

AMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.

9 uur geleden
Vrouw omgebracht in woning Amsterdam, man opgepakt

AMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.

9 uur geleden
Slachtoffer steken Noardburgum minderjarig, acht verdachten vast

NOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.

10 uur geleden
Aanvraag voor vergunning concert Ye in Arnhem loopt nog

ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.

23 uur geleden
Opnieuw man (27) veroordeeld tot celstraf voor rellen Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.

1 dag geleden
Familie IJsselmonde: straf te laag, maar geen hoger beroep

ROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.

1 dag geleden